Založte si bylinkový záhon a zkuste báječné letní recepty!

Pokud ho ještě nemáte, tak to rychle napravte. Na bylinky se totiž najde místo vždycky, a to i když nevlastníte prostornou zahradu. Bylinky jsou po většinou nenáročné rostlinky, kterým rozhodně nevadí ani květináč na balkoně nebo terase. Pokud ovšem máte trochu místa na zahradě, nechte se inspirovat a založte si svoji vlastní lékárenskou zahrádku, ze které si připravíte osvěžující letní limonády i horké nálevy ve chvíli, kdy budete přetažení nebo na vás bude prostě lézt nějaká choroba.

Bylinky v zahradě mohou plnit i okrasnou funkci, zvláště když je do zahrady pěkně zakomponujete.

Bylinky v zahradě mohou plnit i okrasnou funkci, zvláště když je do zahrady pěkně zakomponujete.

Bylinkové záhony mají tu výhodu, že jsou vesměs málo náročné, protože do nich poměrně často vysazujeme i bylinky ze středomořské oblasti, které si poradí i s letním přísuškem. Proto se bylinné záhony hodí i pro ty méně pečlivé zahrádkáře, kteří nemají na zahradu moc času.

Mírně vyvýšené bylinkové záhonky.

Mírně vyvýšené bylinkové záhonky.

Klasický víceúčelový bylinkový záhon

Jedná se asi o nejoblíbenější variantu, která umožňuje pěstování vašich oblíbených bylinek. Tedy nejen těch určených na výrobu léčivých bylinných nálevů, ale můžete si sem vysadit i své oblíbené koření na letní grilování. Tento záhon mívá klasické uspořádání. Buď je založen v úrovni okolního terénu, nebo je nad terén navýšen, což je mnohem výhodnější varianta pro pohodlné sklízení i údržbu. Pokud se rozhodnete pro vyvýšený záhon, nebojte se ho zvednout až do výšky jednoho metru, abyste se téměř vůbec nemuseli ohýbat.

Bylinková spirála umožní pěstování různých druhů bylinek.

Bylinková spirála umožní pěstování různých druhů bylinek.

Bylinková spirála mnoha možností

Bylinkové spirály zaznamenaly obrovský zájem laické i odborné veřejnosti asi před čtyřmi lety, kdy byly trošku více zviditelněné některými evropskými permakulturními zahradníky, kteří jejich výhody velice rádi využívají. Vzhledem k expozici bylinkové spirály v ní lze pěstovat druhy do sucha, ale i ty náročné na vodu nebo bylinky do stínu i na slunce. Záleží na tom, kam jakou bylinku vysadíte, jestli do horní, exponované části, spirály, na kterou celý den svítí slunce a nejméně se zde udrží voda, nebo naopak k patě do nejspodnějšího „patra“, kde během dne panuje i stín a voda se zde lépe drží, protože sem stéká z horních úrovní spirály. Na stavbu bylinkové spirály lze využít cihly, stavební materiály, ale nejlépe působí vždy z kamene. Při její stavbě jí dejte dostatek prostoru, malá spirála zdaleka neumožňuje tolik zajímavých řešení jako spirála o průměru například čtyři metry, kde si s bylinkami můžete vyhrát na zcela jiné úrovni. Nehledě na to, že z takto prostorné spirály si hravě vytvoříte zásoby bylinek na celý rok a ještě vám něco zbude pro příbuzné a přátele.

Léčivky můžete zakomponovat i do trvalkových výsadeb nebo do skalky.

Léčivky můžete zakomponovat i do trvalkových výsadeb nebo do skalky.

Smíšený trvalkový záhon s bylinkami

Nechcete si vytvořit klasické bylinkoviště nebo na něj nemáte místo? Bylinky lze snadno zakomponovat i do klasických trvalkových záhonů. Poměrně často se tak objevují v oblíbeném sortimentu zahradních architektů, kteří navrhují prérijní trvalkové záhony. Některé kompaktně rostoucí rostliny navíc lze zakomponovat i do kamenných partií zahrady. Ve slunné skalce se tak bude skvěle vyjímat například mateřídouška nebo levandule.

Recept pro dobrou náladu – studená letní bylinková limča

Při práci i odpočinku na zahradě se určitě neobejdete bez kvalitního pití. Proč si tedy nepřipravit z ovoce a bylinek letní osvěžení?

Květy zavinutky dodají letní limonádě šmrnc.

Květy zavinutky dodají letní limonádě šmrnc.

Co k tomu budete potřebovat:
 • nádobu na limonádu s kohoutkem – objem 5 l
 • 2 litry vychlazené neperlivé vody
 • 2 litry vychlazené minerálky
 • 5 červených grepů
 • 4 limety
 • čerstvé listy máty peprné
 • čerstvé listy meduňky lékařské
 • okvětní plátky zavinutky podvojné
 • třtinový cukr – lze úplně vynechat nebo nahradit stévií či lipií

Pokud jste se rozhodli pro variantu s cukrem, je třeba ho nejdříve rozpustit v teplé neperlivé vodě v menší nádobě. Rozpuštěný cukr pak nalijete do nádoby na limču, do které přidáte i zbytek vychlazené vody. Pokud se zuby nehty bráníte perlivé minerálce, lze ji v pohodě nahradit vodou neperlivou. Přeci jenom ne každému dělají bublinky dobře, zvláště když trpíte na pálení žáhy nebo jinými neduhy. Odšťavněte si limety a grepy a hotovou šťávu nalijte do nádoby k vodě. Nakonec přidejte léčivé listy a květy zavinutky, která limonádě dodá zajímavý šmrnc. Pokud máte ze začátku června připravený letošní bezový sirup, můžete do limči přikápnout asi tak tři polévkové lžíce pro zajímavou květovou chuť s medovým nádechem.

Listy jahodníku propůjčí nálevu příjemně svěží chuť.

Listy jahodníku propůjčí nálevu příjemně svěží chuť.

Recept pro letní veget na zahradě – bylinný nálev z českých luhů a hájů

I v létě fandím typicky českým bylinkám, které se mi usídlily ve stinných trvalkových záhonech, které díky tomu vypadají spíše jako lesní království. Pokud nemáte to štěstí, aby vaši zahradu osidlovaly plané rostliny, zajděte si pro ně třeba na okraj lesa, kde jich najdete nespočet. V našem receptu najdete maliník a jahodník, které dříve sloužily jako náhražka pravého zeleného čaje. Tyto a další lesní bylinky neskutečně dobře chutnají a navíc vás výborně osvěží. Nehledě na jejich spolehlivé čistící účinky, které si vaše tělo zaslouží nejen na jaře, ale vlastně i během celého roku.

Na výrobu nálevu o objemu 2 l budete potřebovat:
 • 1 polévkovou lžíci sušeného listu maliníku (v čerstvém stavu potřebujete asi 3 čerstvé listy)
 • 2 polévkové lžíce sušeného listu jahodníku (asi 8 čerstvých listů)
 • 1 polévkovou lžíci sušeného listu ostružiníku (asi 3 velké čerstvé listy)

Bylinky louhujte v horké vodě asi sedm minut. Záleží na vás, jak silný nálev chcete mít. Tento osvěžující nápoj popíjejte mírně vlahý nebo ho klidně nechte úplně vychladnout. Hodí se k celoročnímu pití, ale v létě si ho připravíte i z čerstvého materiálu, kterého všude roste dostatek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.