Jazz, třeba je to i váš styl!

Pokud jste milovníci klidné, ale přesto živé hudby, je pro vás jazz tím pravým. Tento úchvatný hudební styl je zde několik desítek let a nás stále nepřestává bavit. Pokud nevíte o co jde, vzpomeňte si na Lisu Simpsonovou, kterou zná téměř každý ze seriálu Simpsonovi. Je to malá milovnice přesně toho stylu hudby, kterému říkáme jazz.

Jazz je hudební styl, který vznikl na jihu USA počátkem 20. století. Jde o spojení evropské a africké hudby. Tento původně americký hudební styl se probouzel mezi afroamerickou komunitou, jež tento směr rozvíjela. Až se nakonec dostal do celého světa. Ale nyní ke vzniku samotnému.

Jak to všechno začalo?

Když vynecháme úplný původ, který jsme si řekli hned na začátku, jazz si již od svého začátku počal vytvářet hodně podžánrů. Mezi ně patří například swing, bebop, dixieland, Brazilian jazz nebo třeba acid jazz. Samozřejmě, podžánrů bylo mnoho více.

V 19. století do Ameriky připlulo mnoho afrických otroků a ti s sebou přivezli vlastní kmenovou hudbu. Šlo hlavně o rytmy bez výrazné harmonie – tu jazzu dodala až evropská hudba. Jazz jde také ruku v ruce s bluesem. Jak jistě víte, mnoho jazzových bohů bylo právě černochy – i sám Louis Armstrong. Afričané se učili hrát na evropské hudební nástroje a tak začal vznikat jazz.

New Orleans jako centrum jazzu

Víte, že mnoho jazzové hudby se hrálo v barech a nevěstincích v New Orleansu? Šlo o čtvrť nazývanou Storyville. Malé kapely hrající jazz cestovali skrz celý jih. Zato na severovýchodě se rozvíjel ragtime. New Orleans je město, které je často centrem návštěv právě kvůli jazzu. I přesto jde ale zároveň o město s vysokou mírou chudoby. Je také vysoce rasově smíšené. A právě zde se zrodila hvězda jazzu, Louis Armstrong.

Louis Armstrong, kdo to byl?

Říká vám něco přezdívka Satchmo nebo třeba Pops? Obojí je přezdívka pro Louise Armstronga, který se narodil v New Orleansu. Šlo o velmi nadaného trumpetistu, zpěváka a představitele jazzu. Žil v letech 1901 – 1971 a je považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců dvacátého století. Louise vychovávala jeho babička a jeho rodiče o něj nejevili zájem, ten projevila jeho matka roku 1905, protože chtěla aby se staral o ni i jeho sestřičku. Kvůli tomu si prošel mnoha pracemi a dělal i poslíčka pro prostitutky. Poté, co skončil v polepšovně, se naučil hrát na kornet – tak vznikla jeho láska k hudbě.

Louis Armstrong

V době svojí kariéry vystřídal několik kapel. Mezi nimi například Tuxedo Brass Band, King Oliver´s Creole Jazz Band apod. Armstrongova sláva začala postupně stoupat a nakonec se objevil i jako herec v několika snímcích, například v Hello Dolly!, Cabin in the sky a A Song Is Born. Přestože vyrůstal v chudém prostředí, stala se z něj legenda, ke které vzhlíží i mnoho současných interpretů. Dokonce má svoji hvězdu na Holywoodském chodníku slávy.

Duo Ella Fitzgeraldová a Armstrong

Ženskou slavnou jazzovou zpěvačkou byla Ella Fitzgeraldová, která s Louisem mnohokrát vystupovala. Měla hlas plný temperamentu a charisma, takže dokázala zazpívat vše možné. Jak pomalé balady, tak živé a energické písně. Spolupracovala i s hvězdami jako jsou Benny Goodman a Frank Sinatra.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.