Květové bylinkové čaje plné radosti a dobré nálady

Mezi bylinkami je celá řada druhů, ze kterých sklízíme za účelem výroby bylinkového čaje především květy. Ty mnohdy obsahují mnohem vyšší podíl léčivých látek než ostatní orgány rostlin. Výhodou květů je zachování jejich barevnosti i po usušení, což oceníte především tehdy, když od bylinkového čaje očekáváte i trošku jiný aspekt než jen léčivé účinky. Pestré květy totiž směs opravdu ozvláštní a dodají opravdové kouzlo i co se týče estetické stránky. Pojďme se společně podívat na druhy rostlin, jejichž květy můžete přimíchat do domácích bylinkových směsí!

kvetove_caje

Zatímco u některých bylinek sbíráme od brzkého jara do podzimu nať nebo listy, u jiných vyhrávají na plné čáře jejich květy. U většiny z nich se barva po usušení sice změní, ale i tak zůstanou barevně atraktivní. Zpracování květů se od listů nebo natě podstatně liší, protože jsou mnohem křehčí. Snadno se poškodí i při samotném sběru a při procesu sušení mají často tendenci se slepovat, proto se s nimi musí zacházet opravdu šetrně.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý

Jak květy sbírat

Všeobecně platí, že léčivé květy sbíráme vždy za suchého slunečného počasí, během kterého jsou plně rozvinuty. Stejně jako u listů nebo natě platí i zde, a to dokonce dvojnásob, že nesmí být vlhké. Květy jsou totiž mnohem náchylnější na slepování a plísně. Některé květy se sbírají se zákrovem nebo bez něj. Příkladem je třeba měsíček lékařský (Calendula officinalis) nebo chrpa modrá (Centaurea cyanus). Pokud si chcete trošku urychlit sběr a nechcete se zbytečně zaobírat otrháváním okvětních plátků od zákrovu, což je opravdu časově náročné hlavně u zmíněné chrpy, musíte počítat s mnohem zdlouhavějším sušením. Chrpa bez zákrovu uschne totiž mnohem dříve, než když sušíte celé květy. Rozdíl může být při přirozeném sušení i několik dnů, v sušičce se rozdíl pohybuje v rámci několika hodin, záleží samozřejmě na podmínkách. Pokud máte již nasbíráno, doporučuji květy rozložit v opravdu tenké vrstvě třeba na bylinářská síta v suché a dobře větrané místnosti. Bylinky pak není nutné již dodatečně tolikrát obracet, což u květů opravdu oceníte. Ačkoliv barevné květy vypadají skvěle v čirém skle na nějakém exponovaném místě třeba v kuchyni, rozhodně je doporučuji uchovávat spíše mimo dosah slunečních paprsků. Květy totiž velice snadno ztrácejí barvu a již během jednoho roku mohou značně vyblednout. Barvu postupně ztrácí i na běžném světle, proto je mnohem vhodnější je uchovávat v neprůhledných nádobách v místnosti, ve které se nepřipravují pokrmy. Bylinky mají totiž tendenci vstřebávat pachy z okolí, což při jejich dlouhodobém uchování hraje velice důležitou roli.

Chrpa modrá

Chrpa modrá

Květy mají rádi všichni

Pestré květy se nelíbí pouze nám, ale vzhledem k tomu, že je většina druhů bylinek také silně medonosná, láká neskutečné množství hmyzu. Při sběru tedy buďte obezřetní a květy pokud možno od hmyzu pečlivě očistěte. Zvláště měsíček lékařský může při sběru za slunečného dne připomínat spíše zoologickou zahradu, proto každý květ oklepejte a zkontrolujte.

Bylinná směs s chrpou a měsíčkem.

Bylinná směs s chrpou a měsíčkem.

Doporučení při míchání čajů

Pokud míchám nějaké bylinkové čaje, vždy se soustředím na účinnost, kterou od směsi očekávám. Ale pokaždé se snažím, aby směs vypadala dobře i vizuálně, protože příprava bylinkového čaje pro mě a myslím, že i pro další bylinkové fajnšmekry, představuje estetický i aromaterapeutický zážitek. Do každé bylinné směsi se tedy snažím namíchat i některé léčivé květy, bylinný nálev pak získá zajímavou atmosféru. Pokud si směsi balíte do sáčků, tak bohužel o krásu květů přijdete, proto doporučuji květové čaje nechat pouze v sypané formě. Pokud s květovými čaji začínáte a nemáte se sběrem léčivých květů velké zkušenosti, určitě na začátek nepochybíte s chrpou, měsíčkem, topolovkou růžovou (Alcea rosea) nebo bezem černým (Sambucus nigra). Poměrně ráda experimentuji i s méně známou zavinutkou podvojnou (Monarda didyma), jejíž květy získají po usušení temně purpurovou barvu a silně kořeněnou vůni, která připomíná mátu. V květových čajích se může skvěle uplatnit také třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), u které ale pamatujte, že velice ráda interaguje s léčivy, proto jí raději vynechte, pokud berete některé léky nebo se poraďte o jejím užívání se svým lékařem. Jistá omezení při užívání bylinek platí i pro alergiky, malé děti a těhotné ženy.

Topolovka růžová

Topolovka růžová

Květy, které léčí

Sortiment léčivek s léčivými květy je opravdu dost bohatý. Určitě vás nadchnou rostliny z volné přírody, ale i bylinky, které si musíte vypěstovat na své zahradě. Většina z nich má poměrně širokou účinnost, my vám přinášíme jen několik základních účinků u vybraných druhů, které by se vám mohly hodit při míchání vašeho prvního květového čaje, který se navíc perfektně hodí i jako hand made dárek pro vaše blízké. Stačí jen vyrobit zajímavou etiketu, sehnat papírové sáčky a zajímavé stuhy a dárek je na světě! Pokud se chcete o jednotlivých bylinkách uvedených v přehledu dozvědět více, stačí kliknout na název a dostanete se na herbář bylin, ve kterém objevíte mnoho užitečných informací.

Krátký přehled neuškodí

  • bez černý (Sambucus nigra) – dezinfekční, protizánětlivé a močopudné účinky, spolehlivě čistí organismus, pomáhá při chřipce a nachlazení, tlumí horečku
  • divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) – léčí kašel, má protizánětlivé účinky, je močopudná
  • hluchavka bílá (Lamium album) – protizánětlivá, močopudná, uklidňuje celý organismus, čistí krev, zlepšuje trávení, pomáhá při léčbě rýmy, kašle a chřipky
  • lípa srdčitá (Tilia cordata) – silně potopudné účinky, uplatňuje se při léčbě chřipky a nachlazení, rozpouští hleny, podporuje chuť k jídlu a zvyšuje srážlivost krve
  • řebříček obecný (Achillea millefolium) – léčí záněty, čistí organismus, utišuje kašel, podporuje trávení
  • sléz lesní maurský (Malva sylvestris ssp. mauritiana) – rozpouští hleny, léčí cesty dýchací
  • slunečnice roční (Helianthus annuus) – podporuje trávení a činnost jater, snižuje horečku
  • topolovka růžová (Alcea rosea) – protizánětlivé a mírně projímavé účinky
  • trnka obecná (Prunus spinosa) – používá se při léčbě průjmů a při poruchách trávení
  • třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) – posiluje imunitní systém, urychluje hojení ran, dezinfekční účinky
Zavinutka podvojná

Zavinutka podvojná

Trnka obecná

Trnka obecná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.