Pu-er

čínský název: 普洱茶 „pu-er cha“ [pchu-er čcha]

Asi nejznámější forma čaje pu-er – lisované čajové lístky do koláčku.

Další názvy sorty: nejčastěji se můžete setkat se slovním spojením pchu-erh
Nejznámější čaje u nás: asi nelze s jistotou říci, jaké čaje této sorty jsou u nás nejznámější, mnoho znalců se drží konkrétních oblastí a jiní zase továren nebo dle místa zrání. Ke spotřebitelům se tak dostane vždy kousek, který daný rok prošel chuťovými pohárky prodávajícího. Může se tak v podstatě jednat o jakýkoliv pchu-er.

Pchu-er kromě oxidace (černý čaj prochází maximální možnou oxidací) projde také mikrobiální fermentací. Díky své specifické chuti byl pchu-er v čínské komunitě stále více oblíbený a žádaný. Postupem času tak začala poptávka převyšovat nabídku a vyrojilo se mnoho obchodníků a lidí, kteří se chytili této příležitosti k navýšení vlastních zisků. Lístky yunnanských čajovníků se začaly míchat s lístky pocházejícími z jiných oblastí (vznik tzv. blend pchu-eru) a ne výjimečně se stávalo, že v celé směsi nebyl jediný lístek z Yunnanu. Už samotný název “pchu-er” totiž umožňoval zvyšovat cenu čaje, kterou byli lidi ochotni zaplatit. Kvůli této praxi postupně přestalo platit, že čaj obchodovaný ve městě Pchu-er je skutečný pchu-er.

Mnoho začínajících čajařů (a nejen těch) si na pchu-er hned tak nezvyknou. Někteří si dokonce nezvyknou nikdy. Od mnoha lidí můžete slyšet dojmy přirovnávající pchu-er k vyluhovaným kostelním lavicím či týden nepraným ponožkám. Bohužel i pchu-ery takových chutí se sem dostanou. Je to ovšem škoda, protože opravdu kvalitní pchu-er takto nechutná. V případě kvalitního pchu-eru můžete mimo jiné pocítit např. jemnou chuť s tóny oříšků a ušlechtilého dřeva.

Čína: pravý pchu-er se vyrábí v provincii Yunnan [Jün-nan] (například v oblastech Yiwu, Baoshan, Kunming).

Zpracování

Zpracování čaje pchu-er je poměrně složité a nedá se rozdělit do jednotlivých bodů. I přestože, že tak uděláme, děláme tak pro elementární představu, co se s lístky děje. Pro lepší pochopení a ucelení doporučujeme přečtení série článků věnovaných pchu-eru.

 1. Sběr.
 2. Vnitřní zavadání po dobu cca 10 hodin. Kill green proces (zabití zeleně). Zastavení přirozeně probíhající oxidace.
 3. Hnětení lístků dokud nedojde k jejich srolování.
 4. Sušení na slunci při optimální teplotě kolem 30 °C po dobu 3 – 5 hodin. Hotová maocha připravená pro Sheng a Shu pchu-er.
 5. Maocha pro Sheng pchu-er  je lisována do různých tvarů a ponechána zrání.
 6. Maocha pro Shu pchu-er projde procesem Wu Dui.
 7. Po procesu Wu Dui jsou lístky lisovány do různých tvarů.

Velká část pu-erů je velmi pěkně balena.

Co se sbírá a kdy

Čajové lístky jsou sklízeny třikrát v roce. Lístky natrhané v polovině dubna se vyznačují bílým chmýřím. Tato sklizeň se jmenuje chun jian (jarní závitky). Další sklizeň probíhá v období mezi červencem a srpnem a nazývá se er shui (druhá sklizeň). Poslední sklizeň neboli ku-chua (zrnkový květ) probíhá v měsících září a říjen. Sbírají se čajové lístky především z velkolistých variet čajovníku čínského.

 

 


Články pro lepší vhled do problematiky

 1. Co je to pu-er, 1. díl
 2. Za pu-erem do minulosti i přítomnosti, 2. díl
 3. Výroba pu-eru aneb o sklízení a zpracování čajových lístků, 3. díl
 4. Továrny na výrobu pu-eru a pu-erové kódy, 4. díl
 5. Tvary, do kterých je pu-er lisován, 5. díl
 6. Skladování a zrání pu-eru, 6. díl