Čichací sada

Sada na čichání, neboli čichátko, je nezbytná souprava pro každého milovníka čaje. Pomocí této sady a správného postupu použití poznáte čaj dokonale nejen chutí ale i vůní. Nejčastěji se toto čajové náčiní používá při obřadu Kung Fu Cha nebo při degustacích.

cichatka

kompletní sada na čichání

Čichací sada se skládá ze tří částí. První část se nazývá Wen Xiang Bei. Jedná se o nejvyšší šálek z celého kompletu. Z tohoto šálku se čaj pouze čichá. Druhé části se říká Cha Bei. Je to malá mistička, která slouží na pití čaje. Obě tyto součásti mají vždy stejný objem, většinou 30 ml. V souvislosti s těmito šálky se můžete setkat i s názvy “Fénix a Drak”, neboli mužský a ženský princip. Vyšší šálek (Wen Xiang Bei) symbolizuje Draka a nižší (Cha Bei) symbolizuje Fénixe. Symbolizuje rovnováhu mezi mužem a ženou a pro hosta je také symbolem prosperity a štěstí. Jako poslední je malý podtácek. Ten se nazývá Bei Tuo.

Postup použití je následující:

První nálev nalijte do nejvyššího šálku. Z něho můžete k čaji čichat již nyní. Daleko lepší vůni ale ucítíte, až když čaj z tohoto šálku vylijete do mističky (postup viz fotografie níže). Takto pokračujte i při dalších nálevech. Díky tomuto postupu budete následně “odlupovat” nejen chuťové, ale právě i vonné vrstvy čaje. Nezapomeňte před použitím oba šálky předehřát horkou vodou. Tu vylijte až těsně před nalitím čaje.

Ukázka postupu otočení čichátka s miskou
cichame_2 cichame_3
cichame_4 cichame_5

Pro jaké čaje je čichací sada určena?

V prvé řadě záleží především na uživateli samotném, který čaj bude chtít poznat i prostřednictvím čichací soupravy. Nejčastěji je však užívána pro čaje typu oolong, které jsou svým spektrem vůní velmi známé. Méně známé použití je pro čaje typu pu-erh. Dle mého názoru se hodí sadu použít právě i pro tuto čajovou sortu. Jestliže si připravujete kvalitní sheng pu-erh, je až skoro hřích čichací sadu nepoužít, neboť i zde dochází k odkrývání mnoha vůní, stejně jako je tomu u oolongů.


arrow