Celiakie aneb bezlepková dieta. Co vás čeká?

blp6Každý z nás má nějakou neřest, která se týká stravování. Nemusí jít nutně o jídlo, které je samo o sobě nezdravé, ale prostě ho jíme více než je normální. Bohužel – v dnešní době se najde opravdu málokdo, kdo by netrpěl na žádnou alergii či nemoc a mohl si tak dovolit cokoliv sníst. Jednou z nemocí, která nás při výběru jídla značně omezuje, je nesnášenlivost lepku. Jak se tato intolerance projevuje, o co vlastně jde a jakým způsobem se stravuje celiak vám povíme níže v článku.

Co je to celiakie a dá se nějak léčit?

První věcí, kterou by měl každý o celiakii vědět, je ta, že jde o autoimunitní onemocnění, které je doživotní, tzn. že se z něj postižená osoba nevyléčí. Může jen dodržovat jisté zásady, díky kterým předejde mnoha zdravotním problémům, které s konzumací lepku v jejich případě přímo souvisí. Celiakie je onemocnění, které způsobuje nesnášenlivost lepku – jinak řečeno glutenu. U těch, kteří tímto onemocněním trpí, dochází díky lepku k rozvoji autoimunitního zánětu na sliznici tenkého střeva. Tím se ničí klky, malé výrůstky na tenkém střevě, které mají za úkol absorbovat živiny do organismu. Při nedodržování bezlepkové diety tak může u celiaka dojít v nejhorším případě k úplnému poničení metabolismu. Nemoc se projevuje průjmem, plynatostí, křečemi v břiše, únavou, poklesem hmotnosti nebo také zvracením.

Zmírnění příznaků neznamená vyléčení

Lék na celiakii neexistuje, neboť výzkum této nemoci není tak dlouhodobý a dosud není například jasné, co je spouštěčem této nemoci. Je tak možné, že se někdy dočkáme třeba nějaké tablety, kterou před jídlem sníme a zabráníme tak spuštění imunitní reakce organismu.

Aktuálně je jedinou účinnou léčbou přísná bezlepková dieta. Při jejím dodržování se sliznice tenkého střeva zregeneruje a onemocnění se dále přestává projevovat. Pokud dietu samozřejmě neporušujete. Tím, že v krvi vymizí protilátky, které jsou pro celiakii typické, neznamená, že jste vyléčeni. Po najetí na glutenovou stravu byste měli potíže zpět. Podle různých vědeckých studií se za maximální příjem lepku pro celiaka považuje 20 mg lepku denně, což by se nemělo dlouhodobě překračovat.

blp7

Přísná dieta je nutností každého celiaka!

Strava celiaka zní prostě. Musíte vysadit vše, co lepek obsahuje. Takže se musíte obejít bez veškerých potravin a výrobků obsahujících pšenici, ječmen, oves nebo žito. A pokud si důkladně projdeme složení většiny prodávaných výrobků, pak zjistíme, že lepek je obsažen téměř všude – najdete jej v pečivu, těstovinách, polévkách, omáčkách, koření, sladkostech, ale také v lécích a kosmetice. V dnešní době už naštěstí není problém sehnat většinu těchto produktů také v bezlepkové variantě, avšak je potřeba se připravit na fakt, že si mnohdy citelně připlatíte.

blp3

Naopak lepku se nemusíte bát při konzumaci těchto surovin – brambor, rýže, kukuřice, luštěnin, prosa, pohanky, ovoce, zeleniny, hub, masa, bylinek, mléčných výrobků, vajec. Přirozeně bezlepkové potraviny nejsou cenově drahé a jejich používání vás tak finančně nevyčerpá. Horší to je v případě používání bezlepkové mouky, bezlepkových těstovin a při nákupu bezlepkového pečiva.

Pokud vaříte bezlepkově a zároveň lepkově, dbejte na striktní oddělování bezlepkových surovin a nádobí určeného na jejich přípravu od těch surovin a toho nádobí, které používáte na lepkové jídlo. Např. i obyčejná strouhanka na vysypání plechu pod bezlepkový koláč může značit problém. Stejně tak olej, ve kterém jste smažili lepkové jídlo, nepoužívejte následně na bezlepkové smažení. Při vaření bezlepkového a lepkového jídla zároveň nepoužívejte na jeho nabírání a ochutnávaní stejné nádobí.

Mnoho zdravých lidí v nedávné době zachvátil trend bezlepkové diety, i když žádnou intolerancí lepku netrpí. Je totiž pravdou, že když vysadíte bílou mouku, bude se vám lépe hubnout. Z dlouhodobého hlediska to již tak dobré není, neboť tělo zdravého jedince je pro jisté dávky lepku přizpůsobeno.

O stravování bez lepku si budete moci přečíst v některém z našich následujících článků, kde danou problematiku probereme důkladněji a přidáme také osvědčený recept na bezlepkové pečení.

blp5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *