Poznáváme vůni čaje

Sada na čichání nebo zkráceně také čichátko patří k nezbytnému vybavení každého milovníka čaje. Pomocí této sady a správného postupu použití poznáte čaj dokonale nejen po stránce chuťové, ale i aromatické. Nejčastěji se čichací sada používá při čajovém obřadu Gong Fu Cha nebo při samostatných degustacích.

cichame_1Tři části čichací sady

Čichací sada je složená celkem ze tří komponent. První z nich se nazývá Wen Xiang Bei. Jedná se o nejvyšší šálek z celého kompletu a používá se k poznávání vůně čaje. Druhé části se říká Cha Bei – malá mistička, ze které se pije čaj. Obě tyto součásti mají vždy stejný objem, obvykle 30 ml. V souvislosti s těmito šálky se můžete setkat i s názvy “Fénix a Drak”, značící mužský a ženský princip. Vyšší šálek (Wen Xiang Bei) zastupuje Draka a nižší (Cha Bei) Fénixe. Pro hosta je také symbolem prosperity a štěstí. Poslední komponentou sady je malý podtácek nazývaný Bei Tuo.

Jak s čichací sadou pracovat

Čajový nálev nalijte do nejvyššího šálku (ne zcela do plna, ale mírně pod okraj), ze kterého už nyní můžete k čaji čichat. Širší spektrum vůni ale ucítíte, až když vylijete čaj z tohoto šálku do mističky (postup viz fotografie níže). Takto budete postupovat při každém dalším nálevu. Díky tomuto postupu budete následně odkrývat nejen chuťové, ale právě i aromatické vrstvy čaje. Nezapomeňte před použitím oba šálky předehřát vroucí vodou, kterou vylijete těsně před nalitím čaje.

Pro jaké čaje je čichací sada určena?

Při použití čichací sady záleží především na vašem rozhodnutí, který čaj budete chtít poznat jejím prostřednictvím. Nejčastěji je však užívána pro čaje typu oolong, které jsou známé svým bohatým spektrem vůní. Méně časté bývá jejich použití pro čaje typu pchu-er, přestože je zde využití čichací sady velmi vhodné. Jestliže si holdujete např. kvalitním sheng pchu-erům, pak nejspíš sami uznáte, že je skoro hřích čichátko nepoužít, neboť i zde dochází k odkrývání mnoha vonných vrstev.

Mějte též na paměti, že použití sady vyžaduje klid a čas. Při nedostatku času nebo velké nervozitě nemáte možnost vůně ani chutě čaje vnímat tak dokonale – jednoduše nejste soustředění jako v případě klidu a dostatku času.

Ukázka postupu otočení čichátka s miskou

cichame_2 cichame_3
cichame_4 cichame_5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.