Tkaní všechny smutky zahání

Ručně tkaná taška poslouží jako krásný a originální doplněk, který neztrácí ani na své praktičnosti. V závislosti na její velikosti a tvaru ji můžete použít na mnoho způsobů, například jako klasickou kabelku, pouzdro na mobil či brýle, obal na různé věcičky i jako drobnou kapsičku na krk, která supluje či doplní klasické korále, náhrdelníky a šátky, případně do ní zároveň vložit nějakou maličkost, kterou budete mít pak vždy při sobě.

Vaší fantazii se meze nekladou… Stačí vymyslet návrh, sehnat pár potřebných věcí a začít s výrobou. S naším podrobným a názorným návodem si snadno zhotovíte tašku podle svých představ, která bude vaším vlastním jedinečným dílem. Navíc tkaní taštiček není vůbec náročná činnost vyžadující velkou pozornost nebo využívání mnoha náčiní (není třeba ani malého tkalcovského stavu), takže se jí můžete věnovat v různých situacích (např. ve vlaku, v čajovně, u sledování televize, povídání s přáteli) a výborně se tak zabavit nebo odreagovat. Výhodou naší metody výroby je i to, že se taška tká v celku, nemusí se tedy sešívat, jen je trochu pracnější její dokončení. Tkaná taška je také skvělou alternativou dárku vlastní výroby, který potěší i nadchne.

Pro přehlednost jsou nejdůležitější informace v návodu zvýrazněny tučně.
Ikonka
“i” dále označuje tipy, které vám mohou usnadnit práci a pomoct vyvarovat se častým chybám.

Kdybyste si s čímkoli nevěděli rady, popřípadě měli jakýkoli dotaz nebo nápad, nebojte se na nás obrátit prostřednictvím komentáře.

Přejeme vám příjemné tkaním strávené chvíle a radost z dokončeného díla:)

 Co budete nezbytně potřebovat:

  • Nůžky
  • Háček
  • Karton (např. z kartonové krabice)
  • Vlnu, přízi nebo i provázky
 Co by se vám dále mohlo hodit:

  • Speciální velká jehla (rovná, nebo se zahnutou špičkou)
  • Systém zapínání (knoflík, zip, patent…)

 

KROK 1
Nejprve je potřeba vytvořit si základ, na který navléknete osnovu.

 

Pro tento účel vám poslouží obyčejný karton. Jeho šířka bude téměř shodná s výslednou šířkou vaší tašky (ta se po sundání z kartonu jen o trošku zmenší), délka by však měla být tak dvou a půl krát větší, než bude výsledná výška tašky (bude totiž zahrnovat také víko a rezervu pro zakončení okrajů tašky). Příklad: Pokud budete chtít 20 cm vysokou tašku, vystřihnete karton o délce 50 cm.


infoTo, jak hrubý zvolíte karton, by se mělo odvíjet od velikosti tašky. Na malou taštičku postačí tenčí, pokud hodláte tkát tašku objemnější, pak zvolte hrubší, případně můžete slepit karton ze dvou vrstev. Čím tvrdší a pevnější je tato podložka, tím lépe se vám bude pracovat, protože se nebude při práci ohýbat či lámat.


Dále na kratších stranách kartonu vystříháte drážky (zářezy) nejméně 1 cm hluboké. Jejich počet bude na obou stranách stejný a hustota se bude odvíjet hlavně od velikosti tašky (čím větší, tím mohou být zářezy dále od sebe) a od toho, jak chcete, aby byla vaše taška pevná (tkaní na husté osnově je samozřejmě o něco časové náročnější a výsledná tkanina a tím i taška je pak pevnější).


infoJakési optimum se pohybuje okolo 1 cm rozestupu drážek (u menší taštičky pod 1cm, u větší nad 1 cm). Výjimkou budou krajní drážky, které by měly odstupovat od kraje v menší, nejlépe poloviční, vzdálenosti (rozestup krajních vln osnovy je totiž dvojnásobný a svou roli hraje i tloušťka kartonu).


 

KROK 2
Na připravený karton navléknete osnovu.

 

Chopíte se vlny (příze, provázku – dále jen vlna:)) a povedete ji vertikálně (dle obrázkového návodu) všemi drážkami kartonu s tím, že z první a poslední drážky povede vlna dvakrát, čímž máte na jedné přední straně sudý a zadní straně lichý počet nitek vlny.


infoVlna tvořící osnovu by měla být za účelem pevnosti spíše silnější a v případě větší tašky je určitě vhodné zvolit její zdvojení. Vzhled této vlny není nějak podstatný, protože ve výsledku nepůjde vidět.


 

KROK 3
Nyní si připravíte vlnu ke tkaní.

 

Tkaní tašky se provádí buď stejnou vlnou, kterou jste zhotovili osnovu, nebo si navážete vlnu jinou. Z té ustřihnete vhodnou délku (tu můžete naměřit následujícím způsobem).


infoV případě větší tašky či slabší vlny je určitě opět vhodné zvolit její zdvojení
– kvůli pevnosti tašky i časové úspoře.infoJak si naměřit vhodnou délku vlny

V případě pruhované tašky by vás mohlo zajímat, jak si nejpřesněji naměřit délku vlny potřebnou pro určitou tloušťku proužku. Délka vlny bude záviset na tom, jak silný (tlustý) proužek tkaniny chcete utkat (jeho tloušťka se bude odvíjet také od tloušťky vlny a toho, zda ji máme ve „dvojmo“). V zásadě vám ale jako měřítko tloušťky proužku poslouží počet řádků (úplný řádek vám vznikne po dvou „obkroužení“ kartonu – tzn. šířka kartonu násobena čtyřmi). Prakticky ale budete délku vlny potřebnou pro požadovanou šířku proužku (která je dána počtem řádků) měřit jednoduše tak, že si vlnu nejdřív kolem kartonu předběžně obmotáte (bez tkaní). Pokud tedy chcete proužek o velikosti jednoho centimetru, musíte utkat asi 4 řádky, kterým při odměřování vlny odpovídá 8 obtočení okolo kartonu.Příklad: Vyrábíte kapsičku a šířce 10ti cm a chcete udělat 2cm proužek, budete tedy muset utkat asi 8 řádků – při měření proto vlnu 16krát obtočíme kolem kartonu (jedno obtočení = 20cm, protože zahrnuje přední i zadní stranu) – výsledné délka vlny bude 320 cm + malá rezerva pro navázání.


Myslete také na to, že počáteční proužek tkaniny bude částečně tvořit dno tašky, takže pokud chcete, aby byl vidět ze přední strany, tak si udělejte tomu odpovídající rezervu

Po naměření potřebný kus vlny ustřihnete, uvážete na nejkrajnější část osnovy, a buď zamotáte do klubíčka (podlouhlého, aby se dobře provlékalo), nebo navléknete do jehly.


infoPokud děláte pruhy velmi široké, nebo kapsičku jednobarevnou (při které nám odpadá nutnost vyměřování délky vlny), tak ale musíte mít na paměti, že vlna nemůže být ani tehdy příliš dlouhá. Pokud by byla, tak v případě tkaní bez jehly by vytvořila klubíčko tak velké, že byste ho přes osnovu neprovlékli a v případě jehly by vás zdlouhavé provlékání zdržovalo, navíc je riziko, že se může vlna zamotat! Při tkaní větších tašek či velkých pruhů doporučujeme spíše tkaní bez jehly.


KROK 4
Teď už nic nebrání tomu, abyste začali tkát.

 

Nejprve si utkáte tělo tašky. A to tak, že vždy střídavě provlékáte vlnu nad a pod nitkami osnovy okolo celého kartonu.

 

Od této doby je práce v podstatě monotónní a změna nastává pouze tehdy, když měníte barvu a to jednoduše tak, že další vlnu na původní navážeme.


infoVýsledný uzlík musí být co nejpevnější a ponechejte u něj trochu delší nitky. Nestříhejte je tedy u samotného uzlíku, protože by se mohl časem rozvázat a taška by se v tomto místě rozpadla.


