Jarní očista těla pomocí bylinek

Jistě jste to poznali na vlastní kůži. Člověk je po zimě zesláblý, má nedostatek vitamínů a minerálních látek a je tedy více náchylný k různým virózám, které nejednoho člověka přepadnou nejčastěji v průběhu února a března. Právě teď na zahradě i ve volné přírodě ovšem raší armáda pomocníků z bylinné říše, které vám pomohou tělo znovu nastartovat a připravit na další sezonu. Pusťte se do jarní očisty a brzy uvidíte ten rozdíl!

Právě v této době najdete ve volné přírodě nespočet bylin, které jsou skvělé na očistnou kúru.

Právě v této době najdete ve volné přírodě nespočet bylin, které jsou skvělé na očistnou kúru.

Zima je typická tím, že jíme mnohem těžší a kaloričtější jídla než v průběhu roku. Nedostatek slunečního záření a potravy bohaté na kvalitní vitamíny a minerály se podepisují na naší vitalitě. Tělo je pak v předjaří snadno napadnutelné viry a bakteriemi, takže snadno podléhá virózám. Jarní bylinná očista je tedy jednou z neinvazivních metod, které nás opět dokáží dostat znovu do kondice, ovšem v žádném případě nelze spoléhat jen na bylinky! Jarní očista totiž spočívá i ve způsobu života samotného. Abyste se dočkali kýženého úspěchu, je třeba upravit pitný režim a začít se i více hýbat. Místo sladkých limonád a silné kávy do pitného režimu zařaďte neperlivou vodu popřípadě minerálku, kterou doplňte čistícími bylinnými nálevy. Sportujte pokud možno každý den, nebo alespoň třikrát týdně. Jídla by měla být na začátku sezony oproti těm zimním značně „odlehčená“. Rozhodně se nezaměřujte na stravu bohatou na tuky a cukry. Naopak by rozhodně neměla chybět čerstvá zelenina, ovoce a samozřejmě také bylinky. Jak je vidět, je třeba začít úplně od základu měnit své návyky, přesto bylinky proces očisty organismu a načerpání nových sil značně urychlí a mnohdy i zpříjemní.

Listy jahodníku doplní čistící nálev.

Listy jahodníku doplní čistící nálev.

Jarní sběr

Na jaře zaplesá srdce každého znalce bylinek, všude totiž raší nespočet jedlých a navíc i velice chutných léčivek, které by na vašem stole určitě neměly chybět. Zvláště v tomto období navíc rostliny obsahují opravdu vysokou koncentraci léčivých látek, které je třeba načerpat do zásoby, takže už není na co čekat. Než se ovšem vydáte na jejich sběr, je třeba si být naprosto jisti, že opravdu všechny druhy poznáte a že tedy nehrozí žádná záměna. Vždy sbírejte na čistém a bezpečném místě. Obloukem se vyhněte okolí rušných silnic a skládek, ze kterých byste si mohli přinést nejen bylinky, ale i škodlivé látky v nich obsažené.

Bylinky v nálevech i v jídlech

Tělo můžete na jaře pomocí bylinek povzbudit různými způsoby. V první řadě asi každého napadne užívání bylinných nálevů, které doplní pitný režim a navíc nás zásobí důležitými látkami. Ale to rozhodně není jediný způsob, jak své tělo probudit k životu. Ve volné přírodě i na vaší zahradě právě teď raší mnoho bylinek, které hravě nahradí listový salát, lze je přidat do jarních pomazánek, nádivek či do polévek. Takže bylinky určitě přidejte i do svých oblíbených potravin.

Česnek medvědí skvěle ochutí pomazánky.

Česnek medvědí skvěle ochutí pomazánky.

Inspirace pro vás

Bylinkami lze dochutit celou řadu pokrmů, které jinak běžně během roku připravujete. Nebo si vyrobte zcela nové bylinkové potraviny, které vás překvapí silnou netradiční chutí. Pokud si lámete hlavu tím, jaké bylinky budou na očistu těla ty nejlepší, věřte, že právě na jaře je k dispozici neskutečné množství bylinek, které jsou právě k tomuto účelu stvořené. A rozhodně nemusíte končit jen u kopřivy!

Salát z plevelů

Zeleninový salát si můžete samozřejmě vyrobit z běžně prodávané plodové a listové zeleniny, ale je opravdu škoda nezužitkovat právě rašící léčivky. Pokud se přeci jen nechcete zcela vzdát klasické zeleniny v podání rajčat, paprik a okurek a s přípravou salátů z plevelů teprve začínáte, zkuste plevele k této zelenině přidat v menším poměru. Alespoň si tak zvyknete na jejich silnou a trošku méně běžnou chuť. Postupem času si zkuste salát vyrobit pouze z listů plevelných rostlin, určitě vás nezklamou. Salát si tak připravíte z listů bršlice kozí nohy, které musí být ještě lesklé, později totiž hořknou. Dále doplňte listy a květy prvosenek jarních,  listy smetanky lékařské, neměli by být moc hořké a několik listů česnáčku lékařského. Tento salát lze pokapat olivovým olejem a podávat třeba s balkánským sýrem, se kterým to ovšem kvůli vysokému obsahu soli moc nepřehánějte.

Recept na jeden takový salát najdete v článku Jarní salát z planých bylin.

Pomazánka z česnáčku s domácím kváskovým chlebem.

Pomazánka z česnáčku s domácím kváskovým chlebem.

Jaro, čas pomazánek

Do očistné kúry lze zařadit i jarní pomazánky, které si natřete na celozrnné pečivo. Jako základ můžete zvolit například žervé, Lučinu, bílý jogurt nebo tvaroh. Určitě vás nezklame například pomazánka z česnáčku lékařského, na kterou potřebujete mladé, právě rozkvétající rostliny. Ty properte ve studené vodě, nechte okapat a pak nasekejte na jemné kousky. Pomazánku pak jen mírně osolte a můžete podávat. Místo česnáčku můžete přidat také listy česneku medvědího, pažitku nebo petrželku kudrnku.

Očistný nálev

Jistě každý zná kopřivovou kúru, která se užívá asi tři týdny několikrát denně, ale pozor! Kopřiva určitě není jediná bylinka, která dokáže z těla vyplavit škodlivé látky. Navíc i ona by se měla užívat spíše v kombinaci s jinými léčivkami, které její působnost komplexněji doplní. Očistný nálev lze ovšem připravit i z dalších bylinek, které právě teď raší nebo dokonce už kvetou. Vyzkoušejte třeba nálev z propraných a na jemné kousky nakrájených kořenů smetanky lékařské, z květů sedmikrásky chudobky, listů jitrocele kopinatého a listů jahodníku nebo maliníku. Tento nálev můžete užívat i vícekrát denně, navíc si jeho jemnou chuť zamilujete.

Pokud vás zmínka o kopřivové kúře zaujala, můžete si o kopřivách přečíst více v článku Vydejte se na sběr jarních kopřiv!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.