Vydejte se na sběr jarních kopřiv!

Na sběr kopřivy se vydejte ještě před jejím rozkvětem.

Na sběr kopřivy se vydejte ještě před jejím rozkvětem.

V přírodě není bylina, co by na něco nebyla. Na jaře to navíc platí dvojnásob! Po zimě jsme zesláblí, chybí nám vitamíny a zároveň se potřebujeme zbavit všech škodlivin, které se nám v těle nastřádaly během zimního období. Jednou z možností, jak tělo dát rychle do pořádku, je použití jarních životabudičů z říše bylinek, mezi které jednoznačně řadíme i skvělou kopřivu, kterou používali již dávní léčitelé.

V oblasti bylinného léčitelství nás bude zajímat hlavně kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), která je v přírodě prakticky všudypřítomná, takže s jejím sběrem nebude žádný problém. Dorůstá výšky okolo půl metru, ale rozhodně nejsou výjimkou ani exempláře dosahující výšky dospělého člověka. Kopřivu lze zužitkovat také v kuchyni, jistě ji každý zná jako součást velikonočních nádivek nebo jako náhradu špenátu. Ačkoliv je tato rostlina silně žahavá, při spaření horkou vodou tuto nechvalnou vlastnost rychle ztrácí. Pokud sběr kopřivy odkládáte na neurčito, věřte, že na jaře obsahuje opravdu pěknou zásobu léčivých látek a navíc ji potřebujete nasbírat ještě v době, kdy nekvete. Dokonce se můžete setkat s názorem, že je třeba kopřivu sbírat jen do poloviny května. Jakmile kopřiva vykvete, je třeba ji pokosit, abyste se dočkali nového obrostu, pak se dá kopřiva v nerozkvetlém stavu sbírat třeba i v létě. Ovšem jarní sběr je vždy ten nejkvalitnější, takže si připravte košíky, rukavice a nůžky a vydejte se do kopřivového království!

Kopřivám se daří hlavně na ruderálních stanovištích.

Kopřivám se daří hlavně na ruderálních stanovištích.

Použití během historie

Kopřiva hrála důležitou roli v každodenním životě i našich předků, ovšem dnes se nad některými zvyklostmi spíše pousmějeme, protože měly spíše duchovní podstatu. Kopřivami se dříve šlehala revmatická kolena, někteří léčitelé svým pacientům dokonce ordinovali běhání v kopřivách pro dobré prokrvení těla. Z kopřivových pevných vláken se vyráběly dokonce tkaniny. Pivovarníci přidávali kopřivy do piva nebo se dokonce tradovalo, že tato rostlina zahání zlé duchy. Zcela běžně se s ní krmila, a to zůstalo dodnes, i drůbež. Ovšem nechyběla ani v jídelníčku běžného člověka.

Proč ji sbíráme

Jak už to tak bývá, na jaře rostoucí bylinky obsahují opravdu perfektní zásobu léčivých látek, a jinak tomu není ani u kopřivy. Listy i nať obsahují hořčík, vápník, draslík a železo. V nezanedbatelné míře rostlina dále obsahuje také vitamín D, vitamín C, serotonin, histamin, kvercetin účinný například proti rakovině prsu, třísloviny a fytoncidy. Působí silně protizánětlivě, protirevmaticky, čistí organismus od škodlivin nastřádaných během zimního období, ale stejně tak prospívá našim vlasům a pokožce. Dá se užívat také při chřipkách a virózách, působí totiž protivirově a proti zahlenění. Stejně tak se používá při léčbě obtíží s močovým měchýřem.

Jarní očistnou kúru připravíte z kopřiv i dalších bylinek.

Jarní očistnou kúru připravíte z kopřiv i dalších bylinek.

Co si z ní připravíte

  • Jarní očistná šťáva

Kopřivu lze užívat nejen ve formě bylinného nálevu, ale také ve formě stoprocentní šťávy, kterou vyrobíte asi ze dvou kilogramů čerstvých, ještě nekvetoucích, kopřiv. Ty properte ve studené vodě a odšťavněte v odšťavňovači. Tuto intenzivní kúru ovšem neužívejte moc dlouho, je totiž dost intenzivní. Mnohdy je lepší kopřivu přidávat k jiné zelenině, jako je okurka, celer či mrkev. Do této šťávy lze přidat i citron či jablko na doplnění většího množství vitamínu C.

  • Bylinné nálevy

Jedná se asi o nejběžnější formu užívání kopřivy za účelem jarní očisty, ovšem užívat ji můžete i v případě, že vás trápí obtíže s močovým měchýřem, nachlazení nebo nepříjemní viróza. Kopřivu lze užívat buď samotně, nebo mnohem lépe ve spojení s jinými bylinami, které ještě mnohem komplexněji doplní její účinnost.

  • Proti nachlazení se kombinuje s kvetoucí natí mateřídoušky úzkolisté (Thymus serpyllum), květem lípy srdčité (Tilia cordata) nebo třeba s listem meduňky lékařské (Melissa officinalis).
  • Proti virózám se dobře snoubí s květem bezu černého (Sambucus nigra) a s plodem růže šípkové (Rosa canina).
  • Ještě teď se můžete pustit do očisty těla po zimě. Budete k tomu kromě kopřivových listů potřebovat kořen smetanky lékařské (Taraxacum officinale), list jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata) a květ sedmikrásky chudobky (Bellis perennis). Tuto skladbu bylinek seženete hravě na každé louce a nálev z nich můžete připravit z čerstvých rostlin i ze sušené hmoty. V každém případě je dobré si z nich udělat zásobu i na dobu, kdy je není možné jen tak nasbírat na louce. Očistu těla si totiž můžete dělat i vícekrát za rok.

Sušíme kopřivu do zásoby

Určitě se vyplatí si udělat zásoby kopřivy do zásoby i na zimu. Nehledě na to, že se dá tato léčivka v sušené formě přidávat i jako vylepšující bylinná složka do domácích přírodních mýdel! Sbírejte ji vždy v suchém počasí, kdy nehrozí žádné srážky a vzdušná vlhkost není příliš vysoká. Listy by neměly být smočeny ani ranní rosou. Nůžkami si nastříhejte optimálně listy, ale lze sušit ve svazcích i celé kopřivy, počítejte ovšem s delší dobou sušení a s větší náchylností k plísním. Listy rozprostřete v tenké vrstvě na bylinná síta nebo plechy mimo dosah slunečního záření. Kopřiva je totiž neskutečně náchylná na sušení na slunci, ale stejně tak nesmí být ani trochu vlhká. Pak totiž velmi snadno černá!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.