Rozhovor s Lukášem Podpěrou

PodpěraLukáš Podpěra patří v Česku k nejsilnějším hráčům čínské deskové hry Go. Před nedávnem se vrátil z Číny, jež je mezi zeměmi goistickou jedničkou, kde dále rozvíjel své hráčské schopnosti.  Po návratu jsme s ním vytvořili zajímavý rozhovor, ve kterém Lukáš vypráví o svých zážitcích z čínské školy Go, o způsobu trénování a budoucích plánech ve hře. Kromě jiného i prozradil, proč podle něho patří Čína k zemím s nejlepšími hráči na světě. Přejeme příjemné čtení! A pokud si chcete přečíst i o samotné hře Go, klikněte zde!

Na jaký podnět jsi začal hrát Go? Přesněji řečeno, kde ses s touto hrou setkal a co tě na ní zaujalo?

Poprvé jsem se setkal s touto hrou v pěti letech, když mi ji představil můj táta, který hrál Go na vysoké škole v osmdesátých letech. V té době mě hra ještě ale příliš nezaujala. Úspěšnější už byl pokus o dva roky později, kdy mě táta přihlásil do dětského kroužku Jany Hricové a po roce už jsem byl schopný hrát na turnaji pro dospělé. Už odmalička mě fascinovalo nekonečné množství možností a herních strategií v této hře.

Kde a jakým způsobem jsi Go trénoval a trénuješ, případně jestli máš nějakého učitele?

Nikdy jsem neměl problém se samostudiem. Go jsem byl schopný, když na to byl čas, trénovat i několik hodin denně. Když jsem byl ještě v juniorském věku, tak mě učil Ondřej Šilt, se kterým se dnes peru o post české ratingové jedničky a poté česká goová legenda a předseda české asociace Vladimír Daněk. Když jsem se dostal do absolutní české špičky, tak jsem zase začal studovat sám a také jsem začal vyrážet na studia do Asie, přičemž z posledního půlročního pobytu v Číně jsem se vrátil před dvěma měsíci.

Go(Veinarde) Jaký byl tvůj vývoj zdokonalování se v této hře? Jednalo se spíše o pozvolný a plynulý proces nebo jsi zaznamenal nějaké výraznější výkyvy, kdy se ti například nedařilo nebo jsi naopak udělal až nečekaný pokrok?

Do dvanácti let, než jsem se dostal na úroveň 2-danu, byl můj postup opravdu rychlý. Pak ale z ničeho nic jsem na rok Go téměř vypustil a vůbec netrénoval. Poté mě ale obrovsky zvedl již zmiňovaný Vladimír Daněk, který mě i pozvedl psychicky z mé krize. Od té doby je můj vzestup celkem stabilní, ale samozřejmě v evropských podmínkách je čím dál těžší se zlepšovat, když člověk sílí.

V Go člověk nedokáže naplánovat celou strategii hry na základě algoritmického výpočtu. Dá se tedy říct, že goista kromě čistě matematického uvažování využívá i intuitivního myšlení a jak je to konkrétně u tebe?

V Go je tolik možností, že vítězná strategie pravděpodobně nikdy nebude nalezena. V uvažování si nemyslím, že by každý měl nějakou konkrétní věc, které využívá, i když samozřejmě někdo je lepší v poziční mírumilovné hře a někdo v boji a hlubokém propočtu. Někdo má nadělený talent, jak se říká od boha, a někdo to vynahrazuje pracovitostí. Go má sice jednoduchá pravidla a je hrou pro každého, ale naučit se jí opravdu dobře je relativně složité a člověk musí skloubit mnoho věcí dohromady.

Zaujímá Go mezi tvými zájmy ústřední roli nebo máš i jiné rovnocenné záliby? Je vůbec možné věnovat se profesionálně Go jako jednomu z více koníčků?

Pokud člověk nedělá něco pořádně a nedává tomu veškerou prioritu, tak těžko může dělat něco profesionálně. A takhle je to v podstatě se vším. Samozřejmě se ale nedá dělat Go pořád, někdy se člověk potřebuje odreagovat. V mém případě je to více druhů sportů a nebo hudba. Mimochodem dneska jsou rodiče mnoha dětí hodně ambiciozní a chtějí, aby děti byli úspěšní ve více věcech a to je prakticky nemožné, takže je v Evropě opravdu těžké poslední dobou hledat talentované děti, co by se do Go takříkajíc “zažrali”.

Go (Hfastedge)Jaké byly tvé zážitky a dojmy z Číny? Setkal ses s nějakými pro tebe zcela novými a překvapujícími skutečnostmi, případně načerpal jsi hodně nových zkušeností?

Já už jsem v Číně několikrát byl, takže přece jen pro mě bylo snazší se adaptovat na tamní životní styl a stravu. Ale samozřejmě žít půlroku v zasmogovaném Pekingu je přece jen něco specifického. Nejdůležitější bylo v tréninku se srovnat s tím, že jsme studovali s malými dětmi, kterým běžně bylo i třeba dvanáct a méně roků, v čemž jsem ale měl taky výhodu, protože už jsem takto s dětmi dva měsíce studoval v Koreji. Oproti Koreji ale možná učitelé v Číně nejsou tak striktní a dávají dětem více volnosti v tréninku, připravují mnoho praktických cvičení a mají mnohem osobnější přístup. Není náhoda, že je Čína momentálně goistickou zemí číslo jedna. Díky těmto cvičením se například hodně zlepšil můj propočet a koncová hra.

Jak bys hodnotil Čínu ve srovnání s naší republikou?

To jsou samozřejmě dva nesrovnatelné světy. Čína je možná nejdynamičtější ekonomika na světě a všechno se rozvíjí a běží mnohem rychleji než u nás a to k tomu připočítejme mnohonásobný počet lidí, ale samozřejmě za to platí nějakou cenu, například v tom znečištěném vzduchu. Můžu to říct asi takto jednoduše: když zbýval tak měsíc do konce pobytu, tak jsem se už opravdu těšil na čisté ovzduší, čistou vodu z vodovodu, malé a prázdné ulice a “zakousnout se do toho českého řízku”.

Go (Chad Miller)Jak nazírají čínští hráči na českého goistu?

Spousta běžných čínských goistů (amatérů) ani pořádně neví, že se hraje Go i mimo Asii a malé děcka v naší čínské Go- škole z toho byly ještě překvapenější. Ze začátku jsme pro ně byli opravdu jak mimozemšťané, ale časem si na nás zvykli i my na ně. Ač časem zjistili, že v Go nejsme úplně špatní, tak pořád pro ně prohra s námi byla jakousi potupou. Když si na nás ale zvykli, tak už jsme tam byli spíše malé celebrity a na konci pobytu po nás chtěli například podpisy na vějíře.

Učíš se a komunikuješ v Číně i čínsky nebo jen anglicky? Jak se člověk dorozumí s čínskými dětmi?

Čínsky jsem se snažil v Číně naučit za pochodu, snažit se porozumět a komunikovat, což se mi bude hodit i na vysokou  školu. Skoro jediným minusem pobytu ale opravdu bylo, že jsme žádné takovéhle kurzy čínštiny neměli. Třeba při lekcích bylo obtížné čemukoliv porozumět. A i když jsme tam měli našeho učitele, co uměl anglicky, tak nebyl schopný v té rychlosti přeložit vše, co přednášející říká. Jinak s dětmi samozřejmě anglická komunikace byla téměř nemožná, maximálně tak počítání nějak lámaně šlo. Ale byl tam jeden jedenáctiletý klučina (v Go silný přibližně třeba jako já), který anglicky uměl plynule a kdykoliv bylo potřeba, tak pomohl.

Go (Chad Miller)1Jak se můžeš v Go dále rozvíjet a k čemu chceš směřovat, případně plánuješ své nadání pro tuto hru zúročit v praktickém životě, například zaměstnání?

Náš čínský trénink teďka momentálně pokračuje ještě na internetu, takže jednoznačně velkým plusem je přítomnost čínského profesionálního hráče, který nám rozebírá naše partie a poučuje nás z našich chyb, takže to je jednoznačně jedna z cest. Jinak samozřejmě pokračuji v přehrávání profesionálních partií a řešení úloh tsume-go jako tomu bylo doposud. Od příštího školního roku bych chtěl sice studovat na vysoké škole čínskou filologii, ale stále směřuji ke svému snu stát se profesionálním hráčem a živit se pouze Go.

Které vlastnosti a schopnosti jsou podle tebe výhodou a dají se při hře Go nejlépe zúročit?

V podstatě u všech hráčů, kteří to někam dotáhli je vypozorovatelná zvýšená míra ctižádostivosti a průbojnosti, jestli to tak můžu říct. Jinak rozhodně se hodí matematické a logické myšlení, ale taky to nemusí být pravidlem, protože třeba já osobně jsem se kvůli matematice málem nedostal k maturitě. A hodně důležitá je psychická odolnost, aby člověka nezlomilo nějaké slabší období a série proher. Měl by být schopný se ze všeho špatného oklepat.

Lukáši, děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších úspěchů ve hře Go i v osobním životě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.