Vyrobte si lapač snů podle svých představ!

Lapač snů je často využíván jako dekorace do mnoha ložnic a dětských pokojů, ale nejde jen o obyčejnou součást výzdoby interiéru. Jde o amulet, který má jistou symboliku. A proto se o ní můžete níže dočíst a zároveň si jeden udělat, stačí vám k tomu jednoduchý návod.

Co je to lapač snů?

Lapače snů pochází od indiánů a zavěšují se buď do místnosti, kde lidé pobývají nebo ještě častěji – věší se do ložnice nad hlavu spícího člověka. Pojí se k nim stará legenda, která praví, že lapač snů zachytí všechny špatné sny v síti, která je na lapači. Tyto špatné sny jsou poté údajně zničeny přes den na denním světle. A k čemu slouží peříčka na lapači? Po nich ty hezké a dobré sny “sklouznou” zpět do spícího člověka. Konkrétněji do jeho duše.

Jaký význam mají jednotlivé části lapače?

Kruh: Kruh na lapači má dva významy. Prvním významem je svět, chcete-li vesmír. Tento kruh vlastně chrání kamínek, který označuje nás samotné. Kruh působí jako překážka mezi negativními silami, které na nás útočí v podobě špatných snů.

Kamínek: Jak již bylo zmíněno výše, kamínek symbolizuje naše vlastní já – naši osobnost. Jde o středobod, kolem kterého se točí celý vesmír (symbolika kruhu).

Síť: Síť je umístěna v kruhu kolem kamínku. Tato síť obsahuje mnoho uzlíků a má za úkol chytat děsivé sny, které by nás mohli v noci přepadnout. Sny mají v těchto uzlících zabloudit a nedostat se do naší duše.

Peříčko: Peříčka jsou pověšena na kruhu a jejich cílem je zachytávat dobré sny a spouštět je po sobě do duše spícího člověka.

Jak si vyrobit lapač snů?

Na výrobu lapače snů budeme potřebovat:

  • Kruh (dobrou volbou je vyšívací bubínek nebo třeba kruh z drátů či nějaký dřevěný) – někteří dělají namísto kruhu trojúhelník z větviček
  • Silnější přízi (v přírodní barvě, pokud se nevrháte do přehnané moderny)
  • Nůžky
  • Peříčka (dále i jiné ozdoby, například korálky)
  • Bavlnku

Postup bude následovný:

  1. Můžeme si svázat kruh z větviček nebo si je svázat i do tvaru trojúhelníku. Nejjednodušší bude použít kruh, který už bude hotový – například vyšívací bubínek. Aby nebyl příliš nudný a obyčejný, můžeme jej celý obmotat přízí. Nebo ho můžeme obmotat jen v určitých částech a tím nám vznikne vzor.
  2. Druhým krokem je tvorba vnitřní síťě. Nebudeme vám popisovat, jak přesně síť udělat. Na internetu je mnoho návodů na různé vzory, ale nejlepší je, když si síť uděláte podle své vlastní fantazie. Můžeme použít buď přízi nebo bavlnku a tu potom různě promotávat vnitřkem kruhu, aby nám vzniknul požadovaný vzor. Pokud chcete vložit i kamínek, můžete jej šikovně uvázat doprostřed. Pokud vám to nepůjde, stačí tavná pistole, kterou kamínek k síti přilepíte.
  3. Poté přichází na řadu poslední část a tou je dozdobení. Z lapače by měla viset peříčka, proto na kruh uvážeme přízi a na ni peříčka uchytíme. Pro lepší vzhled můžeme použít i korálky. Nezapomeneme ani na poutko, které bude sloužit k zavěšení lapače snů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.