Tři zahrady v Darjeelingu opět otevřeny!

Tři z 87 zahrad, které byly kvůli stávce a pouličním protestům od 18. června uzavřeny, znovu otevřely v pondělí. Stávka se týká celkem 85 tisíc pracovníků. V případě Goodricke Group’s Springside Tea Estate se 70 z 250 zaměstnanců opět vrátilo do práce. Bylo také otevřeno několik místních škol.

zdroj: http://worldteanews.com

Otevření některých obchodů v centru města Darjeeling a zvýšená doprava přináší první povzbudivé náznaky, že se region vrací do normálu. Vůdci skupiny Gorkha Janmukti Morcha (GJM) souhlasili se zmírněním zavedených omezení, avšak stále pokračují ve snaze na podporu státnosti pro několik tisíc Gorkhů žijících v kopcích Darjeelingu (více viz Politické problémy ohrožují letní sklizeň čajů z Darjeelingu).

Doufáme, že v příštích dnech budou znovu otevřeny čajové zahrady.řekl policejní představitel místní televizní stanici NDTV

Používání internetu zůstává omezené a napětí je vysoké, ale nedošlo k žádným dalším závažným incidentům. V průběhu minulého týdne policisté denně za pomocí hlásičů vyzývali k otevření obchodů, a také vyzvali občany, aby se vrátili do ulic.

V pondělí požádal hlavní ministr pro západní Bengálsko majitele zahrady, aby vyplatili pracovníkům jejich roční bonus, a to navzdory ztrátám, které by podle odhadů Darjeeling Tea Associotion (DTA) mohli překročit 70 miliónů dolarů. Obecně panuje shoda, že ztráty způsobené stávkou v oblasti cestovního ruchu, ze ztracených tržeb z maloobchodu a z poškozených čajových keřů, přesáhnou 187 miliónů dolarů.

Bonus je stanoven zákonem, i když majitelé zahrady neprojeví zisk. Platí se v klouzavém měřítku na základě minimálních 8,33% ročních mzdových nákladů zaměstnanců až do maximální výše 20%.

Na den 21. září je naplánované setkání zástupců státního úřadu práce, majitelů čajových zahrad a několika svazů zastupujících pracovníky, aby prodiskutovali, jak udělit letošní bonus a také návrhy řešení k opětovnému získání pracovníků a jejich přivedení do práce. Majitelé čajových zahrad hledají finanční pomoc od Tea Board of India.

Bimal Gurung stojící v čele GJM a jeho blízký spolupracovník jsou obvinění z podněcování násilí a majetkových škod způsobených protesty, které zanechali sedm mrtvých. Anit Thapa a Benoy Tamans vyzvali Gurnuga a v neděli v Kurseongu argumentovali, že členové GJM jsou ochotni se vrátit do práce poté, co se rozběhne dialog. V pondělí se setkali s hlavní ministryní Banerjee. Setkání se odmítl zúčastnit Gurung, ale zástupci několika dalších etnických, sociálních, politických a organizovaných pracovních skupin tento dialog podporují.

Do Darjeelingu se vrátil mír. Je dobré, že se sjednocuje stále více lidí. Udělejte svou práci dobře a žijte v klidu.řekla novinářům ministryně Banerjee


Zdroje:

1. http://worldteanews.com/news/three-darjeeling-tea-gardens-reopen

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.