Vyrobte si svou přírodní kosmetiku

Možná jste si v posledních letech všimli zvýšeného zájmu o výrobu vlastních prostředků nahrazujících běžně dostupnou kosmetiku. Doma si totiž můžete vyrobit už opravdu vše a možná vás překvapí, jak jednoduché a ve finále také levné to je. Kromě přírodní kosmetiky se klidně pusťte i do „míchání“ prostředků na úklid domácnosti. Nejen, že vás to bude bavit, ale čeká na vás nespočet dalších výhod, které oceníte prakticky okamžitě.

Vyživující přírodní lesk na rty s levandulí

Vyživující přírodní lesk na rty s levandulí

K výrobě a míchání všeho možného jsem se dostala zhruba před rokem, ale o této činnosti jsem přemýšlela už několik let před tím, jen jsem jaksi nevěděla, jak do toho. Pokud jste na tom stejně, určitě vás potěší dostupnost mnoha skvělých kurzů, kde vám šikovní lektoři pomocí praktických dílen předvedou výrobu hned několika výrobků. Navíc se na těchto kurzech dozvíte, proč se do domácího patlání a míchání vůbec pouštět, jaká jsou úskalí neekologických běžně dostupných výrobků hemžících se syntetikou a mnohdy i poměrně škodlivými látkami, které si tak dobrovolně dostáváme do těla.

Kromě kurzů se můžete inspirovat také několika dostupnými knihami, v nichž objevíte celou řadu nenáročných receptů, které zvládnete i se surovinami ukrytými ve vaší kuchyni. Míchání vás ale opravdu chytne do svých spárů a jen tak vás nepustí, proto rozhodně nepočítejte, že si vystačíte s kuchyňskými surovinami.

Ekologicky šetrný prášek na barevné prádlo

Ekologicky šetrný prášek na barevné prádlo

Velký zájem o vlastní výrobu se promítl i do obrovské poptávky surovin, které byste jinak jen tak snadno nesehnali. Pokud vám tedy bude něco chybět, není nic snadnějšího, než si suroviny doplnit z některého dobře zásobeného internetového obchodu. Tak hurá do toho!

Proč vyrábět

Na tomto místě budeme postupně publikovat několik praktických receptů, které vás určitě chytnou a možná i přivedou k výrobě dalších přípravků. Důvodů, proč si vyrábět vlastní eko přípravky je opravdu dost. Uvádíme pouze výběr těch stěžejních:

 • přírodní prostředky nezatěžují náš organismus ani životní prostředí
 • máte povědomí o tom, co do přípravku dáváte a můžete to ovlivnit a časem i trochu rozvinout
 • trošku více prohlédnete do strategie firem chrlících své zbytečně předražené výrobky
 • vyrobíte si kosmetiku a prostředky vhodné i pro malé děti, které by se vám jinak poměrně dost prodražily
 • bude vás to bavit stejně jako jiná činnost, při které děláte něco opravdu smysluplného
 • trošku více nahlédnete do vlastností přírodních látek a časem budete schopni si připravit nové nebo upravit stávající receptury
 • pokud bylinkaříte, máte skvělou možnost využít zásoby nasušených bylinek
 • domácí kosmetika je skvělým dárkem pro vaše známé a rozhodně věřte, že o ni budou mít všichni zájem!

Když se trošku podíváte na složení některých výrobků a zahloubáte se do problematiky škodlivosti použitých složek, zjistíte, že mnohé běžně dostupné výrobky obsahují celou řadu látek, které mohou ve větším množství značně poškozovat naše tělo. Rychleji se to projeví hlavně u alergiků a senzitivních lidí, u jiných se mohou potíže „vypěstovat“ postupně. Potíže mohou nastat třeba se zubními pastami, ústními vodami, u mýdel, ale také třeba u běžných šamponů obsahujících tenzidy a mnoha jiných výrobků, které vlastně používáme pro každodenní potřebu. Tyto výrobky nás také něco samozřejmě stojí, z čehož profitují výrobci. Většinu výrobků si vyrobíte doslova za pár korun a ve větší kvalitě.

Domácí ekologický prášek nezapomeňte doplnit také domácí aviváží

Domácí ekologický prášek nezapomeňte doplnit také domácí aviváží

Čistá domácnost plná syntetických látek

Nadpis vypadá možná trochu děsivě, ale věřte, že pokud používáte běžně dostupné přípravky, které zaručují likvidaci skvrn na prádle, dokonale čisté wc, vanu bez bakterií a vodního kamene, tak si zároveň i s touto neskonalou čistotou přinášíte domů i několik poměrně škodlivých látek. Jedním z těchto záškodníků je třeba skupina tenzidů, které jsou přítomné v pracích prášcích i v šamponech na vlasy. Tyto látky sice rychle odmašťují povrchy, rychle čistí a způsobují příjemnou pěnivost, ale zároveň poškozují vaši pokožku. Pokud používáte prací prášky s tenzidy a vlastníte biologickou čističku založenou na fungování kultury bakterií, tak si pomocí těchto látek tyto pomocníky úspěšně hubíte. Nahlédnout do problematiky běžně prodávaných přípravků není zcela jednoduché a nějakou dobu to trvá. Přesto je tato tematika opravdu zajímavá a měla by nás zajímat stejně jako potraviny, které běžně jíme. Sice se přímo neživíme čistícími přípravky ani domácí kosmetikou, přesto se nám mnohé látky dostávají do těla také přes pokožku, což je stejně nebezpečné.

Co si můžete doma umíchat

Vyrobit si můžete prakticky cokoliv. Mezi mé nejlepší ekologicky šetrné přípravky a kosmetiku patří:

Prostředky na úklid domácnosti
 • prášek na bílé i barevné prádlo, gel na praní
 • domácí aviváž
 • domácí dezinfekce z pomerančových slupek
 • šumivé kostky do wc
 • ekologický písek na čištění povrchů a prostředek na mytí nádobí s olivovým olejem
Pěstící měsíčkový krém s bambuckým máslem

Pěstící měsíčkový krém s bambuckým máslem

Přírodní kosmetika
 • přírodní bylinková mýdla – jedna z nejzajímavějších věcí, které si můžete svépomocí vyrobit
 • pleťové krémy, tělová másla
 • krémy na holení
 • zubní pasta, ústní voda
 • koupelové soli
 • bylinkové oleje
 • šumivé kostky do koupele
 • bylinné masti s hojivými účinky

Z nabízených možností se s námi můžete pustit do výroby přírodních bylinkových mýdel. Jeho tvorba může být větší či menší alchymie, záleží na zvolené technice. Metoda za tepla je  časově méně náročná než metoda za studena, protože mýdlo v průběhu výroby zahříváte. S námi se pustíte do výroby mýdla za studena, a to s pomocí hned tří tematických článků:

 1. Domácí výroba levandulového mýdla krok za krokem
 2. Stavební kameny mýdlařiny, oleje a tuky
 3. Výroba bylinného mýdla aneb čím mýdlo vylepšit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *