Kokedama, inspirace z Japonska

Pokud rádi zkoušíte stále něco nového a nebojíte se netradiční tvorby, nechte se inspirovat japonskou kokedamou, která v doslovném překladu znamená mechovou kouli. Překlad z Japonštiny jasně definuje charakter tohoto způsobu pěstování rostlin. U kokedam totiž klasický pěstební květináč nahrazuje koule ze směsi materiálů obalená zeleným mechem. Odtrhněte se na chvíli od uspěchaného života a nechte se s námi zavést do světa, který krásně voní lesem a jehličím.

Tvorba kokedamy vychází z poměrně složité východní filozofie.

Tvorba kokedamy vychází z poměrně složité východní filozofie.

Na první pohled možná působí tvorba i následná péče o kokedamy jako velká věda, ale podstatou všech efektních věcí je jejich neskutečná jednoduchost. Právě ta mě na kokedamě opravdu zaujala, takže jsem se zúčastnila kurzu zaměřeného na tvorbu těchto zajímavých prvků. Právě zde jsem se dozvěděla, že je výroba opravdu snadná, ale vychází z poměrně složité filozofie, která se prolíná i do samotné zahradní tvorby. Na českém trhu dnes s kokedamou obchoduje kde kdo, ale jen někteří ji nabízejí v odpovídající kvalitě. Tento způsob pěstování rostlin jsme si trošku přizpůsobili našim podmínkám a tak nějak jsme si ji „počeštili“, jak už to tak bývá ostatně i u asijských zahrad v naší zemi. Na internetu se možná také setkáte s kritikou techniky tvorby českých kokedam, protože často a rádi používáme rostliny, jejichž použití japonská filozofie podstatně popírá, ale nechám na vás, jaký přístup sami zvolíte. Pochopení východní filozofie je pro Čecha něco naprosto nadpozemského a povede se to možná jen několika jedincům, kteří v Japonsku mnoho let pobývali, ale i to je otázka k zamyšlení.

Společné rysy kokedamy

Zavěšené kokedamy představují zajímavý prvek interiéru, kterému dodávají zajímavou atmosféru.

Zavěšené kokedamy představují zajímavý prvek interiéru, kterému dodávají zajímavou atmosféru.

Kokedama se pravděpodobně vyvinula z japonských bonsají, jejichž kořenový systém se po nějaké době opatrně vyjmul z pěstební nádoby a nechal se volně porůst mechem. U těchto rostlin se dosahovalo přirozeného vzhledu právě tímto specifickým pěstováním bez nádoby, v čemž jasně vidíme podobu s kokedamou. Pro tvorbu kokedam se každá rostlina vybírala velice pečlivě. Měla působit přirozeným, jednoduchým a vzdušným dojmem. Samotná rostlina mechovou kouli výrazně nepřekrývala, ale nechala vyniknout její přírodní a jednoduchý charakter. Z rostlinného sortimentu byly vybírány takové rostliny, které měly zajímavou zelenou barvu bez panašování (poznámka autorky – specificky zbarvené listy s bílými či žlutými znaky, tohoto efektu se dosahuje nejčastěji šlechtěním, ale lze ho dosáhnout také přirozenou cestou). Kokedama se původně pěstovala na podložce, na níž byla umístěna v závislosti na mnoha faktorech. Dnes se často setkáváme se závěsným typem, který umožňuje pěstování rostlin „ve vzduchu“ bez nutnosti pokládání kokedamy na podložku. Rostlina tak může být zavěšena třeba na okně, balkonu nebo na háčku ve stropu.

Tvorba na vlastní kůži

Obalování koule mechem vyžaduje pečlivou práci a hlavně dostatek času, proto nechvátejte a relaxujte ...

Obalování koule mechem vyžaduje pečlivou práci a hlavně dostatek času, proto nechvátejte a relaxujte …

Na internetu objevíte různé návody, které se ale v detailech často liší. Budu se držet postupu, který sama při tvorbě kokedamy uplatňuji, ale můžete si jednotlivé body přizpůsobit dle vlastních požadavků. Koule, do které se vysazuje rostlina, musí být pevná a soudržná, nesmí se rozpadat. Toho dosáhnete smícháním tří různých složek. Používám přídavek substrátu pro pokojové rostliny, jílu (bentonit) a rašelinu. Pro vylehčení doporučuji drobný keramzit nebo perlit. Poměry jednotlivých složek závisí na druhu vysazované rostliny. Aby se všechny složky spojily, je nutné přidat vodu, s jejímž množstvím to ale příliš nepřehánějte. Ze zeminy, jílu a rašeliny vznikne dlouhodobým hnětením hutná složka, ze které se snadno vytvaruje koule. Její velikost opět závisí na velikosti rostliny a jejího balu. Ve středu koule se vytvoří důlek, do kterého se vsadí od substrátu očištěný kořenový systém pokojové rostliny. Do důlku se potom dosype pěstební substrát, který vytvoří vhodné podmínky pro růst rostliny. V této fázi se koule znovu uhněte, abychom odstranili případné deformace, které vznikly při výsadbě. Jestliže je rostlina vysazena, přichází na řadu mech. S ním se na začátku možná potrápíte. Ne každý druh se zrovna na tvorbu kokedam hodí. Vhodné jsou především druhy vytvářející tenký porost. Mechem obalíte kouli a opět hnětete, aby se mech přilepil na kouli. Tu pak omotáte zelenou nebo hnědou nití. Na závěr mechovou kouli poupravte nůžkami, všechny vyčnívající části mechu zastřihněte, aby kokedama působila čistě.