V průběhu tkaní vždy utkaný úsek „upěchujete“, tím se vám výška tašky zmenší a více odpovídá budoucí reálné velikosti tašky – nenechte se tím demotivovat:D.

Na co byste měli především během tkaní myslet:

Kontrolujte, jestli se vám provlečená vlna opravdu pravidelně střídá. Zvláště na konci jedné a na začátku druhé strany se můžete snadno poplést (když končíte na jedné straně například horem, tak na další straně musíte vlnu provléci spodem!) a pak vám tkaní nevychází. Kdybyste udělali chybu a chtěli ji opravit, tak samozřejmě jediný možný způsob je celý úsek vypárat. Pokud je to ale jen chyba drobnější, která není ani tak zjevná a proto jste si ji všimli až po delší době tkaní (například jednou prostřídání vynecháte, ale jinak vám vše vychází), a nejste takový puntičkáři:), tak jí je možno ponechat – prakticky bude po dokončení tašky ještě méně znatelná, než vidíte teď na kartonu.

I přesto, že v průběhu tkaní tašku utahujete „pěchováním“, tak to není nikdy dostatečné až v té míře, že by úsek utkaný na kartonu odpovídal skutečné velikosti budoucí tašky. Musíte proto počítat s tím, že se vám při dodatečném utahování taška po sundání z kartonu ještě o něco zmenší (zhruba o 1/5 původní výšky v závislosti na tom, jak pěchujete). Proto si vytvořte určitou rezervu.

Tašku budete po dokončení z kartonu sundávat (stahovat), proto byste vlnu neměli kolem dokola příliš utahovat (měla by karton přirozeně obepínat, ne až deformovat). Taška by jinak držela kolem kartonu tak pevně, že byste ji stěží sundávali.

KROK 5
Když po uvážení dojdete k závěru, že už je taška dostatečně vysoká, můžete přejít na víko.

 

Pro víko není nutná žádná větší změna (můžete v něm plynule pokračovat již navázanou vlnou) a prostě začnete tkát pouze na jedné straně kartonu – jen tam a zpátky.
(Dá se samozřejmě udělat také taška bez víka a pak třeba našít zip.)


infoPřitom byste měli dávat pozor, abyste víko přílišným utahováním okrajů nedeformovali – tj. nezužovalo se vám. Výška víka už se většinou tolik nesrazí, takže tady nemusíte uvažovat s tak velkou rezervou.


 

KROK 6
Když máte hotové víko, je na čase tašku z kartonu sundat.

 

Nejprve přestřihnete vlnu tvořící osnovu zhruba někde v polovině, abyste měli z obou stran podobnou délku. Nyní osnovu z drážek vyvléknete a sousedící vlny osnovy provizorně zavážete na uzlík, aby se vám taška při manipulaci nepárala.

 

 

Nyní můžete tašku z kartonu opatrně sundat, tak abyste nepoškodili ji ani karton, který pak můžete používat opakovaně.


infoPokud by vám taška opravdu sundat nešla, můžete karton různě naohýbat, nebo ho v případě nouze i rozstříhat – účelem je samozřejmě zachránit tašku, ne karton:))


 

KROK 7
Nyní si tašku pomocí popotahování vlny tvořící osnovu finálně doutáhnete a dotvarujete a následně pevně utáhnete koncové uzlíky.

 

 

Teď už pouze povtahujete pomocí háčku uzlíky, které vznikly z nadvazování vlny, a vlnu osnovy  alespoň částečně dovnitř tkaniny a přečuhující konce odstřihnete.

 


infoFlákači si mohou ulehčit práci s vtahování uzlíků do tkaniny pouhým vtažením do vnitřku tašky nebo převrácením tašky naruby:).


Víko pak můžete různými způsoby olemovat – obháčkováním, obšíváním ozdobnými stehy.

Podle potřeby doháčkujete poutko na knoflík a to buď zvlášť, nebo v rámci obháčkování víka. A přišijete knoflík na takové místo, abyste mohli taštičku zapínat i mírně naplněnou.

 

Zajímají vás také další varianty využití a jiné nápady, jak tkanou tašku vylepšit? Vše najdete v druhém dílu.

Foto: autor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.