Letní bylinkové směsi plné dobré nálady

Pokud si užíváte léto na plné obrátky a trošku se vám stýská po bylinkách, tak proč si i v tomto období nepřipravit skvělý letní bylinkový nálev, který vás potěší a zároveň i udělá tělu dobře po zdravotní stránce? Přinášíme vám několik možností, jak si připravit směs podle vašich představ. Dopřejte si kombinaci lesních bylin, medonosných bylin nebo naplňte domov vůní z květů levandule.

Do letních bylinkových směsí se skvěle hodí například jahodník, měsíček nebo třeba mateřídouška.

Do letních bylinkových směsí se skvěle hodí například jahodník, měsíček nebo třeba mateřídouška.

Mnozí z nás mají zafixováno, že pití bylinkových nálevů patří spíše do období, kdy nás trápí nachlazení, viróza nebo chřipka, ale věřte, že pitím bylinkových nápojů si můžete klidně zpříjemnit i léto. Nápoj ovšem nemusíte pít hned horký, nechte ho klidně mírně vychladnout nebo ho pijte i studený, uvidíte, jak vás během horkých letních dní bylinky dostanou do kondice.

V létě si udělejte dostatek zásob bylinek na zimu.

V létě si udělejte dostatek zásob bylinek na zimu.

Tradice, na kterou se mnohdy i zapomíná

Naše babičky strašně rády vařily bylinkový „čaj“ z planých rostlin, které rostly třeba za domem na louce nebo na kraji lesa. Listy jahodníku a maliníku mají příjemnou svěží chuť a dříve se dokonce používaly jako snadno dostupná náhražka místo zeleného čaje. Tato dvojice bylinek má skvělé protizánětlivé a čistící účinky, takže se hodí nejen pro pití ve chvíli, kdy vám je ouvej, ale i tehdy, když se třeba připravujete na očistnou kúru nebo redukci hmotnosti. Nemusíte je vždy míchat jen do léčivých směsí, ale klidně si z nich připravte lahodný nápoj třeba ještě s mátou nebo meduňkou. Zkuste si namíchat např. Bylinkové lesobraní, kde se snoubí lehká chuť listů jahodníku, maliníku, ostružiníku, kterou zlehka doplní plod růže šípkové. Ten nálevu dodává letní ovocnou chuť a vitamín C vás pěkně nastartuje do nového dne. Nálev si připravte klidně ráno nebo ho popíjejte během celého dne.

Medonosné bylinky v šálku

Bylinek není nikdy dost, a už vůbec ne těch, které jsou užitečné nejen pro nás, ale i pro hmyzí opylovače. Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale všude kolem nás roste neskutečné množství medonosných bylinek, které nás dokáží svou medově lehkou chutí doslova očarovat. Mezi medonosné rostliny patří například mateřídouška úzkolistá, tymián obecný, zavinutka podvojná, ale stejně tak dobromysl obecná, měsíček lékařský, šalvěj lékařská nebo třeba keřovitě rostoucí bez černý. Mnohdy se ovšem zapomíná i na jeden strom, který je včelami během června doslova obalen. Ano, jedná se o lípu srdčitou, která medově dokonce i voní. Tato bylinka je asi nejvíce známá svým vlivem na snižování teploty. Užívá se ve velkém poměru hlavně v zimě a v předjaří, kdy nás přepadají virózy a chřipky. V menším množství ovšem nápoj s dalšími bylinkami příjemně osvěží a věřte, že to opravdu stojí za to. Klidně si ji zkombinujte ještě s meduňkou lékařskou nebo třeba s třezalkou tečkovanou. A co se tak pustit do tvorby směsi Pozdrav čmeláka Medáka. Kromě lipového květu přidejte ještě květ sedmikrásky chudobky, květ měsíčku lékařského, květ bezu černého a voňavou kvetoucí nať mateřídoušky úzkolisté. Tento bylinný nápoj vás dostane do letních prázdnin klidně během celého roku.

Bylinkové nálevy nemusíte pít nejen během nachlazení, ale klidně si je užijte i během léta.

Bylinkové nálevy nemusíte pít nejen během nachlazení, ale klidně si je užijte i během léta.

Putování po voňavých dálkách

Kdo by nechtěl navštívit voňavá levandulová pole ve Francii? S levandulí si pojí léto mnoho milovníků bylin a přírodní kosmetiky, ačkoliv k nám tato kráska dorazila ze středomořských končin. U nás se jí ovšem líbí na plném slunci i v půdě, která čas od času mírně proschne. Levandule dokáže navodit pocit pohody, hodí se i pro dobré usínání, ale s jejím množství se to nesmí moc přehánět. Přeci jenom je její vůně poměrně dost intenzivní, takže je dobré ji v nálevech kombinovat i s jinými bylinkami. Dobrým kolegou jí bude určitě mateřídouška úzkolistá, chrpa modrá nebo meduňka lékařská. Pokud se chcete vydat na daleké cesty i z houpačky na vaší zahradě, kam si po náročném dni sednete se šálkem dobrého bylinkového nápoje, namíchejte si bylinkovou směs Levandulová nálada, ve které se snoubí chuť květu levandule lékařské s mateřídouškou úzkolistou, listem meduňky lékařské a listem jahodníku, který si vás zase získá svou jemnou nenápadností. V jednoduchosti je krása, což platí i pro tuto směs, kterou jsme pro vás připravili nejen na léto.

Mnohé z uvedených bylinek může lépe poznat v našem herbáři bylin!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.