Kokedama v podání Lenky hrubé

Před nedávnem jsem s kamarádkou ze střední školy začala navštěvovat různé kurzy, na kterých jsme se už spolu naučily vyrábět přírodní kosmetiku, mýdla z rostlinných olejů, absolvovaly jsme kurz cardmakingu a nedávno jsem se také na jednom pražském večerním kurzu dozvěděla, co to je kokedama. Právě tento způsob pěstování rostlin mě zaujal natolik, že jsem se rozhodla udělat rozhovor s Lenkou Hrubou, která se pěstováním těchto rostlin zabývá. V Praze ve Školské ulici se můžete na její výtvory osobně podívat a rovnou si je i zakoupit.

foto hlavni

Lenko, první kokedamu vám přivezl váš manžel z Holandska, byl to už tehdy pro vás známý pojem nebo jste se s kokedamou setkala úplně poprvé?

Tehdy jsem ještě o kokedamách nevěděla vůbec nic, ani jsem netušila, odkud pochází a jak se tomuto způsobu pěstování říká. Tehdy to bylo úplně první setkání a nějakou dobu mi trvalo, než jsem zjistila, co jsou kokedamy vlastně zač, v češtině a kupodivu ani v angličtině moc informací nebylo, takže jsem si první informace překládala z japonštiny.

Co vlastně způsobilo, že jste si v Praze zařídila svůj obchod, kde kokedamy vyrábíte a prodáváte?

Vlastně to byl celé nápad mého muže. Kokedamy, které jsem si začala vyrábět, měly v mém okolí úspěch, všichni je po mně chtěli, a tak vznikla myšlenka obchodu. Nejdřív jsem mu řekla, že se zbláznil, že nejsem obchodnice a že o prodeji nevím nic, ale nasadil mi brouka do hlavy. Pak už jsem se té myšlenky chytila a nepustila jí, dokud jsem nenašla krámek ve Školské.

Na svém webu uvádíte, že pro tvorbu kokedam upřednostňujete hlavně nenáročné druhy pokojových rostlin. Můžete uvést alespoň některé z nich, se kterými máte zatím nejlepší zkušenosti?

V dnešní době chtějí zákazníci hlavně, aby se nemuseli o rostliny starat a aby jim kokedamy co nejdéle vydržely. Proto se snažím používat ty nejméně náročné druhy rostlin, aby si kokedamu mohl pořídit opravdu každý. Samozřejmě stále platí, že rostliny jsou živé organismy a je třeba se k nim tak chovat, poskytnout jim co nejlepší podmínky a péči a oni se pak odvděčí svou krásou. Za ty nejméně náročné druhy rostlin považuji třeba noliny, fíkusy či asparagusy. Kokedamy jde ale vyrobit z jakékoliv rostliny, je jen potřeba jí pak poskytnout vhodné podmínky a péči.

2Kokedama je pro většinu lidí stále ještě neznámý pojem, osobně jsem se s ním setkala poprvé asi před půl rokem, ačkoliv jsem zahradní architekt a rostliny pro mě nejsou žádné tabu. Do vašeho obchodu zavítají nejčastěji lidé, kteří se v pěstováním kokedam už nějakou dobu orientují nebo jsou to spíše laici, kteří si chtějí udělat radost z pěkné rostliny?

Tak to jsme na tom podobně, také jsem jako zahradní architektka měla pocit, že co se týká rostlin, už mě nic extra nepřekvapí a pak jsem se nestačila divit 🙂

Protože moje Zahrada na niti letos oslavila už třetí narozeniny, musím s radostí říct, že už mám i stálé zákazníky, kteří se ke mně vracejí, pořizují si další kousky nebo kupují kokedamy kamarádům jako dárek. Stále je ale značné procento zákazníků, kteří kokedamy neznají, jdou náhodou kolem nebo je třeba jen viděli na nějaké z mých realizací v restauraci či kavárně či u mě na webu a přijdou se podívat osobně. Na živo je to totiž mnohem lepší!

