Jaký byl a jak žil Frank Sinatra

Kdo by neznal slavné písně od Franka Sinatry – New York, New York nebo třeba My Way. Jde o jednoho z nejpopulárnějších zpěváků 20. století, kteří kdy na tomto světe pobývali. A co všechno si o jeho skutečně zajímavém životě můžeme říct?

Zdroj: https://www.usatoday.com/story/life/music/2015/12/08/10-ways-frank-sinatra-changed-world/76381754/

Frank Sinatra se narodil 12. prosince 1915 v Hobokenu a zemřel 14. května 1998 v Los Angeles a je tedy pravděpodobné, že jste žili ve stejné době. Frank byl jazzový, popový a swingový zpěvák – samozřejmě, aby toho nebylo málo, byl i herec. Nejčastěji šlo o vystupování v Las Vegas. Během života získal 11 cen Grammy. Dále také Zlatý glóbus a Oscara a bez obav ho můžeme považovat za umělce s velkým U.

Sinatrova cesta za slávou

Řekli byste, že byl Frank jedináčkem v rodině sicilského hasiče a ženy původem Ligurie? Oba se do Ameriky přestěhovali až v průběhu svých životů. Velkým Sinatrovým vzorem byl Bingo Crosby, kterého slýchával z rozhlasu. Zpočátku zpíval v malých klubech (tak jako mnoho velikánů), poté v mnoha rozhlasových stanicích v New Jersey, městě jazzu. Poté se přidal do orchestru Dorseye. V této době se stával slavnějším u všech generací, ale hlavně u náctiletých.

Díky orchestru dostal roli v muzikálu Ship Ahoy, uzavřel smlouvu s Columbia Records. Mezi 40. – 50. lety jeho sláva upadala, comeback však nastal v době, kdy hrál v dramatu Odtud až na věčnost – zde získal Oskara. Poté se opět věnoval hudbě a nahrával u Capitol Records.

Kolem 60. let zářil v Las Vegas a zinscenoval několik odchodů do důchodu i mnoho návratů. Mezi jeho nejúspěšnější alba patří album Duets. Jeho koncerty se konaly do roku 1995.

Náhled do osobního života

Ačkoliv se oženil se svojí láskou z dětství, se kterou měl tři děti, nebyl jí příliš věrný. Měl aféru s herečkou Avou Gardnerovou a následně se s manželkou rozvedl a s Avou oženil. Netrvalo ale dlouho a rozvedl i s ní. V roce 1963 mu byl unesen syn a po vyplacení výkupného mu byl vrácen. Další ženou byla Mia Farrowová a ani ta nebyla poslední. Žena, se kterou vydržel až do konce života, byla Barbara Blakeley Marxová. Kromě toho byl Sinatra několikrát obviněn ze styků s mafií. Přátelil se také s rodinou Kennedyů. Jak lze vidět, jeho život rozhodně nebyl nudný.

V průběhu své kariéry vyhrál Sinatra jedenáct cen Grammy, včetně cen za nejlepší album roku za Come Dance With Me (1959), September of My Years (1965) a Strangers in the Night (1966) či nejlepší píseň, Strangers in the Night v roce 1966 (ceny Grammy vznikly až v roce 1958 po dvou vrcholech Sinatrovy kariéry).

V letech 1941–1966 šestnáctkrát vyhrál ocenění čtenářů časopisu Down Beat pro zpěváka roku a šestkrát cenu pro osobnost roku. Dvakrát ho také jako zpěváka roku jmenovali kritikové tohoto časopisu.

Sinatrovi velké úspěchy pohromadě

  • 1939 angažmá v orchestru Harryho Jamese
  • 1940 zpívá v orchestru Tommyho Dorseye
  • Nazpívání písní East of the sun, Night and day, apod.
  • Účinkuje v muzikálech Las Vegas nights, Ship Ahoy
  • Píseň All ot nothing at all
  • Muzikály High and higher, Step lively, On the town, v komedii Anchor Awerligh – odkut hit I fall in love too easily
  • Dále filmy jako Tony Rome, The Detective, Assault on a Queen, First Deadly Sin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.