Čajové moře

cajove_more

čajové moře s bambusovým dnem

Čaj se v čajovně servíruje nejen na běžných podnosech, ale také na čajovém moři. Čajovníci vám jej přinesou zejména tehdy, pokud si chcete čaj připravovat sami. Jedná se o podnos se zásobníkem na vodu. Nezbytným prvkem je tato pomůcka také pro vykonání některých čajových obřadů. Poslouží však dobře i jako estetický prvek, který vyvolá tu správnou čajovou atmosféru.

Čajové moře se skládá ze dvou částí, z hladiny a ze dna. Hladina je vrchní část, ve které jsou otvory na odtok vody, ne výjimečně vyřezané do podoby čínských symbolů či jiných tvarů. V závislosti na typu čajového moře je dno buď plastové a vysouvací nebo pevné a pro vylití vody je potřeba odejmout hladinu, vodu vylít a dno vysušit. V případě druhé varianty může být nevýhodou nutnost před vylitím vody sundat veškeré čajové nádobí z hladiny čajového moře. Při větších obřadech nebo v čajovnách se často můžete setkat ještě s jedním typem čajového moře, které neobsahuje dno. Na místo dna je zde malý odvod na vodu, na který se napojí hadička vedoucí do nádoby na odtokovou vodu.

Na výrobu čajového moře se používají různé materiály od bambusu až po hlínu. Nejlevnější a na cestování nejvhodnější je bambusové moře. Dražší varianty jsou ze dřeva, obvykle se používá mahagon, růžové či ovocné dřevo. Zajímavé provedení je i v podobě kombinace bambusu a kamene, kde je kámen vsazen do jedné části hladiny.

cajove_more_2

čajové moře s plastovým vysouvacím dnem

Dle použití je možné zakoupit i různé velikosti. Pijete-li čaj především sami a klasickým způsobem, bude vám stačit moře o malém rozměru například 22 x 22 cm nebo 40 x 20 cm. Pro více lidí nebo pro čajový obřad Kong-Fu budete spíše potřebovat moře velké, to mívá rozměry od 50 x 30 cm výš. V neposlední řadě se ještě zmíníme o jedné variantě čajového moře a to o cestovním provedení. Cestovní čajové moře má vysoké dno do kterého je poskládáno čajové náčiní jako konvička a několik šálků. Lze jej použít i na jednoduchý obřad Gong Fu Cha. Tato varianta čajového moře je velmi vhodná pro čajomilce, kteří rádi cestují a nebo pro ty z vás, kteří si svůj čaj rádi vychutnáte v klidu v přírodě.


arrow