Můžete nám trošku přiblížit, jak se taková kokedama vytváří?

Základem výroby je vhodný substrát s obsahem japonského jílu, který drží kulatý tvar. Docela dlouho jsem experimentovala a zkoušela, než jsem přišla na vlastní receptury substrátů, které si míchám a které přizpůsobuji druhům rostlin. V zásadě platí, že substrát musí především vyhovovat nárokům rostliny, nesmí být moc jílovitý, ale zároveň musí držet pohromadě. Až ve chvíli, kdy jsem řešila tyto problémy, jsem docenila všechny ty pedologické předměty, které jsem absolvovala na agronomické fakultě v rámci studia zahradní architektury, a to mi to tenkrát připadalo jako ztráta času.

Na kurzu jsem se setkala s výrobou kokedam, které postrádaly závěs, jednoduše se pokládaly na keramickou podložku. Vyrábíte i tyto typy nebo se raději zaměřujete na kokedamu s možností zavěšení?

Ano, to je ten tradičnější japonský způsob používání kokedam, tedy pokládání na plochý kámen, talíř či misku. Já ale upřednostňuji kokedamy závěsné, připadají mi o dost zajímavější a netradičnější, když visí v prostoru. Samozřejmě je možné závěs odstřihnout a postavit kokedamu na misku, ten vtip se pak ale ztratí. Navíc je potřeba počítat s tím, že zelený mech v interiéru nepřežívá a časem zhnědne, takže to pak nevypadá tak krásně jako na začátku.

Pěstování kokedam se liší druh od druhu, můžete nám ale říci alespoň všeobecně, co nás čeká, když si přineseme rostlinu od vás z obchodu? Jak často musíme rostlinku zalévat, hnojit a jak dlouho nám vůbec vydrží?

Péče samozřejmě záleží na druhu rostliny a na prostředí, kde kokedama visí. Nejjednodušší, jak zjistit, kdy je potřeba kokedamu sundat a namočit do vody, je potěžkáním balu. U běžných pokojových rostlin platí většinou pravidlo jednoho týdne, ale záleží na teplotách v interiéru. Kokedamy stačí hnojit jednou až dvakrát za rok, vydrží tak dlouho, dokud se o ně budete alespoň trochu starat.

V Zahradě na niti si kromě kokedam mohu zakoupit také aerária a terária. Je těžké zákazníky oslovit s takto specificky pěstovanými rostlinami nebo si český zákazník rád vyzkouší také něco netradičního?

Kupodivu ne, i aerária a rostlinná terária mají své příznivce. Sama jsem byla překvapená, jak široké publikum moje nabídka oslovuje. Milovníky rostlin přiláká netradiční způsob pěstování a netradiční vzhled zase milovníky originálních řešení. Navíc jsou všichni nadšeni, když prozradím, že veškeré sklo je ručně foukané a pochází z českých skláren, těší mě, že jsme ještě nezapomněli, že jsme bývali sklářská velmoc.

Na vašich webových stránkách je vidět, že se nebojíte zabloudit ani do na českém trhu neprozkoumaných vod. Nabídnete v příštím roce zákazníkům nějaké další novinky nebo se budete raději držet zažitého sortimentu?

Nefunguji jako módní značky, které jsou nuceny přicházet za každou cenu s novinkami. U mě záleží na inspiraci a nových podnětech, které přichází spontánně. Neplánuji, nechávám se unášet a ráda objevuji, takže co přinese příští rok, bude překvapení i pro mě. Rozhodně je v Zahradě na niti základem již osvědčený sortiment kokedam, aerárií, terárií a doplňků pro byt, dům i zahradu.

3

 

Lence Hrubé děkuji mnohokrát za milý rozhovor.

Zahrada na niti, Školská 7, Praha 1, www.zahradananiti.cz


Jak kokedamu vyrobit se dočtete v našem minulém článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *