Čajové sošky

V dávné minulosti Číňané věřili, že jim tento náboženský a mytologický symbol pomůže překonat špatné časy, přinese pomoc (většinou, co se týká zdraví nebo peněz), plodnost a úrodu. Aby se tak stalo, byly sošky starými Číňany polévány čajem jako vzdání oběti a úcty dané sošce. Polévání čajového ducha má také souvislost s poléváním soch buddhů vodou pod chrámovými stromy na Srí Lance. Sochy se tam polévají proto, aby se víra poutníků rozrostla jako kořeny chrámových stromů.

Bohužel v dnešní zrychlené době si nenajdeme mnoho času na klidné vypití čaje, natož ještě na uctívání čajového bůžka. Mnozí ani nehledají ve věcech symboliku nebo jim zpočátku nepřikládají takový význam. Zkuste se však při přípravě dobrého čaje na chvilku zastavit a vnímejte pouze ten rituál, dopřejte trochu čaje i vaší čajové sošce a vzdejte jí tak úctu a uklidněte ducha i tělo při vychutnávání vašeho oblíbeného čaje.

Typy čajových sošek

soska

jedna z možných variant sošky

Typů sošek existuje mnoho a každá má nějakou symboliku. Níže zmíníme ty z našeho pohledu nejzákladnější a nejčastěji používané sošky.

  • Soška třínohá žába – je tradiční symbol Feng Shui přinášející hojnost a prosperitu. Žába má v tlamičce minci, která je symbolem peněžního zisku, štěstí, zdraví, ochrany před nepřízní, zlem a neštěstím. Známá je též pod názvem Jin Chan (zlatá ropucha) či třínohá Chu Chan. Talisman se umisťuje jak doma, tak v místě, kde pracujete. Je vhodné ji mít u vstupu do domu či bytu, tak aby se dívala směrem dovnitř. V opačném případě by to znamenalo odliv peněz.
  • Soška Buddha – je symbol moudrosti, soucitu a míru. K této sošce se chovejte obzvláště s úctou. Buddha byl původně indický princ, který se jmenoval Siddhárta Gautama. Dosáhl stavu osvícení po studiu a procvičování meditace. Tím se osvobodil od nekonečného koloběhu znovuzrození – samsáry. Po osvícení strávil posledních 40 let života putováním po Indii a učením.
  • Soška čínského draka – symbolizuje nesmrtelnost, moudrost, ohromnou sílu, dokonalost, statečnost, odvahu, hrdinství, vytrvalost a božské požehnání. Čínský drak byl považován za nejposvátnější zvíře. Z tohoto důvodu býval symbolem říše čínských císařů. Je první ze čtyř čínských božských tvorů, následuje jednorožec (symbol čistoty, panenství, cudnosti), fénix (symbol prosperity a úspěchu) a želva (symbol vytrvalosti a dlouhověkosti). Čínský drak je dobromyslné a vlídné stvoření. Je uctíván jako božský vládce jezer, řek a moří.
  • Soška mistra Lu-Jü – slavný čajový mudrc a mistr. Značně obohatil čínskou čajovou kulturu. Znám je hlavně pro své monumentální dílo s názvem Klasická kniha o čaji, kde popisuje pěstování čajovníků, zpracování čajových lístků a popíjení čaje.
  • Synové Dračího Krále, kterých je celkem devět – zde si dovolíme odkázat vás na článek, který je zaměřený na syny Dračího Krále.

Jak o bůžka pečovat, aby nám byl nápomocen a neškodil?

Vzdání oběti a úcty spočívá, jak je výše zmíněno, v polévání bůžka čajem. Jedná se většinou o první nálev čaje, který pokud sošku nemáte, používáte např. k polití konvičky. Při polévání ji můžete současně opatrně utírat čajovým štětečkem. Tento způsob nemá jenom duchovní význam. Při pravidelném polévání sošky vám na ní po čase užívání vznikne patina, jejíž rovnoměrnosti docílíte právě rovnoměrným roztíráním čaje. Bůžka tedy nikdy neomýváme a nevyvařujeme, a když už ho přeci jen chceme umýt, tak jedině čistou vodou, nikdy ne saponáty nebo jinými čističi.


arrow