Péče

Pečlivá práce se při tvorbě kokedamy vyplatí.

Pečlivá práce se při tvorbě kokedamy vyplatí.

Údržby kokedam se rozhodně nemusíte obávat. Péče spočívá především v zálivce, kterou provádíme ponořením mechové koule do odstáté či převařené vody. Vyndáme ji až po několika minutách, jakmile přestanou z balu unikat vzduchové bubliny. Někteří pěstitelé doporučují občasné hnojení, které ovšem trochu popírá podstatu kokedam. Hnojivo podporuje bujnější růst, který ovšem může být spíše na škodu. Od kokedamy přeci jenom očekáváme kompaktnější růst, podobně jako u bonsaje. Většina lidí si také často neví rady, jak se starat o mech, který na kokedamě plní estetickou, ale také praktickou funkci. Kromě toho, že vypadá zajímavě a rostlině navíc propůjčuje přírodní charakter, stabilizuje substrát a zabraňuje nadměrnému vyplavování částic pěstebního substrátu a rašeliny. V zálivkové vodě by neměl být obsažen chlor, se kterým se mech nepřátelí. Budoucnost mechu závisí na podmínkách v dané místnosti. Sytě zelenou barvu si udrží pouze tam, kde je vlhký vzduch a stín. Ve většině českých bytů proto počítejte, že mech časem uschne a změní svou barvu na hnědou, která ovšem není na škodu. Mech můžete časem také samozřejmě vyměnit, abyste se mohli těšit ze zeleného koberce na povrchu koule.

Jaké druhy rostlin vybrat

Pokud chcete kokedamu zavěsit, vytvořte stabilní závěs z provázku nebo lanka.

Pokud chcete kokedamu zavěsit, vytvořte stabilní závěs z provázku nebo lanka.

Pokud bychom se drželi japonské filozofie, měli bychom dávat přednost rostlinám se zelenými listy, které jsou pohledově zajímavé a které působí přírodním a vzdušným dojmem. Tento aspekt se ovšem často nedodržuje, přičemž se velké části pěstitelů kokedam dostává četné kritiky. Pro pěstování kokedam v českém prostředí se většinou používají rostliny s nižšími nároky na pěstování, které si snadno poradí i s ústředním topením. Na trhu také objevíte kvetoucí pokojové rostliny, které japonští mistři kokedam v podstatě vůbec nepoužívají. Všeobecně doporučuji druhy, které jsou vzhledově efektní a které mají zajímavý a trošku více „poslušný“ charakter růstu. Od kokedamy očekáváme, že nám nějaký ten rok vydrží, proto se raději vyhněte druhům s bujným a nekontrolovatelným růstem. Kokedamu si většina z nás spojuje výhradně s interiéry, ale tento způsob pěstování rostlin se hodí i pro mnohé venkovní rostliny. Osobně doporučuji některé kultivary borovice kleče nebo olivovník, kterému vyhovuje letnění na zahradě a zimní odpočinek v chladné bezmrazé místnosti s dostatkem světla.

Tvorba kokedam je skvělá technika, při které přijdete na úplně jiné myšlenky. Jejich výrobu rozhodně neuspěcháte, a když jo, určitě to poznáte na výsledku. Pokud se do tvorby kokedam také pustíte, berte ji jako relaxační metodu, při které se oprostíte od uspěchaného života, kterého si všichni užíváme dennodenně na vlastní kůži. Pokud si stejně jako já občas nevíte rady s dárky k narozeninám, můžete darovat třeba kokedamu, která každému udělá zaručeně radost. Většina lidí tento způsob pěstování rostlin totiž ještě nezná a tento efektní dárek prostě každého na první pohled dostane.

Doporučení autorky

Na internetu objevíte mnoho různých návodů, jak kokedamu vyrobit, ale jen některé jsou použitelné. Jeden z použitelnějších návodů přikládáme, ale jedná se pouze o hrubý nástin postupu. Tvorba kokedamy není záležitost na deset minut. Pokud se chcete dočkat pečlivé a perfektní kokedamy, rozhodně nic neuchvátejte. Kokedama slouží pro pohled z blízka a proto je pečlivá práce rozhodně na místě. Navíc je to úžasný relax…

2 komentáře

  • Alena Klimešová napsal:

    Dobrý den, mohu se zeptat, kde koupím bentonit do kokedamy? Děkuji

    • Lucie Peukertová napsal:

      Dobrý den, stačí, když si koupíte klasický “kočkolit” do kočičího WC – právě bentonit tvoří nedílnou složku této podestýlky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.