Nečaje

ovocny_caj

Ovocný čaj

Ovocné čaje jsou v západním světě velmi oblíbené a většina jich je dovážena z Německa. Nemají původ z Čajovníku čínského a proto jimi mnoho čajomilců opovrhuje a odmítají je považovat za čaj.

sahlep

Sahlep

Tento sladký nápoj má původ v zemích Blízkého východu, kde byl velmi oblíbený a to až do doby, než se objevila káva a čaj. Rychle se rozšířil do Anglie (saloop) a Německa, kde se také těšil velké popularitě a z toho důvodu ze začal vyrábět i z anglické orchideje. Svého největšího rozmachu Sahlep dosáhl v 17. a 18. století. V současnosti ho najdeme především v Turecku (používají ho zde i proti nachlazení).

rooibos

Rooibos, Greenbosch

Zapomenutý, objevený, zapomenutý a zase objevený, taková by mohla být ve stručnosti historie čaje rooibos. Jihoafrický keř, ze kterého se nápoj vyrábí, najdeme v provinciích Západní a Severní Kapsko, v oblasti Cedrového pohoří. Khoisané, původní obyvatelé těchto míst, patřili k těm prvním, kteří tento keř zpracovávali a velmi dobře znali jeho léčivé účinky.

honeybush

Honeybush

Cyclopia intermedia neboli honeybusch (medový keř) roste severozápadně a jihovýchodně od Kapského města, které najdeme na africkém kontinentu. Přesněji na jeho jižní části, kde je pěstován i rooibos.

lapacho

Lapacho

Kůru ze stromů lapacho začali sbírat už šamani domorodých kmenů, především kmene Inků. První text, ve kterém najdeme informace o lapachu, pochází z počátku 14. století a již v této době se hojně využíval ve východním i západním světě k léčbě mnoha zdravotních potíží.

mathe

Maté

Maté, v čajovně ho můžete ochutnat čisté nebo s karamelem jako tzv. rančo amigo. Maté je nápoj s příjemnou vůní a silnou chutí. Doma si tento nápoj připravuju ze sypané směsi sama a je také velice dobrý ale už né tak silný. Všem ho doporučuji a myslím, že mu každý přijde na chuť.