Bylinkový čaj pro dobrou náladu

Pokud máte rádi bylinky, asi se v tomto ročním období příliš nezastavíte, protože právě teď my nadšenci nevíme, kam skočit dřív, protože vše roste jako o život a času nějak nepřibývá. Protože máme skvělou šanci uplatnit letošní sběry prvních léčivých květů, přinášíme vám bylinkovou směs, která chutná za tepla i za studena, takže je pro léto jako dělaná a navíc vás opravdu pohladí po duši. Co si ještě přát víc!

Bylinná směs dostane díky květům jiný rozměr.

Bylinná směs dostane díky květům jiný rozměr.

Už delší dobu přemýšlím nad tím, že sestavím nějaký zajímavý bylinkový recept, ve kterém budou obsaženy bylinky pro dobrou náladu. Takových receptů najdete všude poměrně dost, ale já ho chtěla udělat prostě tak nějak jinak. Nechtěla jsem pouze bylinný nálev, který dobře chutná a narovná nějakou tu vrásku na čele a naopak přidělá několik dalších u pusy, ale v mých představách vznikla bylinková směs, která je vlastně hezká a barevná. Podělím se s vámi o výsledek jednoho z mého receptu, ve kterém jsem skloubila pestré letní květy se sušenými listy mých nejoblíbenějších bylinek, které si snadno všichni vypěstujete na své zahradě. Bylinky si můžete nasušit do zásoby nebo si na zkoušku nálev připravte z čerstvých rostlin, zklamaní nebudete ani v jednom případě.

Bylinková směs poslouží i jako krásný dárek.

Bylinková směs poslouží i jako krásný dárek.

Dárek i skvělá zábava

Pokud vám mezi tím honěním po bylinkách po loukách zbývá ještě nějaká ta chvilka, můžete si tuto směs vyrobit ještě teď, protože bylinky v ní obsažené jsou stále aktuální a ještě nějakou dobu budou. Pokud je navíc zabalíte do pěkného papírového sáčku, obdarujete zajímavou polepkou, razítkem nebo pečetí, určitě ho můžete směle označit za pěkný dárek pro vaše známé. Pokud máte raději čajové sáčky, není nač čekat. Já jsem protentokrát zvolila sypanou formu, protože jedině tak vynikne krása barevných květů levandule, žlutého měsíčku a modré chrpy, která v každé směsi vypadá prostě úchvatně a už jen tak v kombinaci s bylinkami prostě chtě nechtě zlepší i tu nejhorší depresi z horka nebo nekonečně dlouhých letních prázdnin.

Doporučujeme

Poměry bylinek si můžete sami upravovat, jen bych to moc nepřeháněla s levandulí, která je sama o sobě opravdu výrazná. Pokud si na její tříslovitou chuť potrpíte, klidně si jí do směsi přidejte. V našem případě ve směsi převažují sušené listy meduňky, dobromysle a kvetoucí nať mateřídoušky, která se v kombinaci s dobromyslí používá do čajů na dobrou náladu již od nepaměti. Po této kombinaci rády sáhly už naše babičky, takže se určitě nejedná o nějaký nový výstřelek bylinářské éry. Pokud se vydáte na sběr chrpy do volné přírody, tedy nejspíš na okraj pole, berte v úvahu, že jsou zemědělské plochy ve většině lokalitách chemicky ošetřované, takže to nebude pro bylinkový čaj zrovna ta nejlepší volba. Chrpu si ale snadno vypěstujete ze semen na zahradě, navíc se ráda přesévá, takže ji postupně objevíte i v jiných koutech pozemku.

Důležitou součástí naší směsi jsou barvené květy léčivek.

Důležitou součástí naší směsi jsou barvené květy léčivek.

Co byste měli vědět o použitých bylinkách

Chrpa modrá (Centaurea cyanus) patří mezi jednoleté byliny, které byly v naší přírodě kdysi hojné, ale s nástupem chemické éry v zemědělství byla zlikvidována herbicidy. V posledních letech se ale tyto temně modré krásky do české krajiny vrátily, takže se opět máme čím kochat. Chrpa se taktéž objevuje ve směsích pro založení květnatých trávníků a nabízí ji některé semenářské firmy, takže si ji snadno vypěstujete na své zahradě. Má jemně nasládlou, příjemně osvěžující vůni i chuť. V čajových směsích ji většinou ale překryjí jiné chutě, v našem případě hlavně mateřídouška a meduňka, které jsou oproti ní chuťově dominantnější. Chrpa obsahuje kromě cukrů také sliz a organické kyseliny. Působí močopudně a již dříve se používala hlavně pro čištění krve. Každou směs bylinek zajímavě zpestří, takže bylinné nálevy získají zase trochu jiný rozměr.

Levandule úzkolistá nebo také lékařská (Lavandula angustifolia) pochází ze středomořské oblasti a určitě ji není nutné nijak zvlášť představovat. Kromě toho, že se hojně používá v oblasti zahradní tvorby, je její význam neopomenutelný také ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Na zahradě ji vypěstujete v každé dobře propustné písčité půdě na plném slunci. V lidovém léčitelství se používá při léčbě nespavosti, deprese, při bolestech hlavy i při chřipce. Má neopomenutelné aromaterapeutické účinky. Jen u citlivých jedinců bych zvážila například použití esenciálního oleje, který jim může naopak bolesti hlavy způsobit.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) pochází z jihu Evropy, ale na zahradě se vám klidně trvale ubytuje, protože se spolehlivě přesévá. My ji na zahradě nevyséváme asi deset let a stále funguje na jedničku. Tento jednoletý druh je silně prošlechtěný, takže se setkáte i s plnokvětými kultivary v barvě od světle žluté, přes meruňkovou, sytě oranžovou až po narůžovělou. Měsíček skvěle čistí tělo a zbavuje ho všech škodlivin, takže se přidává do bylinných směsí, které se používají například pro očistu organismu před plánovanou redukcí hmotnosti. Léčí depresi a snižuje únavu, navíc i jeho barva působí pozitivně, takže ho do směsi určitě nezapomeňte přimíchat.

Bylinky zalijte horkou vodou a nechte luhovat asi dvě až pět minut.

Bylinky zalijte horkou vodou a nechte luhovat asi dvě až pět minut.

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) roste i na českých loukách a klidně si opustí i zahradu, takže pak roste všude možně. Mnozí ji znají spíše jako typické pizzové koření oregano, ale tato bylinka má mnohem širší využití. Užívá se v nálevech pro navození klidu, pro dobrý spánek a zmírňuje deprese. Často se přidává do bylinkových sirupů proti nachlazení. Na zahradách i ve volné přírodě plní funkci hmyzem obletované medonosné rostliny, kterou ocení nejen včelaři. Na včely a čmeláky totiž působí jako magnet podobně jako zavinutka podvojná nebo levandule úzkolistá.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je jednou z bylinek, kterou většinou pro její příjemnou vůni a chuť neodmítají ani děti, a to v podobě bylinkového nálevu i sirupu. Zlepšuje spánek a navozuje příjemnou náladu, takže v naší bylinné směsi Jonáškovy bylinky prostě nemohla chybět. Pochází stejně jako levandule ze středomořské oblasti, ale dobře se vysévá i v našich podmínkách v kvalitní zahradní půdě, a to dokonce i v polostínu.

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) nesmí chybět v žádné mé bylinkové směsi, protože její příjemnou chuť si oblíbí skoro každý. Najdete ji i v České republice na suchých stráních nebo u okrajů cest, ale protože ubývá přírodních stanovišť, ubývá i mateřídouška. Proto doporučuji její pěstování na slunném místě na zahradě. Sadbu snadno seženete v zahradnictví nebo si mladé rostliny vypěstujte ze semen. Klíčí opravdu spolehlivě a během jedné sezony pěkně naroste, takže na první sklizeň nebudete čekat moc dlouho. Dobře se kombinuje s různými druhy bylinek a užívá se při nachlazení nebo při nechutenství.

Zastoupení bylinek si můžete sestavit podle svých potřeb.

Zastoupení bylinek si můžete sestavit podle svých potřeb.

Co potřebuji na přípravu nálevu o objemu cca 1 l:

2 polévkové lžíce bylinkové směsi, ve které jsou obsaženy:

  • listy dobromysle
  • listy meduňky lékařské
  • nať mateřídoušky úzkolisté
  • květ měsíčku lékařského
  • květ levandule úzkolisté
  • květ chrpy modré

Pokud si také rádi sestavujete bylinkové směsi, určitě se nám také pochlubte. Inspirace není nikdy dost!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.