Je čas sběru bylinek. Nůžky do ruky!

Každý rok se těšíme na sběr čerstvých bylinek, kterými si skvěle okořeníme pokrmy z masa i zeleniny, dochutíme si jimi zdravé nápoje či smoothie nebo si je prostě jen uchováme na horší časy, kdy nás bude trápit chřipka či nachlazení. Se sběrem ovšem moc neotálejte, právě teď totiž nastává čas sběru velkého množství druhů, které se hodí pro různé účely, tak si tuto sezonu nenechte ujít!

Bez černý právě kvete.

Bez černý právě kvete.

 Je jen na vás, zda upřednostníte sílu bylin z volné přírody nebo těch, které si za jistým účelem pěstujete na své zahradě. V každém případě nepropásněte tuto dobu, kdy kvetou bezy, začíná nakvétat tymián, heřmánek a stejně tak už se pomalu ale jistě se dostává do té nejlepší fáze růstu třeba máta nebo meduňka. Pokud jste se ještě nepustili do sběru kopřivy, možná už bude  na některých místech pozdě, protože tato rostlina již nakvétá a tím pádem ztrácí část ze svých účinných látek, které ve velkém obsahuje ještě před květem.

Kozlík lékařský sice teď kvete, ale vás budou zajímat jeho kořeny až na podzim.

Kozlík lékařský sice teď kvete, ale vás budou zajímat jeho kořeny až na podzim.

Čistota a bezpečí na prvním místě

Pokud se chystáte na „lov“ bylinek ve volné přírodě, určitě buďte obezřetní, kde rostliny vlastně sbíráte. Určitě se vyhněte prašným či jinak kontaminovaným lokalitám. Zvláště nebezpečné jsou staré skládky. Rostliny vždy sbírejte jen tam, kde nehrozí jakékoliv znehodnocení sběru a kde jste si jisti, že jsou rostliny kvalitní. Nikdy nesbírejte chráněné rostliny a pokud možno vždy nechte něco k dobru opylovačům, ať se také mohou těšit z květů bylinek. Při sběru rostlin ve volné přírodě buďte nejen opatrní, ale také ohleduplní k přírodě, která si zaslouží šetrné zacházení i při takových činnostech, jako je sběr bylinek. Pokud se sběrem začínáte, určitě si s sebou vezměte nějakého zkušeného sběrače nebo botanický klíč, který vám pomůže s rozpoznáním rostlin, abyste si domů místo léčivky nepřinesli rostlinu nejedlou nebo dokonce jedovatou.

Čas léčivých květů

Vzhledem k tomu, že se příroda čím dál tím více blíží k létu, mnoho rostlin už poskytuje kromě léčivých listů a natí také květy, které jsou předzvěstí reprodukčního života každé rostliny. Právě v květech jsou zvláště u některých rostlin skryty léčivé látky ve vysoké koncentraci. V tuto dobu máte ještě čas na sběr hluchavky bílé (Lamium album), u které sbírejte pouze bílé pyskovité kvítky nasládlé chuti. Na loukách a pastvinách stále kvete ve velkém sedmikráska chudobka (Bellis perennis) či kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris), který je typický silnou vůní a svěže zelenými kvítky. Sbírejte kvetoucí nať. Na zahradách i ve volné přírodě nakvétá heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) a mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum). Na zahradě nezapomeňte na kvetoucí nať tymiánu obecného (Thymus vulgaris). Pozor! Určitě nezmeškejte sběr květů bezu černého (Sambucus nigra). V přírodě nenajdete všestrannější rostlinu!

O květových bylinkových čajích si můžete přečíst v článku Květové čaje plné radosti a dobré nálady.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

Léčivé listy a natě

U některých rostlin je nejvíce účinných látek obsaženo v listech nebo olistěné nati. Tento případ se týká například jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata), která lze sbírat na čistých loukách a pastvinách. Na některých stinných místech ještě objevíte nekvetoucí kopřivu dvoudomou (Urtica dioica), ale na její sběr zbývá opravdu už jen chvilka. Pokud se chcete dočkat druhé sklizně, nakvétající kopřivy posekejte, znovu obrazí. Na zahradě pak už můžete začít se sklizní listů meduňky lékařské (Melissa officinalis), máty peprné (Mentha piperita), yzopu lékařského (Hyssopus officnalis), šalvěje lékařské (Salvia officinalis), pelyňku brotanu (Artemisia abrotanum) či estragonu neboli pelyňku kozalce (Artemisia dracunculus). Pokud tyto rostliny sklidíte, neřežte jejich výhony příliš hluboko, aby rostliny mohly znovu obrazit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.