Kusamono, krásné rostliny bez hranic

K čaji bezesporu patří i příjemná atmosféra, která jde ruku v ruce s květinovými dekoracemi. Kromě oblíbených bonsaí a v posledních letech čím dál tím známější kokedamou si můžete svůj domov zajímavě ozvláštnit květinovou dekorací známou jako Kusamono. Pokud si s jeho tvorbou nevíte rady a rádi byste se to naučili, navštivte čajové studio Meetea,  kde vám Kusamono představí manželé Rajnochovi. Touto cestou vám přinášíme rozhovor s Maruškou, která se výrobou této dekorace zabývá.

marie_rajnochova

Maruško, se svým manželem Tomášem vedete kurzy tvorby Kusamono, kde jste se s těmito rostlinami setkali? V České republice se totiž zatím jedná o poměrně neznámé odvětví japonského umění pěstování rostlin.

Před dvěma lety jsem byla na kurzu Kusamono, narazila jsem na něj náhodou na Naučmese.cz a řekla jsem si, že je to něco krásného, co se bude moc hezky vyjímat třeba i u čaje. Když to jednou u nás viděla jedna známá, natolik se pro to nadchla, že mě oslovila, jestli bych chtěla udělat kurz a tak to začalo :-).

Můžeš nám kusamono zjednodušeně představit? Z čeho se skládá a jak je náročné ji vytvořit?

Kusamono_1Kusamono je květinová či trávová bonsaj nebo minikrajinka, která mile ozdobí nejen čajovou místnost i v čase, kdy toho venku zrovna moc neroste.

Kusamono se skládá zpravidla z keramické misky, směsi zeminy, jílu a keramzitu, rostlinky a mechu. Rozhodně to není nic složitého a zvládne to naprosto každý.

Kurz měl velice příjemnou atmosféru. Každý účastník si vytvořil svoje vlastní Kusamono, takže si kromě nových poznatků odnesl i nádhernou rostlinu. Co si myslíš, že nejvíce na tvorbě Kusamono zaujme?

Pro mě je to roztomilost, svěžest a krása. A co zaujme? Třeba právě to, že si každý odnese svojí tvorbu domů, jde hlavně o to, užít si samotnou tvorbu.

Pokud se někdo začne o Kusamono zajímat, jistě narazí na pojem Shitakusa. Můžeš nám objasnit, jaký je mezi těmito dvěma pojmy rozdíl?

Bonsajisté využívají „Kusamono“ i jako doplňkové rostliny k bonsajím. V tom případě je nazývají „Shitakusa“. Shitakusa je vystavována vždy s příslušným dalším objektem například s bonsají nebo kamenem (suiseki). V jednom výstavním prostoru může kusamono doplňovat bonsai, kaligrafii, svitek, kámen nebo sochu. Samotně stojící rostlinka je tedy pouze Kusamono.

Kusamono_4V současné době se velice rádi inspirujeme při tvorbě květinových dekorací právě Asií. Poměrně oblíbená je také kokedama, jejíž tvorba je ale dle mého názoru o trošku složitější než v případě Kusamono. Musíme se při tvorbě Kusamono řídit nějakými pravidly? Kokedama by měla být vytvořena spíše z nekvetoucích rostlin, které jsou zajímavé svou strukturou či zelenými odstíny listů a rozhodně bychom měli upřednostnit sortiment kompaktně rostoucích rostlin, platí u Kusamono něco podobného?

Na vytvoření Kusamono neexistují žádné striktní předpisy, záleží na tom, co se vám líbí. Na kurzech  necháváme lidi tvořit volně podle jejich citu a momentálních nálad. Učíme pouze základy, například to jak vytvořit směs zeminy, jaké jsou vhodné rostliny, jaký použít mech, jsou to spíše praktické rady. Netvoříme Kusamono na výstavy, ale pro svojí potěchu.

Při tvorbě je nutné připravit výsadbový substrát podle specifické receptury. Na co bychom při míchání neměli zapomenout a z čeho všeho se směs materiálů skládá?

Jsou to čtyři základní věci: zem pro pokojové rostliny (s těmi pracuji já), dále jíl (používám klasický Kočkolit), keramzit (velikost ideálně 1- 4 mm) a samozřejmě na spojení toho všeho vodu. Poměr je 2/1/0,5 dílu. Výsledná směs musí mít konzistenci modelíny.

Kusamono_5

Na kurzu jsme si mohli vybrat keramickou misku pro tvorbu naší Kusamono. Platí i při výběru vhodné nádoby nějaká pravidla? Jaké nádoby nejraději používáš ty sama?

Nenarazila jsem na žádná pravidla, pro mě platí pouze estetická volba pro misky :-). Já mám nejraději keramické misky pálené v peci na dřevo, protože každá je osobitá, prostě – každá  je originál. Mými oblíbenci jsou keramici Martin Hanuš, Mirka Randová a Ola Hořavová.

Máš nějaký oblíbený druh rostliny, kterou pro tvorbu Kusamono používáš? Tuto rostlinnou kompozici můžeme také chápat jako „zmenšeninu volné krajiny“, měla by působit co nejpřirozeněji. Je možné kromě rostlin použít i nějaké další prvky či materiály, které kompozici doplní?

Mám moc ráda Asparagus setaceus (asparágus okrasný chřest), dál mě hodně baví všechny možné druhy břečťanu, které jsou hodně tvárné.  V Kusamonu krásně vyniknou malé kameny, klacíky, ulitky, dá se vytvořit jezírko, použít šiška, dá se hrát i s různými druhy mechů. Dokonce jsem měla i kurzistku, která místo rostliny použila pouze mech a kámen. Dá se použít opravdu cokoliv z přírody, záleží jen na kreativitě jedince.

Když už si Kusamono vyrobíme, jak se o ni pak máme starat, aby nám v dobré kondici vydržela co nejdéle? Jak je to například s hnojením? Například u kokedamy se totiž setkáme se dvěma odlišnými přístupy. Zatímco jedna skupina pěstitelů hnojení připouští, druhá ho odmítá, protože podporuje bujnější růst rostliny, který je ale spíše na škodu, protože potřebujeme udržet rostlinu v kompaktní podobě.

Kusamono_3Kusamono je samozřejmě specifické tím, že je na něm mech. Je tedy důležité každodenní rosení odstátou vodou. Já ze svojí zkušenosti doporučuji kromě rosení, buď jednou týdně zalít přes mech nebo ponořit Kusamono do poloviny misky do umyvadla a nechat nasáknout vodu zespoda a pak nechat okapat. Ohledně hnojení je to stejné jako u Kokedamy, buď chceme aby zůstala menší nebo budeme podporovat její růst, to už záleží na každém, co si vybere.

Máš ještě nějaké další plány s tvorbou Kusamono do budoucna? Můžeme se těšit ještě na nějaké další kurzy, které se budou touto tematikou zabývat?

Mě zatím vyhovuje tento náš koncept, tedy čaj spolu s Kusamonem, krásně nám to spolu ladí, takže žádnou změnu zatím neplánujeme. Nové je to, že jsme začali kurzy dělat v našem novém inspirativním prostředí Čajového studia Meetea.

Maruško, děkuji za rozhovor plný informací a nápadů a přeji hodně štěstí v osobním i pracovním životě!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *