Čajové moře, praktické i krásné

Jistě jste už několikrát zpozorovali, na čem vám v čajovně nosí nádobí na servírování čaje. Mnohdy vám možná donesou obyčejný podnos, ale spíše dostanete čajové nádobí na čajovém moři. Jedná se o podnos se zásobníkem na vodu. Právě tato čajová pomůcka je jednou z nejdůležitějších hlavně při čajových obřadech. Dobře poslouží také jako estetický prvek, který dokáže zpříjemnit čajovou atmosféru.

cajove_more_0

Čajové moře se skládá ze dvou částí, z hladiny a ze dna. Hladina je vrchní část, ve které jsou otvory. Těmi protéká voda, mnohdy jsou tyto otvory vyřezané do čínských symbolů či jiných tvarů. Vyřezávané bývají také boky, na kterých moře stojí. Dno může být plastová miska, která se z jedné strany jednoduše vysune. U jiných variant se naopak odejme vrchní díl neboli hladina. Nevýhoda této varianty je nutnost před vylitím vody sundat čajové nádobí. Při větších obřadech nebo v čajovnách se můžete setkat s ještě jedním typem moře. Namísto klasického dna je zde pouze vývod na trubičku, která vede do nádoby na odtokovou vodu.

čajové moře bez plastové misky, dno i bočnice jsou jeden celek

čajové moře bez plastové misky, dno i bočnice jsou jeden celek

čajové moře s plastovou miskou, není nutné sundávat čajové nádobí při vylévání vody

čajové moře s plastovou miskou, není nutné sundávat čajové nádobí při vylévání vody

Na výrobu čajového moře se používají různé materiály od bambusu až po hlínu. Nejlevnější a na cestování nejvhodnější je bambusové moře. Dražší varianty jsou ze dřeva, obvykle se používá mahagon, růžové či ovocné dřevo. Zajímavé provedení je i v podobě kombinace bambusu a kamene, kde je kámen vsazen do jedné části hladiny.

různé velikosti čajového moře

různé velikosti čajového moře

Dle použití je možné zakoupit i různé velikosti. Pijete-li čaj především sami a klasickým způsobem, bude vám stačit moře o malém rozměru například 22 x 22 cm nebo 40 x 20 cm. Pro více lidí nebo pro čajový obřad Kong-Fu budete spíše potřebovat moře velké, to mívá rozměry od 50 x 30 cm výš.

Zakoupení čajového moře určitě doporučuji. Nejenže vám dobře poslouží při čajových obřadech, kde má voda téci proudem na konvičku a jiné nádobí pro navození slavnostní atmosféry, ale zároveň vám pomůže, když čaj nebo vodu omylem vylijete. Hosté ani vy tak nebudete odcházet od čaje polití a suchý zůstane i ubrus a koberec včetně dalších povrchů a předmětů, které budou stát čaji v cestě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *