O nás

Od doby, kdy jsme poprvé navštívili čajovnu a dopřáli si první misku lahodného sypaného čaje, uběhlo již mnoho let. Z počátku jsme čaj především jen popíjeli a v čajových nabídnících poznávali rozmanité druhy čajů a z připravených nálevů pak jejich rozličné chutě a vůně. Vůbec jsme přitom neměli představu o skutečné velikosti celého čajového světa. Stále častěji jsme však o čaji mluvili s přáteli a postupem času získávali široké spektrum informací o čaji, rostlině čajovníku a čajové kultuře. Mnohé z informací ale byli protichůdné a často se jednalo o nejrůznější mýty a pověry. Samotný nákup kvalitního čaje je složitý, neboť náš čajový trh zahrnuje opravdu pestrou paletu druhů čajů z celého světa, které dosahují různých kvalit od takřka neprodejných čajů po skutečné čajové skvosty. A jak to bývá v mnoha oblastech a oborech, bez potřebných zkušeností se kvalitní čaj neshání lehko a bez potřebných znalostí je těžké si vytvořit o čaji představu.

Začali jsme se čajem zabývat mnohem více do hloubky a hledali odpovědi na všechny protichůdné informace, na nejrůznější mýty, a snažili jsme se přitom dostat co nejblíže ke zdroji. A veškeré naše poznání zaznamenáváme do tohoto internetového magazínu, který jsme za tímto účelem stvořili – aby rozšiřoval povědomí o tomto lahodném a po vodě druhém nejrozšířenějším nápoji na světě.

Je totiž škoda, že pro mnoho lidí je čaj stále především obyčejný nápoj známý především z nálevových sáčků. Čaj je spjat nejenom s Čínou a Japonskem, ale také s Anglií a našimi předky pocházejícími z Evropy. Ti vynaložili ohromné úsilí, aby k nám čaj dostali z velmi vzdálených zemí a předali jej svým nástupcům. Samotné jméno čajovníku je polatinštěné příjmení českého botanika Jiřího Kamela. Pro pojmenování čajové rostliny jej použil Carl Linné, čímž vzdal Jiřímu poctu za jeho přínos světové botanice. Je tak například k zamyšlení, proč české restaurace stále servírují čaj téměř výhradně ve formátu čajový sáček + horká voda v hrnku nebo sklenici, tedy bez špetky úrovně, kterou si zaslouží.

Přejeme Vám příjemné čtení s šálkem dobrého čaje!