Povídání o naturopatii se Šárkou Laštovičkovou

V dnešní době nás často trápí nejrůznější zdravotní neduhy, s kterými si sami nevíme rady. Dopátrat se možné příčiny a podniknout důležité kroky ke zlepšení našeho tělesného i duševního zdraví nám může pomoci naturopatie.

sarkaCo naturopatie je a jaký pohled na lidské zdraví přináší, nám přiblíží Šárka Laštovičková, která vede naturopatickou poradnu a spolupořádá také související festivaly a přednášky.

Co se skrývá za pojmem naturopatie? 

Poměrně uceleně je pojem naturopatie vysvětlen ve Wikipedii a proto použiji výňatek přímo odsud – … “Naturopatie je alternativní léčebná metoda, kterou založil v roce 1936 Harry Benjamin v USA, který definoval v knize Průvodce přírodní léčbou pro každého její základní principy. Podle prvního principu vznikají všechny choroby nahromaděním odpadních toxických škodlivin v těle. Druhý princip: všechny chorobné příznaky jsou jen projevem snahy organismu vyloučit nahromaděné škodliviny. Třetí princip: lidské tělo je schopno samo vyléčit všechny choroby, pokud mu pomůžeme správným způsobem. A tímto způsobem je míněna jen přírodní léčba. Současní naturopati výklad zpřesňují a operují zejména imunitní systém, který je podle jejich názoru hlavním prostředníkem při vzniku i léčení všech chorob včetně rakoviny. Léčbu přírodními prostředky doplňují psychoterapeutickými postupy. …”

Jaký pohled na zdraví člověka naturopatie, jako alternativní přístup v medicíně, přináší?

Naturopatie, jako v podstatě přírodní péče o člověka, přináší celostní pohled na naše zdraví. Hledá příčiny zdravotních potíži a to jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Co bylo pro vás prvotním, případně nejdůležitějším impulsem vydat se touto cestou?

Prvotním a zároveň i nejdůležitějším impulsem pro tuto moji současnou cestu bylo zdraví mých blízkých a mé vlastní.

naturopatieJaké máme u nás možnosti vzdělávání se v naturopatii, případně jaké využíváte vy?

Možností je v současnou dobu již i v naší republice dost, ovšem je potřeba velmi dobře vybírat. Vznikla zde již řada instituci a jednotlivců, kteří nabízejí různé kurzy v různé cenové i kvalitativní relaci. Já jsem svým způsobem staromil a mám ráda to, co tady bylo před mnoha lety a stále je to aktuální a prospěšné. Jsem mírně zdrženlivá k novým směrům, potřebuji důkazy jak o neškodnosti, tak o prospěšnosti. Samozřejmě se učím i metody nové, neboť bez pokroku a inovaci by to nešlo.

Například léčivé bylinky tady byly, jsou a budou. Aromaterapie pomocí bylin tady byla, je a bude. Léčivé masáže se aplikovaly, aplikují a budou aplikovat a takto bych mohla pokračovat dále.

Já hodně čerpám z “osvědčené” Marie Treben, Ing. Jiřího Janči, CSc, manželů Patakyových, paní doktorky Tatiány Kozlové, Pátera Františka Ferdy, a takto bych mohla jmenovat dále.

Jaké způsoby a metody vyšetření naturopatie využívá a které se osvědčily vám? 

Na tuto otázku není snadné plnohodnotně odpovědět. Není to v mých možnostech a schopnostech, neboť do tohoto pojmu se v podstatě řadí všechny alternativní postupy. Ne se všemi jsem srozuměná a souhlasím s nimi.

naturopatie2Proto si dovolím odpověď zúžit na některé způsoby a metody, které využívám ve svém životě a ve své praxi já osobně.

Moje nejoblíbenější metoda je iridologie. Irisdiagnostika je starobylá lékařská diagnostická metoda, která jako diagnostický nástroj používá duhovku oka, panenku, oční bělmo a někdy i kůži kolem očí. Její správné místo je mezi diagnostickými metodami přírodní medicíny.

Iridolog nepotřebuje k této diagnostice žádné zvláštní schopnosti, spíše vynikající znalo st problematiky, znalost lidského těla a velmi dobrý fotoaparát nebo oční mikroskop, kterým se může podívat na oko velmi detailně a sledovat znaky v oku, které je nervově propojeno se všemi částmi našeho těla. Orgány mají na duhovce oka svá reflexní zakončení. Pokud má orgán potíže nebo je nějak geneticky zatížen, v oku se to projeví jako pigmentace nebo jako uvolnění vláken duhovky a vznik trhliny … atd.

Dále využívám své znalosti z Biorezonance, Reflexní terapie, léčivých bylin a v současné době intenzivněji studuji aromaterapii. Orientuji se v obličejové diagnostice a diagnostice z jazyka. V obou těchto velmi starých osvědčených metodách  mám v plánu se v brzké době dovzdělat.

S jakými potížemi lidé do vaší  poradny běžně přicházejí? 

Nejčastěji jsou to trávicí potíže, potíže pohybového aparátu a psychické potíže.

Setkáváte se s případy, kdy požadavky příchozích klientů sahají za hranice kompetencí naturopata, a je tedy vhodné doporučit jinou formu péče?

Ano, setkávám. Mnoho mých kolegů by s moji odpovědi moc nesouhlasilo, ale já si vážím klasické medicíny a v podstatě jsem kvůli studiu medicíny i nastoupila před mnoha lety na gymnázium. To, že mne pak životní cesta přivedla ke studiu techniky a jsem strojní inženýrka, to je skutečná realita.

Ne se všemi klasickými medicínskými postupy jsem ztotožněná, ovšem v mnoha případech dokáže medicína zachránit lidské životy.

naturopatie1

Stává se mi, že žádám klienta, aby navštívil lékaře a nechal si udělat určitý rozbor nebo vyšetření. Jen ne vždy na to klienti chtějí slyšet. Ale to už já neovlivním. Já se snažím ukázat cestu a směr a vždy záleží na tom konkrétním člověku, jak s mými radami či postupy dále naloží. Jakou cestu a formu si pro svůj další život vybere už záleží jen a jen na něm.

Moji klienti často nechápou, že jim doporučuji “pouze” úpravu stravy a narovnání pitného režimu. Považuji to za velmi důležité. To, co jíme a pijeme, je základ. A zde se dělají nejčastější chyby, které pak mohou způsobit spoustu zdravotních potíží.

Lidé by rádi ode mne odešli s pilulkou, kterou když spolknou, tak se vše vyřeší. A ještě aby pokud možno byla jen jedna. Ale tak jednoduché to opravdu není.

Dokáže si naše tělo pomoci samo?

Naše tělo má velkou seberegenerační schopnost, jen dle mého názoru my už v dnešní době musíme našemu tělu pomáhat. Musíme mu být nápomocní v jeho snaze pomoci si. Vitamíny a minerály se již v potravinách nenacházejí v takové míře, jako tomu bylo například před čtvrt stoletím a proto pracuji s potravinovými doplňky na přírodní bázi. Orientuji se na bylinné produkty. Pracuji nejčastěji s produkty Sibiřského zdraví. Ruská alternativní medicína je podle mého názoru jedna z nejlepších na světe a zároveň produkty jsou z volně rostoucích bylin ze Sibiře, kde je příroda nedotčená člověkem, jelikož mu to místní klimatické podmínky nedovolují.

Co vás na vaší práci nejvíce těší?naturopatie4

Největší radost mám tehdy, když mne můj spokojený klient odkáže své rodině a svým přátelům. Když si získá moji důvěru, postupuje dle mého doporučení a je mu lépe a lépe.

Taky mne na mé práci těší to, že mi umožňuje setkávat se s velmi zajímavými lidmi, od kterých se mohu učit nové věci, rozšiřovat a prohlubovat své znalosti.

Těší mě také zájem lidí o mé přednášky. Pořádám menší besedy pro své přátelé a klienty ve své poradně nebo na festivalech zdraví. V poslední době jezdím poměrně pravidelně přednášet do Kopřivnice, Havířova, Ostravy a nyní jsem měla druhou přednášku v Karviné, kde mne velmi potěšil zájem lidí.

V květnu pořádám dvoudenní přednášku akademika lékařských věd Pavla V. Rudina a to v termínu 28-29.5.2016 v Novém Jičíně. Zde také spoluorganizuji s mojí kolegyní Festival zdraví a pohody. Nejbližší, již třetí, nás čeká v termínu 22-23.10 .

Na obě tyto události vás srdečně zvu a na závěr bych ráda popřála ČAJOVÉMU MOŘI  spoustu spokojených čtenářů, kteří se sem budou pravidelně vracet a načerpávat kvalitní a zajímavé informace, které jim mohou obohatit život.

My děkujeme Šárce za milý rozhovor a také přejeme mnoho úspěchů a spokojených klientů.

Více se o její práce můžete dočíst na stránkách www.zdravetelo.net

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *