Politické problémy ohrožují letní sklizeň čajů z Darjeelingu

Světově oblíbených a lahodných čajů z Darjeelingu by mohl být brzy nedostatek. Politický chaos zapříčinil uzavření čajových plantáží v proslulém Darjeelingu. Kvůli etnickým sporům je vyjma čajových zahrad uzavřená také většina hotelů a obchodů. Etnické spory se týkají lidí nepálského původu (známých jako Gorkhas) a lidí ze Západního Bengálska (známých jako Bengalis). K aktuální situaci na čajovém trhu se vyjádřil také Martin Špimr, dovozce a prodejce čajů pod značkou TeaMountain.

Bitva mezi příznivci GJM a policií a centrálními silami. Byly zapáleny čtyři vozidla. Vzhledem k tomu, že se policie údajně uchýlila k vypalování a používání slzných plynů, příznivci GJM na ně kromě kamenů vrhaly bomby a benzinové pumy. V Darjeelingu dne 17. června 2017. Foto od Partha Paul

Za současnou politickou nestabilitou je otázka kultury Gorkha. Nepálština je jedním z oficiálních jazyků v kopcích, avšak v květnu vláda přidala bengálský jazyk jako povinný předmět pro studenty škol, což vyvolalo tvrdé protesty místní politické frakce Gorkha Janmukti Morcha (GJM), spojence vládnoucí Bharatiya Janata Party.

GJM využili tento okamžik k tomu, aby znovu začali volat po samostatném státě Gorkhaland, kde by identita Gorkhů byla chráněna a nepošlapávána cizinci, jmenovitě Bengalis.

Načasování těchto politických střetů nemůže být horší. Nejenže je toto období turistickou sezónou, ale také časem letních čajových sklizní. Světově proslulé čajové zahrady přináší své čaje v několika etapách během celého roku, přičemž druhá sklizeň probíhá v měsících květen až červen a vyznačuje se plnou a v čajovém světě nenapodobitelnou chutí, kterou vyhledávají znalci i běžní spotřebitelé.

nepokoje_express photo Partha Paul1

Protest příznivců GJM v Singmari, nedaleko Darjeelingu (sobota 17.6.2017. Foto od Partha Paul

Lístky pro druhé sklizně jsou typicky sbírány mladé a pro jejich získání je potřeba konstantního trhání. Jelikož jsou aktuálně čajové zahrady uzavřeny, nikdo čajové lístky nesbírá a to vede k jejich přerůstání a čajové keře jsou jimi přeplňovány – jejich kvalita se tak bude zhoršovat.Kaushal Dugar, zakladatel společnosti Teabox.

Dokonce i v případě, že by se čajové zahrady po týdnu otevřely, tak bude potřeba neustálé trhání lístků, aby bylo dosaženo vysoké kvality čajů z letních sklizní. To bude trvat nejméně dva až tři týdny a do té doby se počasí změní a druhá sezona skončí.

Je to skutečně problém. Objevily se zatím jen rané čaje z nízko položených zahrad. Na velké části zahrad se ani nesklízí a to, co se sklidilo, zůstává na zahradách. Některé čaje se podařilo dostat do Kalkaty ještě před stávkou. Příští týden bude první druhosběrová aukce právě s čaji, které se dostaly do Kalkaty, odkud budeme nakupovat. Cena těchto čajů se po oznámení časově neomezené stávky okamžitě vyhoupla o 10 až 15%.Martin Špimr, dovozce a prodejce čajů pod značkou TeaMountain.
Když jsme se dozvěděli o politických sporech a následném narušení výroby čaje, samozřejmě máme vážné obavy ohledně nabídky. V případě, že narušení provozu bude trvat déle než měsíc, nebudeme moci dodávat čaj Dilmah Darjeeling. Neexistují žádné alternativy, protože věříme v čistotu původu, a proto používáme čistě Darjeeling.Dilhan Fernando, ředitel společnosti Dilmah Tea.
nepokoje_express photo Partha Paul2

Protestní shromáždění v Chowk Bazar v Darjeelingu (neděle 18.6. 2017). Foto od Partha Paul


Zdroje:

  1. http://www.economist.com/blogs/banyan/2011/02/unrest_darjeeling
  2. http://indianexpress.com/article/india/darjeeling-unrest-sikkim-cm-pawan-chamling-extends-support-for-separate-gorkhaland-state/
  3. http://www.firstpost.com/india/darjeeling-unrest-tea-industry-faces-brunt-as-second-flush-leaves-go-waste-3731177.html
  4. http://www.hindustantimes.com/india-news/darjeeling-s-tea-gardens-looking-at-rs-340-crore-revenue-loss-over-gorkhaland-unrest/story-5nHAc889AqkwMOwwnQUklK.html

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.