Působení barev v interiéru na psychiku a malý tip navíc!

Jak už všichni víme, každá barva působí na člověka jiným způsobem. Některé nás uklidňují, jiné působí intimně a jiné jsou až agresivní či melancholické. Barvy hrají velkou roli jak v oblékání, stravování, tak i v našem domově. Člověk, který má rád klid a útulno si určitě neudělá obývák v zářivých neonových barvách. Nyní si tedy řekneme, jak která barva působí a také pro vás máme tip na jednu blyštivou ozdobu do okna.

barvy4

Efekty barev a to, jak je vnímáme hraje v našem životě nemalou roli. Barvy mají vliv na naši náladu a pocity. Věděli to už starověké civilizace – jako třeba Egypťané a Číňané. Tyto civilizace používaly barvy k léčebným účelům. V souvislosti s barvami je spjato i světlo, které se používá jako léčebná metoda i v dnešní době. Ale nyní již k barvám samotným.

Bílá

Bílá barva je synonymem čistoty a nevinnosti. V interiéru nám dodá pocit prostornosti, jelikož opticky zvětšuje. Zároveň jde o barvu čistoty (doslova) a sterility (proto se obvykle objevuje v nemocnicích), často může působit neosobně. To lze však změnit se správně zvolenými doplňky nebo barevnějším nábytkem.

Černá

Černá barva pohlcuje všechny ostatní barvy okolo nás. Může působit smutně, nebezpečně a mírně řečeno tragicky (vždyť i smrtka je černá). Černá barva bývá barvou zla – vrahové ve filmech, upíři, čarodějnice. Na druhou stranu je černá barva barvou, kterou lze v oblékání dokonale kombinovat a také zeštíhluje. V interiéru je lepší ji volit raději na nábytek a dekorace než na stěny. A když už, tak na nějakou tapetu.

Modrá

Ačkoliv se modrá označuje za barvu pro muže, je to oblíbená barva i mnoha žen. V mysli člověka navozuje pocit klidu, vyrovnanosti, občas i mírného chladu. Podle odstínu může modrá působit příjemně, ale také nevyrovnaně či lhostejně. Jinak jde o barvu produktivní, takže je ideální ji mít ve svém pracovním prostředí. Do kuchyně ji raději nedávejte, jelikož může snižovat chuť k jídlu.

barvy3

Červená

Červenou barvu lze zařadit do spektra teplých barev. Jde o velice vášnivou a na emoce působící barvu. Tato barva se označuje za barvu tepla, lásky, chtíče a vášně. Jde o barvu velmi extrémní, mnohdy až o barvu agrese. Ale jako barva na jedné stěně nebo třeba červená sedačka? Proč ne!

Zelená

Zelená barva je barvou přírody a lze ji použít jak v chladném prostředí, tak také, aby působila tepleji – to záleží na volbě odstínu. Zelená barva je barvou štěstí – čtyřlístek, zdraví a taky žárlivosti. Jde taktéž o barvu plodnosti. Na stěny je ideální například hráškově zelená. V posledních letech je oblíbená barva mintová, která je krásná do dětského pokoje.

Žlutá

Žlutá je barvou radosti a tepla (slunce). Vzhledem ke svojí zářivosti je ale docela namáhavá pro náš zrak. Kromě pozitivních pocitů v nás může probudit pocit flustrace a nespokojenosti. Je ale jisté, že žlutá barva přitahuje pozornost. Proto je lepší volit její světlejší odstíny.

Fialová

Fialová barva je barvou vznešenosti a bohatství. Proto se nejspíš označuje za barvu královskou. Jde o barvu nadpřirozenosti a spirituality.

barvy2

Růžová

A jako poslední je zde růžová barva, která jak je známo, je barvou lásky, vztahů a partnerství.

DIY aneb udělej si sám – Dekorace ze starých CD na okno

Na tuto dekoraci budeme potřebovat:

  • Stará CD – pokud možno nepopsané
  • Barvy
  • Štětec
  • Vrtačku
  • Vlasec nebo provázek
  • Laky na nehty, flitry, lepidlo

Postup:

  1. Vezmeme si stará CD a pokud mají popsanou stranu, tak ji natřeme barvou. Podle toho, jaké CD chceme (a nezapomeňme na odlesky ze slunce), si je můžeme vyzdobit i laky na nehty a flitry. Jinak CD necháme takové, jaké je a do každého vyvrtáme u vrchního okraje dírku.
  2. CD začneme navlékat na vlasec tak, aby nám držely hezky pod sebou. Jejich klouzání zabrání například uzlík nebo přivázaný korálek.
  3. Těchto provazů uděláme více a poté přiděláme na okno. Pro lepší pochopení přikládáme níže návodný obrázek.

barvy

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *