Bylinkové čaje ze sáčku. Jak na to?

V současné době se velice rádi vracíme k tradicím, přírodnímu léčitelství a přírodě samotné. Právě proto se často pouštíme do vlastní výroby bylinných čajových nálevů, které nám pomohou doplnit pitný režim, vyléčit mnoho nemocí a neduhů. A v neposlední řadě si navíc v této jinak uspěchané době máme šanci odpočinout a načerpat nové síly. Mnohdy ovšem může být příprava nálevu ze sypané směsi poměrně nepraktická a proto si ukážeme, jak si vyrobit vlastní sáčkované čaje, díky kterým si bylinkový čaj připravíme během několika minut v práci nebo na dovolené.

Bylinná směs z heřmánku, mateřídoušky, měsíčku a meduňky skvěle poslouží proti nachlazení.

Bylinná směs z heřmánku, mateřídoušky, měsíčku a meduňky skvěle poslouží proti nachlazení.

Sáčkové čaje si během své dlouhé existence našly mnoho obdivovatelů, ale zároveň také odpůrců. Mnohdy si totiž někteří konzumenti čaje spojují sáčky s nízkou kvalitou. První sáčky se začaly vyrábět na začátku dvacátého století z hedvábí a do současné doby prošly opravdovou revolucí. Dnes si nejčastěji koupíme papírové sáčky různých velikostí přímo určené pro naplnění čajovou směsí nebo si pytlíky vyrobíme sami z kávového filtračního papíru. Záleží pouze na nás, kolik času chceme výrobě věnovat.

Co budete potřebovat

V první řadě si sežeňte právě čajové sáčky, které nejčastěji koupíte v klasickém obdélníkovém nebo čtvercovém provedení. Dopředu si připravte směs bylin. Druhy namíchejte podle potřeby, můžete kombinovat bylinky pro dobrý spánek, uklidnění nervů, proti nachlazení, žaludečním potížím nebo třeba jen tak pro chuť. Všechny byliny pořádně smíchejte a větší kusy mírně nadrťte. Pro plnění bylin do větších sáčků si připravte lžíci, počítejte ovšem s tím, že menší pytlíky naplníte obratněji šikovnými prsty. Po naplnění sáčků směsí zažehlíte okraj, proto si připravte žehlicí prkno a žehličku, která musí být dopředu nahřátá. Pokud chcete sáčky vybavit šňůrkou a visačkou, připravte si i tyto potřeby, my jsme se bez nich ovšem obešli.

Potřeby v bodech

  • čajové sáčky
  • bylinná směs
  • lžíce
  • žehlička
  • žehlicí prkno

Speciální potřeby

  • provázek
  • visačka na provázek

Postup krok za krokem:

1Nejdříve si připravte všechny potřebné byliny. 2My jsme si připravili vřes obecný, měsíček lékařský… 3… heřmánek lékařský…
4… meduňku lékařskou… 5… a mateřídoušku úzkolistou. 6Všechny byliny smíchejte a hrubé kusy nadrťte na jemnější části.
7Kromě bylin si připravte také lžíci na plnění větších sáčků. 8Menší papírové sáčky se hodí pro přípravu asi 250 ml nálevu, z většího sáčku připravíte až 2 l čaje. 9Směsi dodá příjemnou chuť i barvu měsíček lékařský, který navíc léčí nachlazení.
10Připravenou směsí doplníte pitný režim a zkrátíte dobu léčby chřipky či nachlazení. 11Do sáčků dávejte vždy takové množství, aby bylinky nebyly příliš natěsnané. 12Nechte si dopředu nahřát žehličku, která perfektně poslouží při zažehlení okrajů sáčku.
13Dobře zažehlený sáček má pevně spojený okraj. 14Pěstování bylin, jejich sušení i následná výroba čajových směsí představuje příjemnou aromaterapii. 15Sáček zalijte vždy horkou vodou, léčivé látky by se jinak uvolnily pouze v malém množství.
16Bylinná směs v sáčku představuje šikovné řešení pro přípravu čaje v práci i na cestách.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.