Ray Charles – The Genius?

Skladatel, klavírista, zpěvák – tohle všechno byl Ray Charles, který je právem označován za jednoho z nejlepších hudebníků všech dob. Ne nadarmo byl přezdívaný The Genius, jeho tvorba a talent byly totiž naprosto geniální. Kdo to Ray Charles byl, jak vyrůstal a co si stojí za to poslechnout? To a mnohem více se dozvíte v následujících odstavcích.

Jelikož cílem těchto článků není dělat ze sebe nějakou encyklopedii, nýbrž vám jen sdělovat zajímavosti, které by se vám mohly hodit nebo vás zajímat, nebudeme si podrobně vyprávět o každém detailu ze života Raye Charlese. Naopak zmíníme hlavní etapy jeho života, zjistíme, co měl s očima a také, co ovlivnilo jeho život.

Chudý chlapec s bohatým talentem

Ray Charles se narodil v roce 1930 (žil v období druhé světové války). Jeho rodiče byli z chudé černošské rodiny a rok po narození Raye měli i druhého syna George. Ten bohužel zemřel tak, že se utopil v neckách, což život malého Raye velmi ovlivnilo. K hudbě se malý Ray dostal přes klavír, slyšel ho hrát v jídelně, kde se na něj učil hrát pod vedením majitele podniku. A tak se začala rodit legenda.

Slepý a přesto umělec

V jeho dětství nebyla smrt jeho bratra jediným neštěstím. O nějaký čas později mu z očí začal vytékat hnis a po vyšetření zraku zjistil, že brzy oslepne. Kvůli tomu nemohl chodit do normální školy, ale do školy pro slepé a hluché. Kvůli svojí chudobě však nebyl mezi ostatními dětmi oblíbený. Na rozdíl od spolužáků měl horší oblečení a nemohl si dovolit ani cestu domů na Vánoce. Po problémech s druhým, pravým okem, mu bylo toto oko vyjmuto. V druhém ročníku se jeho postavení začalo zlepšovat, započal hru na klavír s notami v Braillově písmu a přešel ze svého boogie woogie na klasiku. Ke klavíru se přidal i klarinet, po smrti matky ze školy odešel.

Krůček po krůčku až na vrchol

Po opuštění školy začal hrát Charles po podnicích v Jacksonvillu, zaskakoval v kapele a hrál s dalšími hudebníky. Jeho styl napodobující Nata Colea a Charlese Browna diváky zaujalo a poté se přidal do skupiny Yorka, se kterými hrál v Orlandu. Když vynecháme několik prací, kdy se snažil nějakým způsobem uživit, můžeme zmínit například jeho spojení gospelu se světským blues, který ho vyhnal na vrchol.

V roce 1961 Ray nahrál píseň Hit the road Jack a po zrušení koncertu měl doživotní zákaz hrát v Georgii. Poté se mu ale Georgie omluvila s písní Georgia on my mind a stala se hymnou tohoto státu. Víte, že trpěl dokonce závislostí na heroinu, ze které se dostal? I když to určitě není důvod jeho známého úsměvu vždy, když vystupoval. V roce 1960 získal první ceny Grammy za album The Genius a koncertoval po celém světě. I u nás v Česku, tehdy Československu. Vysloužil si i svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy a to znamená, že jde o umělce s velkým U. Úžasná je i jeho píseň I got a woman.

O Charlesovi byl natočen také film, který popisuje jeho životní strasti a neřesti – určitě doporučujeme se na něj podívat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.