Výroba bylinného mýdla aneb čím mýdlo vylepšit

Výrobě přírodních mýdel už propadl opravdu kdekdo a není se čemu divit. Vaše domácí mýdlo totiž kvalitou může předčit i mnohá běžně prodávaná, navíc si můžete recepturu upravit dle vlastní potřeby. Dnes se podíváme na mýdla z trošku jiné strany, budou nás totiž zajímat vylepšující složky, které dělají mýdlo tím pravým pokladem.

Vylepšující složky mění do velké míry účinky mýdla.

Vylepšující složky mění do velké míry účinky mýdla.

Výrobou přírodního mýdla jsme se zabývali již dříve, a pokud si chcete své znalosti osvěžit, začtěte se do článku Domácí výroba levandulového mýdla krok za krokem. Velice důležitou součástí mýdel jsou kromě vylepšujících složek také oleje a tuky, o kterých se dozvíte zase v článku Stavební kameny mýdlařiny, oleje a tuky.  Mýdlařina je skvělé hobby zvláště pro ty, kteří nejsou zcela spokojeni s kvalitou běžně nabízených komerčních mýdel a kteří s tím něco chtějí udělat. Kromě toho, že si tedy vyrobíte mýdlo přesně podle svých představ, se také skvěle zabavíte. Mýdlařina je totiž naprosto návyková, tak s tím počítejte!

Bílý jíl a čajové lístky dodají základ peelingovému mýdlu.

Bílý jíl a čajové lístky dodají základ peelingovému mýdlu.

Pro inspiraci

Abychom si ukázali použití vylepšujících složek v praxi, vyrobili jsme novou dávku přírodního mýdla, které se skládá z 1,5 kg rostlinných olejů a tuhých tuků. Důležitou součástí je kokosový tuk, bambucké máslo, palmový tuk (pozor – je získán z palem pěstovaných pro tento účel, pro výrobu tohoto tuku tedy nebyly ničeny žádné pralesy), macerát zeleného čaje v kokosovém oleji, slunečnicový olej a olivový olej v kvalitě Pomace. Použití palmového tuku necháme samozřejmě na vás, my jsme se k němu opět po dlouhé době znovu vrátili, ale můžeme vás ujistit, že výrobce garantuje, že byl získán z palem pěstovaných k tomuto účelu na plantáži, tudíž nevznikl žádným nekalým způsobem jako například vykácením deštného pralesa. Proč jsme se k němu vrátili? Protože mýdlo bez palmového tuku je sice kvalitní, ale prostě a jednoduše mu chybí některé vlastnosti. S palmovým tukem mýdlo krásně pění a není tak snadno rozmočitelné, protože je přirozeně tužší. Dávku mýdla jsme rozdělili na dvě přibližně stejné části a každé jsme vylepšili jinými materiály.

Žlutý jíl a heřmánkový květ doplní léčivé bylinné mýdlo.

Žlutý jíl a heřmánkový květ doplní léčivé bylinné mýdlo.

Je libo mýdlo s čajovými lístky nebo s hojivým heřmánkem?

První várku mýdla jsme obohatili o 5 g lístků zeleného čaje. Vůbec nevadí, že jsou lístky větší, při mixování tyčovým mixérem se rozmělní na menší kousky, které mýdlu dodají peelingové vlastnosti. Dále jsme do této várky přidali bílý jíl, který dodává mýdlu příjemnou strukturu a opět funguje jako velice jemná peelingová minerální složka. Směs mýdla a složek jsme zakápli pěti kapkami koncentrátu z grepových jader, který funguje jako skvělý konzervant. Aby mýdlo příjemně vonělo, smíchali jsme si předem v misce asi jednu polévkovou lžíci kukuřičného škrobu se stoprocentním esenciálním olejem Tea Tree a Rozmarýnem. Oleje přidávejte do té doby, než se škrob zcela namočí a vytvoří středně tekutou kašičku. Tu pak přidejte do mýdla k ostatním složkám a pečlivě promixujte. Druhá várka mýdla je pojata zcela odlišně než ta první. Chybí hrubá peelingová složka, takže je výsledné mýdlo jemné a díky použitým bylinkám i léčivé. Okrovou barvu mýdlu dodává žlutý jíl, který jsme přidali v množství dvou polévkových lžic. Květ heřmánku pravého propůjčuje mýdlu hojivé a zjemňující účinky. Od obou bylin jsme přidali asi dvě polévkové lžíce. Kromě výtažku z grepových jader jsme přidali esenciální olej Lipový květ a Heřmánek, který jsme opět promíchali se škrobem. Stejně jako v prvním případě jsme i tuto směs nakonec promixovali tyčovým mixérem.

Obě mýdla po smíchání s vylepšujícími složkami. Už stačí jen nalít do forem.

Obě mýdla po smíchání s vylepšujícími složkami. Už stačí jen nalít do forem.

Jaké vylepšující složky tedy mohu použít?

To záleží zcela na vás a vašich preferencích, ale klidně zkoušejte a experimentujte. Osobně mám nejraději kombinace různých sušených bylinek a peelingových složek. Skvěle poslouží třeba jemně mletá sůl, ale počítejte s tím, že solné mýdlo poměrně rychle tuhne, takže s ním pracujte mnohem rychleji. Dalšími peelingovými složkami, které se dají snadno použít, je třeba mák, jemně drcené pecky či ořechové skořápky. Máte k dispozici celou řadu jemných jílů v různých barvách, pomocí kterých si mýdlo nejen obohatíte, ale také přírodně obarvíte.

Bylinky v hlavní roli

Jednou z nejdůležitějších složek jsou sušené bylinky. Záleží na vás, zda jejich kouzlu propadnete nebo raději použijete jiné materiály. Pravdou ovšem je, že mýdlu dodají specifické léčivé vlastnosti, ozdobí ho a někdy zase nahradí barvivo. Například kopřiva dvoudomá rozemletá na jemný prach mýdlo obarví do zelena. Mezi mé nejoblíbenější byliny, ke kterým se při výrobě mýdel stále vracím, patří levandule lékařská, měsíček lékařský, heřmánek pravý, ale klidně sáhněte i po mátě peprné, meduňce lékařské, chrpě modré nebo třeba po tymiánu obecném. Z bylin ovšem můžete léčivé složky dostat i jiným způsobem, a to v podobě bylinného macerátu. Macerovat můžete v tekutém oleji i v tuhém tuku, který budete muset ovšem asi po dobu jednoho týdne každý den na několik hodin rozehřát, aby se do tuku uvolnilo co nejvíce léčivých látek. Maceráty se vám budou hodit i při výrobě domácích tělových krémů, másel, lesků na rty nebo masážních olejů, tak si je vyrobte klidně do zásoby. Určitě nebudete litovat.

Dekorační složky

S mýdlem si můžeme zajímavě vyhrát. Kromě bylinek, esenciálních olejů a peelingových složek ho můžete také uměle dobarvit. Pokud možno používejte nezávadné mýdlové barvy. Zajímavé možnosti nabízí také třpytky nebo minerální mica dostupná v barvě od stříbrné, perleťové a zlaté až po sytě růžovou a meruňkovou. Na barvení lze použít také mleté aktivní uhlí, pokud se tedy chcete dočkat černého nebo šedého mýdla. Fantazii se meze nekladou. Mýdlo ovšem přichází do styku s naší pokožkou, proto bychom měli mít vždy na mysli nezávadnost všech vylepšujících složek. Přeci jenom jde o naše zdraví a mýdlo ho může chtě nechtě dost výrazně ovlivnit, zvláště pokud jsme citliví na některé složky nebo patříme mezi alergiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.