Rohini Jethi Kupi – jeden z prvních čajů z Darjeelingu

K prvním dárdžilinským čajům, které se dostali k nám na ochutnávku, patří čaj Jethi Kupi ze zahrady Rohiny (Indie). S nadšením jsme jej ochutnali a celý náš postup přípravy najdete zaznamenaný v našich čajových degustacích (odkaz na všechny degustace najdete na domovské stránce magazínu). V rámci ochutnávání jsme pro vás sepsali některé fakta o zahradě, ze které tento vynikající čaj pochází.

Jethi Kupi

Stručná historie zahrady Rohiny

Zahrada Rohini (nachází se v údolí Kurseong v Darjeelingu) byla opětovně otevřena roku 2000. Před tím byla na dlouhých 32 let uzavřena. Sloužila jako vojenský tábor a cvičiště v době 2. indočínské války a následně po skončení války zahradu kultivovala indická vláda. Zavřena byla od roku 1962 do roku 1994, kdy zahradu koupila rodina Saria. Tatáž rodina vlastní v Darjeelingu ještě zahradu Gopaldhara a v oblasti Dooars, která je považována za vstupní bránu do Bhútanu, dále obstarává zahrady New Glencoe a Soongachi Tea Estate. V těchto dvou zahradách jsou vyráběny převážně čaje typu CTC.

Zajímavostí zahrady Rohini je například její 100% zaměření na výrobu kvalitních ortodoxních čajů či pěstování kultivarů čajovníků z Japonska. Konkrétně se jedná o kultivary Yabukita a Fujimidori. Zahrada díky nové továrně splňuje jak hygienické normy, tak bezpečnost potravin dle standardu HACCP specifikované dle KVS Nizozemsko. (HACCP = Hazard Analysis and Critical Control Points)

Kultivar Jethi Kupi

Jedná se o velmi mladý kultivar odrůdy Clonal, který byl vysazen v letech 2002 – 2003. Po deseti letech, kdy je možné čajové lístky z čajovníků sklízet se tak roku 2013 objevil čaj i u nás. Název Jethi Kupi pochází z manipurského dialektu a lze přeložit jako Jasmínový květ. Díky tomu, že se tento kultivar nachází v nejnižším místě nejníže položené oblasti zahrady Rohini, kde je nejtepleji, se mohou čajové lístky sklízet již koncem ledna či začátkem února. Sklízí se vždy první dva lístky a tips.

Darjeeling Tea GardenOblasti zahrady Rohini

Zahrada Rohini se dělí na čtyři oblasti, ty tvoří cca 138 ha, ze kterých se sklízí čaj z celkových 320 ha velikosti zahrady.

1. oblast – Jaberhat
– nadmořská výška kolem 450 m.n.m.,
– rozloha cca 25 ha,
– převážně vysazené kultivary: T-383, RR-144, CP-1, Yabukita a Fujimidori.

2. a 3. – oblast Kotidhara a Pailodhara
– rozloha obou oblastí je cca 75 ha
– převážně vysazené kultivary: AV2 (na cca 24 ha) a T-78

4. oblast – Tukuriya
– nadmořská výška kolem 1300 m.n.m.
– rozloha oblasti je cca 33 ha z původních 1300 ha této oblasti
– vysazené kultivary typu China staré kolem 130 – 140 let.

barva nálevu (1. nálev)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.