Poznáváme vůni čaje

Sada na čichání neboli čichátko, jak jí mnoho lidí nazývá, je nezbytná souprava pro každého čajového fajnšmekra. Pomocí této sady a správného postupu použití poznáte čaj dokonale nejen chutí ale i vůní. Nejčastěji se toto čajové náčiní používá při obřadu Gong Fu Cha nebo při degustacích.

cichame_1

Čichací sada se skládá ze tří částí. První část se nazývá Wen Xiang Bei. Jedná se o nejvyšší šálek z celého kompletu. Z tohoto šálku se čaj pouze čichá. Druhé části se říká Cha Bei. Je to malá mistička, která slouží na pití čaje. Obě tyto součásti mají vždy stejný objem, většinou tedy 30 ml. Mnohdy se také těmto dvou šálkům přezdívá “Fénix a Drak” neboli mužský a ženský princip. Vyšší šálek (Wen Xiang Bei) symbolizuje Draka a nižší (Cha Bei) symbolizuje Fénixe. Je to vlastně jakýsi symbol rovnováhy mezi mužem a ženou a pro hosta obecně, symbolizuje prosperitu a štěstí. Jako poslední je malý podtácek. Ten se nazývá Bei Tuo.

Jak jsem uvedl výše, je vhodné používat tento komplet při čajovém obřadu Gong Fu Cha a degustacích. Postup použití je následující. První nálev nalijte do nejvyššího šálku. Z něho můžete k čaji čichat již nyní. Daleko lepší vůni ale ucítíte, až když čaj z tohoto šálku vylijete do mističky. Postup přelití jsme vám nafotili a popsali níže. Takto pokračujte i při dalších nálevech. Díky tomuto postupu budete následně “odlupovat” nejen chuťové, ale právě i vonné vrstvy čaje. Nezapomeňte před použitím oba šálky předehřát horkou vodou. Tu vylijte až těsně před nalitím čaje.

 Ukázka postupu otočení čichátka s miskou

cichame_2 cichame_3
cichame_4 cichame_5

A pro jaké čaje je čichací sada určena? Nejvíce asi uslyšíte, že pro čajovou sortu oolong. Tyto čaje jsou svým spektrem vůní velmi známé. Méně známé použití je pro čaje pchu-er. Dle mého názoru se hodí sadu použít právě i pro tuto čajovou sortu. Jestliže si připravujete kvalitní sheng pchu-er, je hřích čichací sadu nepoužít. I zde dochází k odkrývání mnoha vůní, stejně jako je tomu u oolongů.

Mějte též na paměti, že použití sady vyžaduje klid a čas. Při nedostatku času nebo velké nervozitě nemáte možnost vůně ani chutě čaje vnímat tak dokonale, jako když jste v klidu bez časového presu.

cichame_6

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *