Prázdniny v korejské go škole

Ačkoliv pro většinu evropanů bude hra go spíše volnočasovou aktivitou, v Koreji se jí učí děti na specializovaných go školách už od velmi nízkého věku. Možnost setkat se, utkat se a učit se s těmito mladými mistry tak určitě bude nabídkou, která se neodmítá. Za Českou Republiku tuto možnost získala Kamila Šamajová (16 let), která se hraní go věnuje už od 8 let a nedávno dosáhla úrovně prvního danu. Přijala pozvání Korejské asociace hry go a v červenci a srpnu intenzivně studovala go v korejské go škole. Vyjma toho poznávala také samotnou Koreu a její kulturu, mentalitu a styl života Korejců a naučila se také základům korejštiny a taekwonda. S Kamilou jsme udělali rozhovor, ze kterého se dozvíte vše o jejích zkušenostech a zážitcích z dvouměsíčního pobytu v Koreji. Přejeme příjemné čtení!

Jak se člověku taková příležitost naskytne?

korea5

O této příležitosti jsem se dozvěděla na stránkách české asociace go – gowebu. Po přečtení propozic tohoto projektu jsem si však myslela, že nebudu splňovat podmínky Korejské asociace, a rozhodla jsem se, že se zkusím do projektu přihlásit třeba až další rok. Pak jsem ale obdržela e-mail od Vladimíra Daňka, který měl za úkol poslat přihlášky za Českou republiku, že podmínky pro přijetí pravděpodobně nebudou tak striktní, jak píšou, a že to mám určitě alespoň zkusit. Do projektu jsem se tedy přihlásila a nakonec mě opravdu vybrali.

Měla jsi v souvislosti s návštěvou Koreji nějaká očekávání, obavy nebo něco, na co ses naopak těšila?

Od chvíle, kdy mi přišel e-mail, že mě do Koreje přijali, jsem se opravdu těšila. Určitě hlavně na hraní go, na které přes školní rok příliš času nemám, také na procvičení angličtiny a poznání nové země a kultury.

obrazek5Největší obavu jsem měla z příletu, ještě nikdy předtím jsem neletěla sama letadlem, natož 11 hodin a do tak odlišné a daleké země. Představa, že se ztratím někde na letišti nebo mě tam nikdo nevyzvedne, mě opravdu děsila. Má obava se pak zčásti vyplnila, když mi vymotání se z prostoru letiště trvalo více než dvě hodiny a před východem jsem při vyplňování posledního dotazníku, který mě dělil od opuštění příletové zóny, nechala ležet svůj pas. Naštěstí po požadavku zástupců Korejské go asociace, abychom jim všichni půjčili naše cestovní pasy, jsem na ztrátu svého pasu přišla dřív, než jsme se od východu z příletové zóny více vzdálili. Šli jsme se zeptat zaměstnanců u východu, kteří pas poměrně bez komplikací našli a vrátili mi ho. Tak to nakonec všechno dobře dopadlo.

Další obavu jsem měla také z odlišnosti mentality a povahy Korejců od Čechů či jiných Evropanů. Jejich chování mě však velmi příjemně překvapilo, všichni byli moc milí a přátelští a nejvíce na mě zapůsobil vztah ke starším lidem, velký respekt k nim, který už se v Česku bohužel dávno vytratil.

obrazek18Jaký byl tvůj první dojem z Koreje a zdejšího hraní go a měnil se v průběhu pobytu?

No určitě byl nezvyk přijít do korejské školy mezi desítky korejských dětí studujících go každý den od rána do večera. Za prvé tolik dětí, jako bylo v jedné korejské go škole, nehraje go asi ani v celé České republice. Za druhé jsou Korejci zvyklí studovat 5 dní v týdnu od 9 do 9 a chození do školy i o víkendu pro ně není výjimkou. Velmi mě překvapilo, jestli jsem to dobře pochopila, že děti, které navštěvují go školu, do žádné jiné školy nechodí, nemusí mít běžnou výuku jako my. A za třetí bylo trochu deprimující, že některé děti už tak kolem 8 let nás ve hře běžně porážely. Ale na všechno jsem si časem zvykla.

Jakým aktivitám jste se věnovali a které tě nejvíce zaujaly?

Kromě go jsme odpoledne mívali lekce taekwonda, korejštiny a K-Popu, které byly příjemným odreagováním od celodenního studia go. Párkrát jsme si byli také zahrát pingpong nebo na bazéně. A během těch 2 měsíců jsme třikrát na několik dnů vycestovali ze Soulu navštívit i jiná města; podívat se na památky, zahrát si s goisty z jiných koutů Koreje. Celý program byl podle mě velmi zajímavý.

obrazek3

Co tě nejvíce obohatilo?

Pobyt mě určitě obohatil ve více směrech, jak už v tom, co jsem se v go naučila, tak i v tom, jak a co bych se hlavně měla dále učit. Kromě go pro mě bylo určitě také velkou zkušeností dva měsíce v kuse opravdu mluvit jenom anglicky. Zajímavé bylo i naučit se základy korejštiny a taekwonda.

Jak bys hodnotila tuto zkušenost jako prospěšnou v učení se go, případně ve srovnání s jinými zkušenostmi?

Porovnávat s jinými zkušenostmi to příliš nemohu, neboť jsem na žádném takovém podobném programu ještě nikdy nebyla. České týdenní go kempy s výukou a hraním go nebo čtrnáctidenní Evropský go kongres v Liberci, kterého jsem se minulé prázdniny zúčastnila, jsou sice příležitostí ponořit se na nějakou dobu intenzivně do go a více méně nemuset myslet na nic jiného. S dvouměsíčním výukovým program v Koreji se to však příliš srovnávat nedá.

korea1Z hlediska výuky go mě trochu překvapilo, že převážná část výuky byla spíše formou samostudia, což mě trochu mrzelo. Čekala jsem více přednášek, jako tomu bylo třeba právě na již zmiňovaném Go kongresu. Ale samozřejmě že i tak jsem se určitě hodně přiučila a také příležitosti zahrát si s o hodně silnějšími hráči, kterých bylo v Koreji opravdu hodně v porovnání s Českem, mě velmi obohatily.

Chtěla by sis tuto zkušenost zopakovat?

Tento výukový program probíhá vždy o prázdninách a je určen goistům mladším 19 let, což znamená, že mám ještě třikrát možnost se přihlásit. Příští rok bych určitě chtěla mít zase normální odpočinkové prázdniny, ale uvidím, jestli třeba za ty dva, tři roky bych si to ještě chtěla zopakovat.

Bylo něco, co ti tam chybělo nebo co bys změnila?

No nejvíc mi určitě chybělo jídlo, na které jsem zvyklá :D. Moje představa, že bude korejské jídlo podobné jako třeba v čínských nebo japonských restauracích u nás a že budeme mít často sushi, byla mylná. Korejské jídlo je poměrně dost specifické, hlavně jejich koření, kterým většinu jídel dochucují. A korejské sushi, které opravdu není moc časté, se chutí japonskému sushi vůbec nepodobá, což mě taky hodně zklamalo. Ne, že by mi korejská jídla vyloženě nechutnala, ale stýskat se mi po nich asi příliš nebude.

Jinak jedinou výtku bych měla k tomu malému množství přednášek, o čemž jsem se už zmiňovala.

obrazek1

Kamile děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů a podobných zajímavých příležitostí!


A pokud vás hra go zaujala, můžete si o ní více přečíst v těchto odkazech:

  1. Go do čajovny na go
  2. Rozhovor s Lukášem Podpěrou
  3. AI už je soupeřem i profesionálním hráčům go

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.