Geek a hipster aneb za poznáváním subkultur ve světě

Na světě je mnoho subkultur, které se odlišují stylem oblékání, zájmy, vlastně celkovým stylem života. Mezi dvě z mnoha subkultur bezpochyby patří hipster a geek.. My si dnes o těchto dvou skupinkách velmi specifických lidí řekneme více. Kdo to je? Jak je poznáme? Nejsme náhodou jako oni?

Kdo je GEEK a jak ho poznáme?

Velmi často můžeme slyšet větu “Ty jsi teda Geek!” nebo třeba “Ty geeku!”. Co takové označení znamená? Kdo to je ten geek? Mezi geeky můžeme zařadit člověka, který je nadšený do světa IT a techniky jako takové. Tento člověk má všeobecný přehled ve světě počítačů, mobilů, aplikací. Svůj volný čas tráví sledováním nových moderních technologií, prací na PC, programováním – každý se zajímá o svoji vlastní část, která mu jde – a do které je patřičně nadšen. Může jít o typické “ajťáky”.

Věcí, podle které geeka často poznáme, jsou specifická trička. Mají na sobě ironické nápisy, pixels obrázky (obrázky složené z malých čtverečků, které představují pixely), názvy oblíbených značek (Apple, Microsoft), ale i hesla, kterým rozumí jen oni mezi sebou. Mezi jejich zájmy patří filmy, hraní her, práce s novými technologiemi. Geek nemusí být jen nadšenec do IT světa, ale i do něčeho dalšího, co je specifické. Například nadšenec do Harryho Pottera, Pána prstenů nebo aut. Pozor!, nejedná se o šprta nebo často zmiňovaného nerda. Být geek je v poslední době velmi populární.

Kdo je HIPSTER a jak ho poznáme?

Ačkoliv byl název hipster dříve užíván v trochu jiné spojitosti, nás zajímá jeho význam od 90. let, kdy se tento termín začal využívat tak, jak ho známe dnes. Pod tímto názvem si můžete představit jedince, který má svůj styl života, který se prolíná do chování, oblékání, ale i jednání. Hipsterské oblékání má své specifické kousky. Patří mezi ně brýle s velkými obroučkami – a nevadí, že máte zdravé oči, stačí si pořídit nedioptrická sklíčka. K dalším typickým kouskům patří košile, upnuté kalhoty, saka, svetry, kšandy, velké čepice. Jde o to, vytvořit mírně ošuntělý až ledabylý dojem.

Hipstera není těžké poznat. Většinou jde o studenty humanitních věd. Můžeme je najít v kavárnách, muzeích, na výstavách a vernisážích, koncertech a také v čajovnách. Jde o mladší lidi, nejčastěji do 30 let. Hodně lidí z hipsterů lze považovat za umělce.

Pro ty kreativní – jak se obléct jako hipster?

  • Využívejte sekáče – hipsteři mají rádi hezké oblečení, ale nepohrdnou ani oblečením z druhé ruky, které jejich vzhledu často dodá více ošuntělý vzhled. Navíc jde o ekologický způsob recyklace oblečení, když ho nosí více lidí.
  • Kostičky na košili – kdo chce být hipster, nesmí mu chybět flanelová košile s károvaným vzorem. K ní stačí obléct upnuté kalhoty nebo třeba otrhané džíny …
  • Čepice – velké vlněné čepice jsou hipsterský “must have” kousek. Nejlepší jsou velké a vlněné kousky. A to i když není extra zima.
  • Brýle – hipsteři nenosí sluneční brýle, nosí brýle s velkými obroučkami (tudíž velmi výrazné) a nedioptrickými skly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.