Čajové sošky, 1. díl

Na čajovém moři každého opravdového čajomilce by neměla chybět čajová soška. Čajová soška neslouží jen jako dekorativní prvek, její význam je daleko větší a silnější, než se může na první pohled zdát. Vybrat si ovšem tu pravou a naučit se s ní pracovat vyžaduje trochu trpělivosti, citu a hlavně klidu. Chcete-li, aby vám čajový duch dobře posloužil, nesmíte ho zneuctívat špatným nebo nevhodným zacházením. Doufáme, že vám náš článek pomůže nejen si vybrat toho správného bůžka, ale naučí vás také jak o něho správně pečovat.

V dávné minulosti v Číně lidé věřili, že jim tento náboženský a mytologický symbol pomůže překonat špatné časy, přinese pomoc (většinou, co se týká zdraví nebo peněz), plodnost a úrodu. Aby se tak stalo, byly sošky starými Číňany polévány čajem jako vzdání oběti a úcty dané sošce. Polévání čajového ducha má také souvislost s poléváním soch buddhů vodou pod chrámovými stromy na Srí Lance. Sochy se tam polévají proto, aby se víra poutníků rozrostla jako kořeny chrámových stromů. V dnešní uspěchané době nemáme ani tolik času si v klidu vypít čaj, natož uctívat čajového bůžka. Také nehledáme v mnoha věcech symboliku, či jí nepřikládáme zpočátku tak velký význam, než jaký má. Většinu věcí řešíme bez rozmyslu a rychle. Přitom všichni čajomilci moc dobře ví, jak se tělo a duch uklidní třeba právě při správném vychutnání čaje.

Jak se o bůžka dobře starat, aby nám byl nápomocen a neškodil?

Vzdání oběti a úcty spočívá, jak jsem již zmínil, v polití bůžka čajem. Jedná se většinou o první nálev čaje, který pokud sošku nemáte, používáte např. k polití konvičky. Při polévání ji také můžeme současně opatrně utírat čajovým štětečkem. Tento způsob nemá jenom duchovní význam. Při pravidelném polévání sošky vám na ní po čase užívání vznikne patina, jejíž rovnoměrnosti docílíte právě rovnoměrným roztíráním čaje. Bůžka tedy nikdy neomýváme a nevyvařujeme, a když už ho přeci jen chceme umýt, tak jedině čistou vodou, nikdy ne saponátem apod.

Typy sošek

Typů sošek je mnoho a každá má nějakou symboliku. My vás seznámíme s těmi základními a nejčastěji používanými soškami. Mezi ně patří Třínohá žába, Buddha, čínský drak, mistr Lu-Jü a v neposlední řadě tzv. synové Dračího Krále, kterých je celkem devět.

První bůžek, tedy třínohá žába, je tradiční symbol Feng Shui, který přináší hojnost a prosperitu. Žába má v tlamičce minci, je to symbol peněžního zisku, štěstí, zdraví, které ochraňuje před nepřízní, zlem a neštěstím. Žába je známá též pod názvem Jin Chan (zlatá ropucha) či třínohá Chu Chan. Talisman se umisťuje jak doma tak v místě, kde pracujete. Je vhodné ji mít u vstupu do domu či bytu, tak aby se dívala směrem dovnitř. V opačném případě by to znamenalo odliv peněz.

Druhý bůžek Buddhy, je symbol moudrosti, soucitu a míru. K této sošce se chovejte obzvláště s úctou. Buddha byl původně indický princ, který se jmenoval Siddhárta Gautama. Dosáhl stavu osvícení po studiu a procvičování meditace. Tím se osvobodil od nekonečného koloběhu znovuzrození – samsáry. Po osvícení strávil posledních 40 let života putováním po Indii a učením.

Bůžek čínského draka symbolizuje nesmrtelnost, moudrost, ohromnou sílu, dokonalost, statečnost, odvahu, hrdinství, vytrvalost a božské požehnání. Byl považován za nejposvátnější zvíře. Z tohoto důvodu býval symbolem říše čínských císařů. Je první ze čtyř čínských božských tvorů, následuje jednorožec (symbol čistoty, panenství, cudnosti), fénix (symbol prosperity a úspěchu) a želva (symbol vytrvalosti a dlouhověkosti). Čínský drak je dobromyslné a vlídné stvoření. Je uctíván jako božský vládce jezer, řek a moří.

V příštím díle si povíme něco blíže o Dračím králi a jeho devíti synech.


Čajové sošky 2. díl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *