Co je to měsíční čajový koláček?

Poslední dobou je má pozornost směřována zejména na bílé čaje a tentokrát jsem zakoupil k degustaci na první pohled zcela normální koláček bílého čaje o váze 100 gramů. Ale to by samozřejmě nešlo, abych sepisoval celý článek kvůli obyčejnému koláčku – ač je pravda, že všechny čaje jsou něčím specifické a často se k nim váží zajímavé legendy nebo povídačky. Tento čaj s sebou ale nese něco víc.

Jedná se o čaj vyráběný pro příležitost konání festivalu zvaného Mid-Autumn Festival. Tento festival je pro Čínu jedním z mála důležitých svátků. Čína uvedla v roce 2006 tento festival jako “nehmotné kulturní dědictví” a dva roky později se stal také státním svátkem. Festival se uskutečňuje 15. den osmého měsíce dle čínského lunárního kalendáře.

Festival se týká tří pojmů, které různým způsobem oslavuje

  1. Rodina
  2. Poděkování
  3. Modlitba

Každý z těchto pojmů je založen na historickém základu. Některý je založený na novodobém pojetí svátku a jiný zase na značně historickém pojetí.

Rodina

Tradiční čajový koláček

V čínské kultuře symbolizuje kulatý tvar úplnost a shledání. Při této příležitosti se můžete na festivalu setkat s kulatým koláčkem s čínskými znaky symbolizujícími dlouhověkost. Tyto koláče jí rodina, když je pohromadě. Dle jedné z dnes již mnoha tradic se koláče pekli večer před dnem festivalu. V onen den nakrájela nejstarší osoba v domácnosti koláč na tolik kousků, kolik je členů v domácnosti a ti je snědli na počest úplnosti, že jsou opět všichni pospolu. V současnosti je ovšem koláčů mnoho druhů a stejně tak existuje i mnoho způsobů jeho požívání. Mnohdy se dávají např. jako dárek blízkému nebo se rozdávají ve firmě zaměstnancům.

Poděkování a modlitba

Tyto body spolu úzce souvisí, a proto je nebudeme ani v textu rozdělovat. Dávní Číňané věřili v omlazení spojené s měsícem a vodou a tuto myšlenku spojili s menstruací žen nazývanou „měsíční voda“. Zhuangští lidé mají např. starobylou bajku, že slunce a měsíc jsou pár a hvězdy jejich děti. Když je měsíc těhotný, stává se kulatým a po porodu se z něj stane půlměsíc. Tato víra se stala mezi ženami populární a vybízela je k uctívání měsíce a přinášení darů. Modlitba a dar jsou věnovány také lunární bohyni Chang’e – měsíční bohyni nesmrtelnosti.

Jeden z mýtů popisuje původ bohyně následovně (přeloženo z příručky čínské mytologie Lihui Yang):

Kdysi dávno žil hrdina jménem Hou Yi. Vynikal v lukostřelbě a měl ženu Chang’e. V jednom roce se stalo, že se na obloze objevilo deset sluncí. Tolik sluncí přinášelo na pozemský svět velké katastrofy. Lukostřelec Hou Yi sestřelil devět sluncí a nechal na obloze pouze jediné, které mělo poskytovat světlo. „Nesmrtelný“ jeho čin obdivoval a na důkaz svého obdivu mu daroval elixír nesmrtelnosti. Hou Yi nechtěl opustit Chang’e a být nesmrtelný bez ní a elixír jí přenechal. Jeho učeň Peng Meng však znal tajemství elixíru a když se Hou Yi vydal na lov, pronikl do jeho domu a snažil se přinutit Chang’e k vydání elixíru. Ta však odmítla a elixír raději sama vypila a vzlétla k nebi. Jelikož svého manžela milovala a chtěla mu být stále nablízku, vybrala si měsíc jako své bydliště. Když se Hou Yi vrátil a zjistil, co se stalo, byl silně zarmoucen. Posléze vzal oblíbené ovoce a koláče své ženy a obětoval je pro ni. Lidé se o jeho obětích brzy dozvěděli, a protože měli Chang’e rádi, začali se těchto obětí účastnit.

A jak do toho všeho přímo zapadá náš čajový koláček?

Z výše napsaného je patrné, že se na festivalu sní poměrně velké množství sladkého pečiva, především pak koláčků. Z tohoto důvodu se také hodně popíjí čaj, který zahání tento chuťový problém. Dále pak mluvíme o Číně, pro kterou je čaj obecně nejen důležitá obchodní komodita, ale také představuje nápoj pevně spjatý s celou čínskou kulturou a historií. Je tedy nemyslitelné, že by na tomto historickém festivalu čaj chyběl.

Pojďme si „rozebrat“ koláček!

Jak už tomu v Číně mnohdy bývá, nedělají u věcí takovéto povahy mnoho zbytečných prvků pro lepší a poutavější podobu. Tento koláček není žádná výjimka. Jak na obalu samotném, tak na koláčku najdete pouze obrázky a znaky symbolizující různé události. Ty se týkají buď pouze daného svátku, nebo nanejvýš historie Číny samotné. Na obalu uvidíte Chang’e, měsíční bohyni nesmrtelnosti (obrázek 1), držící v rukou mísu koláčků symbolizující ovoce a koláče, které Yi obětoval své ženě. Vlevo pak je nápis (obrázek 2), jež v překladu znamená Měsíční čajový koláček a úplně (obrázek 3) dole je vidět, pro jakou příležitost je koláček vyroben. Na samotném koláčku jsou pak vylisovány znaky, které symbolizují dlouhověkost (obrázek 4). V našem případě se jedná o Lao Bai Cha (老 白 茶), česky Starý či Archivní čaj. Jak si z koláčku připravit lahodný čajový nálev je zaznamenáno v našich čajových degustacích, kde jsou i další informace o tomto lisovaném čaji.

Degustace čaje k nahlédnutí

Shou Mei, Ping Cha 2015

obrazek 1 – Chang’e, měsíční bohyně nesmrtelnosti

obrazek 2 – nápis jež v překladu znamená Měsíční čajový koláček

obrazek 3 – pro jakou příležitost je koláček vyroben

obrazek 4 – znaky, které symbolizují dlouhověkost. V našem případě se jedná o Lao Bai Cha (老白茶), česky Starý či Archivní bílý čaj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.