O bylinách

tac.srdceHistorie

Sběr bylin za účelem přípravy léčivých nálevů nemá přesně vymezenou historii. Teoreticky se dá ovšem říci, že první nálevy si lidé mohli připravovat již před více jak 1000 lety, ale to je pouze domněnka nepodložená důkazy. Jisté ovšem jsou důkazy o používání léčivých nálevů již ze středověku. Byliny byly pěstovány v klášterech a v lékárenských zahradách. Sběrem bylin ve volné přírodě se zabývalo i běžné chudší obyvatelstvo, které potřebovalo účinné látky na léčbu méně závažných i závažnějších onemocnění. Musíme ovšem brát v úvahu, že sběr bylin byl již v hluboké historii považován mnohými za čarodějné kejkle a lidé zabývající se více do hloubky účinky těchto látek, mnohdy i omamných, byli často považováni za čaroděje.

Pěstování a sběr

Léčivé rostliny a byliny se vyskytují všude kolem nás. Mnoho generací muselo ozkoušet, jaké rostliny jsou dobré k léčbě a které mohou být naopak škodlivé. Za tím, že dnes víme, jaké rostlinky sbírat a jakým se raději obloukem vyhnout, stojí mnoho omylů a otrav. Pojďme ovšem zpátky ke způsobům, jakým můžeme léčivé rostliny sehnat.

Zavinutka trubkovitá

Prvním a historicky starším způsobem je sběr přímo v přírodě. Většina rostlin obsahuje alespoň jednu látku prospěšnou lidskému organizmu. Ovšem některé rostliny jsou spíše jedovaté a obsažená léčivá látka by se musela poměrně složitým způsobem z rostliny extrahovat. Těmito rostlinami (břečťan,náprstník a jiné) se zde nebudeme zabývat. Ve volné přírodě můžeme ovšem sbírat velice pestrou škálu rostlin nebo jejich částí spadajících do skupiny keřů, stromů, vytrvalých rostlin či cibulovin a hlíznatých. Pro to, abyste se sami mohli vydat na sběr, musíte mít jisté znalosti a schopnosti rozeznat druhy rostlin, aby nedošlo k záměně za jedovaté druhy. Léčivé látky mohou být obsaženy u dřevin například v kůře (dubová), v listech (bříza, lípa, bez, muchovník), v květech (bez, lípa, hloh, trnka), ale samozřejmě i v plodech a kořenech.

Meduňka lékařskáNejlepší doba pro sběr je ráno po uschnutí rosy nebo navečer ještě před opadem mlhy a rosy. V této době rostlinky obsahují největší množství léčivých látek. Všeobecně by se byliny neměly sbírat během horkého slunečného dne nebo naopak za deště.

Druhým způsobem získávání bylin je jejich pěstování na vlastní zahradě. Existuje mnoho knih a příruček pro založení léčivé zahrady nebo bylinkoviště. Pěstování má více výhod. Víte, s čím rostliny přišly do kontaktu. Navíc rostliny lépe poznáte a rozšíříte tak své znalosti v oboru domácího léčitelství.

Další zpracování

Při sběru rostlin musíte dostatečně dbát na to, aby nebyly mokré a aby nedošlo k jejich zapaření, rychle pak podléhají zkáze. Po sběru nastává fáze sušení, nejlepší je přirozená cesta, která nebere v úvahu sušičku nebo jinou tepelnou úpravu. Ideální je rozložení rostlin na dřevěné nebo kovové rošty, které umožní přístup vzduchu, rostliny pak lépe schnou a neztrácejí tak na kvalitě. Při tomto procesu by mělo být zamezeno přístupu slunečních paprsků, které jinak způsobí popálení materiálu (listy mohou zčernat). Pokud máte suchou půdu, můžete se s klidem do sušení pustit. Pokud tak není, můžete v malém sušit i v místnostech domu.

bez.hermanek

Uskladnit můžete samostatně jednotlivé druhy nebo je před umístěním do nádob můžete smíchat do léčivých směsí s různou účinností. Krátkodobě lze byliny skladovat v papírovém pytlíku. Dlouhodobější skladování je pak možné v keramických a skleněných nádobách na suchém a temném místě. Přístup slunečních paprsků není opět žádoucí.

Účinky bylinných nálevů

Účinky bylinných směsí nelze jednoduše shrnout, existuje na tisíce různých receptů na míchání. Existují čaje na bolesti hlavy, pro zlepšení trávení, proti nachlazení, bolesti v krku, bolesti zubů, menstruačním potížím a plno dalších neduhů. louhováníMůžete míchat směsi pro zlepšení spánku, pro podporu sexuálního apetitu nebo směs pro osvěžení. Pro namíchání směsi určitých vlastností ovšem musíte znát účinky jednotlivých bylin. Při sestavování směsí myslete také na jejich chuť, aby výsledek stál za to i po chuťové stránce.

Účinky léčivých bylin jsou prokazatelné, při vážnějších nemocech jimi ovšem nelze plně nahradit léčiva. Mnohé byliny mohou vyvolávat alergie, potom musí být člověk s jejich užíváním opatrný. V každém případě jsou bylinné čaje velice dobrým pomocníkem při dodržování pitného režimu a jako doplněk při léčbě některých méně vážných onemocnění a zdravotních potížích.