Varianty tkaných tašek

V minulém díle jste se naučili utkat základ tašky. V takové podobě ji můžete samu o sobě použít například na uschování různých věcí, jako jsou šperky, knoflíky, zbytky vln atd. Mohly by vás ale zajímat také další varianty využití a jiné nápady, jak tkanou tašku vylepšit.

vsechny_kapsy

Zhotovení ucha

Častým případem je nošení tkané tašky jako kabelky přes rameno, nebo jinou obdobou je i kapsička na krk, což vyžaduje zhotovení ucha. Pro tento účel se dá ideálně použít ucho háčkované, u větších tašek zpravidla 4 oka široké. Délku si určete dle potřeby, ale počítejte s tím, že se při nošení trochu prověsí a vytáhne. Zvolit můžete také látkový popruh a ušetřit si tak práci s háčkováním. Menší kapsičky na krk snadno opatříte obyčejným háčkovaným řetízkem, při čemž je také možno zhotovit kroucenou či drhanou šňůrku nebo uplést copánek. Originálně bude vypadat i copánek pletený z kůží.

Taška bez víka

Stejně dobře může fungovat i taška či kapsička bez víka, pokud ji navíc pěkně olemujete. Zapínání vám snadno zajistí knoflík, nabízí se ale také možnost našít zip. Tuto variantu můžete využít pro tašku přes rameno (když se vám už například nechce dělat víko:D) a je typická zejména pro obal na brýle.

Dekorace

Připadá-li vám, že vaší tašce stále něco schází, můžete si ji zajímavě dozdobit. Skvělá možnost, jak si tašku či kapsičku ozvláštnit jsou střapce. Ty přiděláte buď dodatečně a to tak, že je provléknete dnem tašky, anebo může střapce tvořit vlna osnovy, kterou protáhnete skrze tkaninu celého těla tašky. Je to sice pracnější, ale tašku to zpevní (a ušetříte materiál:D). Pro tuto variantu se musíte rozhodnout už předem, protože je třeba tomu přizpůsobit délku osnovy, aby délka vlny ji tvořící přesahovala výšku tašky s dostatečnou rezervou.

 

Skvělým nápadem, hlavně v případě tašky pro dítě, je našít různé dekorační prvky jako jsou perličky, flitry, nášivky, knoflíčky nebo dokonce přívěsky. Zhotovit můžete také výšivku. Mile bude působit i taška či kapsička s našitými bambulkami.

 

Knoflík

Dále je třeba si uvědomit, že pro dovršení tašky je zásadní volba knoflíku, který může skvěle podtrhnout výsledný dojem. Hodně vděčný je dřevěný knoflík, který vypadá výborně hlavně na barevnějších taškách a krásně je doplňuje, aniž by působil rušivě. Dojem z jednobarevné tašky můžete naopak vyzdvihnout barevným knoflíkem, krásnou alternativou jsou například ty keramické. Luxusně působí perleťový knoflík, který je vhodný zejména pro dámskou tašku ve světlejších pastelových barvách. Šmrnc tašce dodá také kovový knoflík, který můžete dost dobře použít na pánskou tašku. Opravdu “vyřádit” se můžete na dětské kapsičce, kde se vám nabízí hravé knoflíčky znázorňující například zvířátka, ovoce, kytičky atd. Pokud stále nemáte dost, tak je možno našít knoflíky dva:)

Zelena_kapsa

 

Jiný motiv

taska_se_ctverci

Pokud byste chtěli vyzkoušet i jiné motivy než proužky, tak možnosti nejsou v případě jednoduchého tkání příliš široké, můžete ale vetkat do tašky například čtverce. Stejným principem můžete do tkaniny vpravit i jiné obrazce, to by ale bylo hodně složité a nešikovné, takže pro tento účel si vystačíme s čtverci. Nejprve tedy utkáte na vymezené části osnovy požadovaný čtverec (dostatečně vysoký s ohledem na to, že se vám v důsledku upěchování zmenší – takže spíše obdélník). Poté k němu dotkáme zbytek (jeho pozadí) s tím, že když se vlna pozadí setká s pravým i levým okrajem čtverce, tak vlnu pozadí vždy vlnou čtverce provlékneme na úrovni příslušného řádku.

Pouzdro na mobil

mobil_kapsy

Další možností, jak využít tkanou kapsu, je pouzdro na mobil, které má trochu jiné parametry než klasická taštička. V prvé řadě je důležité velmi přesné stanovení rozměrů, aby se vám nestalo, že se mobil do pouzdra nakonec nevejde, nebo jen stěží. Výsledná délka pouzdra by měla být o něco kratší než je délka mobilu, aby se dobře vytahoval. Tělo obalu tkejte s ohledem na tyto pokyny klasicky podle návodu.

Změna nastane u víka, kdy nebudete tkát na celé osnově, ale začnete a skončíte s odstupem jednu až dvě nitky osnovy od kraje. Víko udělejte dostatečně dlouhé, protože vám bude obepínat horní část mobilu, která nebude plně zanořena v pouzdře, a navíc potřebujete místo na našití suchého zipu. Na hotové pouzdro pak našijete zmiňovaný suchý zip, jehož umístění velmi přesně vyměřte, aby se vám poklop dobře zadělával. Možností je také pouzdro na mobil ve formě klasické taštičky nebo taštičky bez víka.

První díl o výrobě tkaných tašek k přečtení ZDE!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *