Čajové sošky, 1. díl

Na čajovém moři milovníka čaje obvykle nechybí čajová soška. Neslouží pouze jako dekorativní prvek a její význam je daleko větší, než se může na první pohled zdát. Umět si vybrat tu pravou a naučit se s ní pracovat však vyžaduje trpělivost, cit a klid. A pokud vám má čajová soška dobře sloužit, nesmíte ji zneuctít špatným nebo nevhodným zacházením. Důkladně si ji představíme v tomto dvoudílném článku.

Sošky pomáhali se zdravím, s penězi, plodností i s úrodou

Už v dávných dobách panovala v Číně víra, že tyto náboženské a mytologické symboly pomáhají překonat špatné časy, přináší pomoc (většinou týkající se zdraví nebo peněz) a pomohou s plodností a úrodou. Aby se tak stalo, byly sošky polévány čajem coby symbolem vzdávání obětí a úcty dané sošce. Polévání čajových sošek má také souvislost s poléváním soch Buddhů vodou pod chrámovými stromy na Srí Lance. Sochy se tam polévají proto, aby se víra poutníků rozrostla jako kořeny chrámových stromů.

Ačkoliv je dnešní doba založena na jiných hodnotách (kdy např. mnozí nehledají ve věcech symboliku nebo jim jednoduše nepřikládají takový význam) a nenabízí příliš času na klidné vypití čaje a uctívání čajového bůžka, zkuste na chvilku zpomalit, uklidnit mysl i tělo a vnímat pouze rituál přípravy a popíjení čaje, přičemž dopřejte trochu čaje i vaší čajové sošce a vzdejte jí tak úctu.

Typy čajových sošek

Typů sošek lze objevit pestrou paletu a každá má vlastní symboliku. My vás seznámíme s těmi základními a nejčastěji používanými typy. Mezi ně patří Třínohá žába, Buddha, Čínský drak, mistr Lu-Jü a v neposlední řadě tzv. synové Dračího Krále, s kterými vás seznámíme v příštím díle tohoto článku.

Třínohá žába

Třínohá žába je tradiční symbol Feng Shui přinášející hojnost a prosperitu. Žába má v tlamičce minci coby symbol peněžního zisku, štěstí a zdraví, které ochraňuje před nepřízní, zlem a neštěstím. Žába je známá též pod názvem Jin Chan (zlatá ropucha) či třínohá Chu Chan. Soška se umisťuje jak doma tak v místě, kde pracujete. Obvykle se neumisťuje do místnosti, kde spíte nebo do kuchyně či jídelny. Je vhodné ji mít u vstupu do domu či bytu, tak aby se dívala směrem dovnitř. V opačném případě by to znamenalo odliv peněz.

Buddha

Buddha symbolizuje moudrost, soucit a mír. K této sošce se chovejte obzvláště s úctou. Buddha byl původně indický princ, který se jmenoval Siddhárta Gautama. Po dlouhém studiu a procvičování meditace dosáhl stavu osvícení, čímž se osvobodil od nekonečného koloběhu znovuzrození – samsáry. Po osvícení strávil posledních 40 let života putováním po Indii a učením.

Čínský drak

Čínský drak symbolizuje nesmrtelnost, moudrost, ohromnou sílu, dokonalost, statečnost, odvahu, hrdinství, vytrvalost, plodnost (a to v obou možných výkladech – biologická a fyzická) a božské požehnání. Je považován za nejposvátnější zvíře a z tohoto důvodu býval symbolem říše čínských císařů. Je první ze čtyř čínských božských tvorů, následuje jednorožec (symbol čistoty, panenství, cudnosti), fénix (symbol prosperity a úspěchu) a želva (symbol vytrvalosti a dlouhověkosti). Čínský drak je dobromyslné a vlídné stvoření. Je uctíván jako božský vládce jezer, řek a moří.

Mistr Lu-Jü

Mistr Lu-Jü je slavný čajový mudrc a mistr. Značně obohatil čínskou čajovou kulturu. Znám je hlavně pro své monumentální dílo s názvem Klasická kniha o čaji, kde popisuje pěstování čajovníků, zpracování čajových lístků a popíjení čaje.

Jak pečovat o čajovou sošku, aby nám byla nápomocna a neškodila

Vzdání oběti a úcty spočívá v polití bůžka čajem. Jedná se většinou o první nálev čaje, který, pokud sošku nemáte, používáte např. k polití konvičky anebo jej prostě vylijete. Při polévání ji také můžete současně opatrně utírat čajovým štětečkem. Tento způsob nemá jenom duchovní význam. Při pravidelném polévání sošky vám na ní po čase užívání vznikne patina, jejíž rovnoměrnosti docílíte právě pečlivým roztíráním čaje. Polít sošku můžete i zbylým čajovým nálevem nebo horkou vodu určenou k předehřátí nádobí. Bůžka tedy nikdy neomývejte a nevyvařujte, a když už ho přeci jen chcete umýt, tak jedině čistou vodou, nikdy ne saponátem apod.

V příštím díle si povíme něco blíže o Dračím králi a jeho devíti synech.


Čajové sošky 2. díl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.