Heřmánek pravý

hermanek_psJen málokdo by neznal jednoletou bylinku vysokou do půl metru, která roste na okrajích polí třeba vedle chrpy modré, na loukách nebo okrajích cest. Její typickou vůni si často spojujeme s venkovem nebo dětstvím, protože právě heřmánkový čaj nás tímto obdobím často doprovázel. Jemné kvítky obsahují celou řadu léčivých látek. Mezi nimi stojí za zmínku například silice, sliz, flavonoidy, hořčiny, chopit, azulén a mnoho dalších, které se uplatňují při léčbě zánětů, rychlém uzavírání ranek, při léčbě horních cest dýchacích nebo při zmírnění únavy a psychického vyčerpání. Na heřmánek se můžete vydat do volné přírody na místa, o kterých bezpečně víte, že nejsou zatížena jakýmkoliv znečištěním nebo si ho vypěstujte ze semen na své zahradě. Heřmánek se pak rád vysemeňuje, takže se ho na zahradě příliš snadno nezbavíte, ale rozhodně není důvod se o tuto voňavou krásku na zahradě nijak ochuzovat.

Lidový název
rumánek, kamilka, harmaníček

Účinky
Heřmánkové květy působí antimikrobiálně, protibolestivě a protizánětlivě. Skvěle fungují při zmírnění psychické zátěže, uklidňují a dezinfikují, takže se uplatňují při léčbě či zmírnění obtíží různé povahy.

Na co se používá
Použití heřmánku je opravdu hodně široké. Ve formě bylinného nálevu se dá užívat poměrně dlouhodobě, ale spíše hrozí, že se jeho výrazné vůně i chuti trošku přesytíte, proto je dobré ho kombinovat s jinými bylinkami, ale záleží na vašich chutích. V bylinných směsích si výborně sedne s dalšími bylinkami, které léčí nachlazení nebo záněty. Uklidňuje křeče a psychické napětí, takže si můžete dát hrníček heřmánkového čaje v těžkém období každý den nebo před spaním, protože perfektně zklidňuje a navozuje příjemný spánek.

Co se sbírá
Sbírají se plně rozvinuté květy za slunného počasí, které se suší v dobře větrané místnosti optimálně na sítech. Při sběru ve volné přírodě si ho nespleťte například s dost podobným rmenem. Heřmánek má oproti tomuto druhu duté květní lůžko a typickou příjemnou vůni.

Způsob použití
Kromě bylinných nálevů lze heřmánek aplikovat ve formě bylinných inhalací při zánětech horních cest dýchacích, ale stejně dobře se používá ve formě zábalu či bylinkové uvolňující koupele. Heřmánkový čaj lze připravit ze sušených a stejně tak i z čerstvých kvítků, které přelijete horkou vodou a necháte asi pět minut louhovat.


arrow