Mateřídouška úzkolistá

materidouska1Domácí, mírně poléhavá a dřevnatějící rostlinka roste na slunných suchých půdách s vyšším obsahem písku. Jednotlivé druhy mateřídoušek se mezi sebou dost kříží, proto je někdy trochu problém je od sebe odlišit. Mateřídouška je velice snadno pěstovatelná. Jelikož má široké využití nejen při přípravě nálevů, ale i jako velmi dobré koření, je silně zahradnicky prošlechtěná. Dá se sehnat v mnoha barevných kultivarech, které nabízí panašované listy, popř. karmínové, bílé a růžové květy. Léčivé vlastnosti ovlivňuje obsah éterických silic, tříslovin, flavonoidů, organických kyselin a minerálních solí. Největší obsah léčivých látek ovšem mají původní neprošlechtěné přírodní druhy.

Lidová název
douška, mateřinka

Účinky
Usnadňuje odkašlávání, dezinfikuje, má protizánětlivé účinky, léčí záněty močového měchýře.

Na co se používá
Používá se především v kombinaci s jinými bylinami pro léčbu dlouhodobého suchého kašle, léčí se jí ovšem i průjmy, záněty zubní okostice. Taktéž zvyšuje chuť k jídlu.

Co se sbírá
Na výrobu nálevů je nejvhodnější sběr rozkvetlé, ještě nezdřevnatělé natě, která se suší na tácech nebo roštech. Při sušení se neotáčí, aby neopadaly listy.

Způsob použití
Nálev je možné připravit pouze z mateřídoušky, chutnější jsou ovšem kombinace s jinými druhy. Na odkašlávání se kombinuje s květem podbělu a s listem jitrocelu. Na zánět zubní okostice se připravuje nálev v kombinaci s květem heřmánku, listem máty a šalvěje. Nálev je navíc i velmi chutný.


arrow