Irská a keltská hudba

Irská hudba je velmi známá melodická hudba, která zahrnuje pestrou škálu nástrojů a také více hudebních žánrů. V současnosti se irskou hudbou nazývá i hudba pocházející odjinud, ale se stejnými či podobnými znaky. O podobě keltské hudby dosud nemáme dosud žádné nálezy a jedná se o termín používaný pro folklór vzniklý v oblastech obývaných Kelty.

Klasická irská hudba

Klasická irská hudba se skládá z mnoha druhů písní, ve kterých si každý najde to své. Ať jde o melodickou a pomalou hudbu nebo svižnou a taneční. Najdeme zde také hospodské skladby hrané v krčmách, žalozpěvy, balady či klasické skladby. Taneční hudbu zastupují námořnické tance a jigs. V 19. století šlo o tanec polky, poté mazurku a horalské tance. Irská hudba je vysoce společenská. Mezi typické nástroje můžeme řadit dudy (vzdušný měch, který nafukujeme, tlakem z měchu se zvuk dostává do píšťaly a vznikají nám tóny, které chceme slyšet), housle a flétnu. Později se přidal i akordeon. V současné době se v irské hudbě vyskytují i kytara, harfa, mandolína, banjo, příčná flétna, píšťalky a další.

A nakonec, kdo by neznal znak Irska – step. Tento způsob tance byl předváděný na organizovaných soutěžích. Step je Irskem podporovaný a jde o nezaměnitelnou součást irské hudby.

Zdroj: https://livinonareel.wordpress.com/tag/traditional-irish/

Současná irská hudba

Mezi nejznámější autory irské hudby v současnosti patří tito umělci: Enya, One Direction, Snow Patrol, Clannad, The Cranberries, Phil Lynott, U2, Westlife, ale i mnoho dalších. Irská hudba byla dříve považována za keltskou (za keltskou hudbu se označovalo více žánrů). Tato hudba se začala prolínat i s jinou hudbou a šlo o předlohu pro country, ale také rock.

Zpěvačka Enya Brennan, zdroj: ttps://cz.pinterest.com/pin/395894623470627334/

Irská hudba ve sboru

Slyšeli jste o Riverdance z 90. let? Riverdance se zúčastnil irský národní sbor, který se jmenuje Anuna. Tento sbor je velmi úspěšný – byli nominováni na Brit Award.

Druhou známou skupinou je Resurgam. Díky tomuto sboru se začal tento typ hudby popularizovat i mimo operu.

Keltská hudba

Hlavní formou keltské hudby je balada – jak v instrumentální, tak ve vokální podobě. Často pojednává o nějakém lidovém příběhu, který tak jako klasická balada, končí často tragicky. Tyto balady jsou doprovázeny jednoduchou melodií. Ačkoliv je vokální hudba velmi známá, instrumentální je populárnější. Vyvíjela se hlavně v době mezi 16. – 20. stoletím. Je založena na melodii, což je opak od moderní hudby, která je stavěna na akordech. Jig je označení pro taneční hudbu, která se hrála v krčmách, později se toto označení objevuje i v klasické hudbě. Reel je původně kruhový tanec – jde o tanec velmi veselý. Hornpipe je spojován s námořníky.

Irská skupina Clannad, zdroj: http://www.lindaclifford.com/MusicClannad.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.