Bylinkové čaje ze zahrady

Zavinutka trubkovitá

Zavinutka trubkovitá

Již před mnoha staletími naši předkové využívali blahodárné vlastnosti bylin, které nasbírali v přírodě nebo si je sami vypěstovali. V současné době se k této tradici vracíme, protože si uvědomujeme výhody vlastního pěstování. Kromě toho, že si vypěstujete své nejoblíbenější druhy, znáte také původ rostlin a to, jakým způsobem jste je pěstovali. Navíc si určitě užijete sklizeň, která představuje úžasný aromaterapeutický zážitek!

V minulosti se lidé zaměřovali spíše na sběr bylin v přírodě, dnes si rostliny nejčastěji pěstujeme na vlastním pozemku. Rádi totiž využíváme celou řadu bylin, které pochází spíše ze středomořské oblasti než ryze domácí druhy. Přesto na sběr v přírodě nezapomínejte, přírodní druhy totiž obsahují velké množství minerálů a éterických olejů, které směsi obohatí. Jak je to vůbec s těmi bylinnými čaji ve skutečnosti? Vlastně se vůbec nejedná o čaje, ale pouze o bylinné nálevy. Přesto tyto nálevy raději my sami i spolu s farmaceutickými firmami označujeme pojmem bylinné čaje.

Oman pravý

Oman pravý

Pěstování pouze na zahradě?

Pokud nevlastníte zahradu, nemusíte se rozhodně pěstování aromatických rostlin vzdávat. Několik druhů si vypěstujete i v truhlíku na slunném parapetu nebo ještě lépe na balkonu. Vlastní pozemek samozřejmě skýtá mnohem větší možnosti, protože se zde můžete pustit i do pěstování mohutnějších druhů rostlin včetně léčivých keřů. V posledních letech zažívají obrovský úspěch různé typy bylinkových záhonků, které se uplatní i v malých zahradách. Na výběr máte již tradiční bylinkoviště, bylinkovou spirálu, lékárenský záhon, bylinkový nábytek, vrch, spirálu nebo zajímavou kraňskou zeď, která umožňuje stejně jako bylinková kráterová zahrada maximální využití slunečního záření, sluneční pasti i specifického mikroklima. Většina dostupných bylinek vyžaduje výhřevné stanoviště na slunci, a pokud nemáte moc času na péči o tyto rostliny, jistě oceníte výraznou suchovzdornost. Jsou tu samozřejmě výjimky, které vyžadují hlubokou živnou půdu a bohatou zálivku, ale převažují spíše nenáročné druhy ze středomořských oblastí.

Přečtěte si více o bylinkových zahradách v článku Založte si bylinkový záhon a zkuste báječné letní recepty!

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

Sklizeň není věda

Při sklizni se orientujte pouze na sběr těch částí rostlin, které opravdu potřebujete. U bazalky sklízejte pouze listy beze stonků, u heřmánku potřebujete zase pouze květy. Stejně tak je tomu při sušení. U máty či meduňky využíváme hlavně listy, proto je ostříhejte ze sklizených stonků, které jsou zbytečně dužnaté a komplikovaly by sušení. Sklízejte po ránu po uschnutí rosy. Určitě se vyhněte poledni a horkým odpoledním hodinám, kdy rostliny obsahují menší množství éterických olejů. Sušení by mělo probíhat pozvolně na dobře větraném a před sluncem chráněném stanovišti. Sluneční záření sice výpar vody značně urychlí, ale zároveň poškodí sušené listy, na kterých se objeví tmavé skvrny. Rostliny sušené na slunci navíc ztrácí éterické oleje, které mohou za to, že bylinky tak nádherně voní. V létě si také můžete připravit nálev z čerstvých bylin, který bude oproti čaji ze sušených bylin mnohem silnější a chuťově výraznější.

Jaké druhy pěstovat

Třapatkovka nachová

Třapatkovka nachová

Možností je celá řada, určitě si ovšem ještě před založením bylinkové výsadby ujasněte, jaké typy bylin preferujete. Stálicí na českých zahradách jsou různé druhy máty, meduňka, šalvěj, která je opět dostupná v různých druzích i kultivarech, tymián, mateřídouška, dobromysl nebo třeba levandule. Můžete zkusit vypěstovat také méně známé druhy, které jsou zároveň zajímavé jako klasické záhonové trvalky. Patří sem zavinutky, agastache, oman pravý, třapatkovka nachová, proskurník lékařský nebo třeba fialově kvetoucí sléz lesní maurský. Pokud nemáte na pěstování bylin prostor, třeba v případě, že pěstujte byliny pouze na balkoně, udělejte si v létě výlet do přírody. I několik málo zahradních bylin můžete doplnit celou řadou léčivek, které objevíte na okraji lesa nebo na louce. Šípková růže, bez černý, heřmánek, mateřídouška, kopřiva nebo třeba řebříček jsou pouze malou ukázkou toho, co všechno můžete nasbírat a nasušit. Velkou výhodou těchto přírodních druhů je vysoký obsah léčivých látek, které umožní užívání nálevů při nemocích dýchacích cest, zánětů ústní dutiny i při dalších nemocech. Perfektní čajové směsi na zimu namícháte také ze sušeného ovoce, které zajímavě obohatí bylinky. Práce s bylinami je velice příjemná a můžete si při ní poměrně dost odpočinout a zapomenout na každodenní shon. Namíchané bylinné směsi zkuste obohatit pestrými květy měsíčku lékařského, slézu lesního, zavinutky, agastache či chrpy polní. Takto namíchané směsi jsou totiž zajímavé i na pohled a hodí se jako dárek pro různé příležitosti.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská

Přehled běžných i méně běžných druhů bylin pěstovaných na zahradě

Agastache ´Blue Fortune´ – agastache
Althaea officinalis – proskurník lékařský
Calendulla officinalis – měsíček lékařský
Echinacea purpurea – třapatkovka nachová
Fragaria vesca – jahodník
Inula helenium – oman pravý
Lavandula angustifolia – levandule lékařská
Malva sylvestris ssp. mauritiana – sléz lesní maurský
Melissa officinalis – meduňka lékařská
Mentha piperita – máta peprná
Monarda didyma – zavinutka podvojná
Origanum vulgare – dobromysl obecná
Salvia officinalis – šalvěj lékařská
Thymus vulgaris – tymián nebo také mateřídouška obecná
Thymus serpyllum – mateřídouška úzkolistá

Informace o bylinkách můžete načerpat z našeho herbáře bylin!

Foto: autor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *