Zažijte největší čajovnu na Čajomír Festu!

Bohatý program, volbu čajovny roku, tržnici plnou čajů a keramiky, workshop zónu a také soutěž Tea Master Cup – to vše a mnohem více zažijete na letošním čajovém festivalu Čajomír Fest! A kdy? Vkročte v neděli 20.8. na Staré Purkrabství v národní kulturní památce Vyšehrad v Praze a užijte si den plný čaje a nevídané zábavy. Dozvíte se také o novém projektu komunitní čajové zahrady, jehož zakladatelem je Petr Sič.

Bohatý program pod širým nebem

Od prvních slunečních paprsků do soumraku si můžete užít vystoupení mnoha umělců. Začít můžete ranním čajem o páté, který si dopřejete za poslechu koncertu na gongy a tibetské mísy. Následně můžete protáhnout své tělo při cvičení jógy. Dále vyjma hudebních koncertů zajímavých interpretů a cvičení jógy pod vedením zkušených lektorů budete mít možnost vidět ukázky samurajského umění nebo čínského cvičení Tai Chi. Celý program bude zakončen večerním společným bubnováním.

Workshop zóna

Pro každého, kdo se chce naučit něco nového nebo obohatit své dosavadní znalosti, je zde workshop zóna s celodenním programem. První bodem programu je hra na fujary a koncovky. Jedná se o zajímavé nástroje, které si v posledních letech získaly značnou oblibu. Fujary se výrazně rozšířily díky experimentování v rámci různých žánrů v rukou slovenských, ale i mnohých zahraničních hudebníků a koncovky díky své osobité stupnici, zvuku blízkém našim srdcím a jiskřivým zněním tónů, jež oživují něco pradávného a radostného v nás. Dalším workshopem jsou japonské šachy Shogi, které se postupně dostávají i za hranice Japonska, kde mají silnou tradici. Oproti našim šachům se liší především v tom, že herní kameny se zde povyšují, čímž se stávají silnějšími a také v tom, že vyhozené kameny se nevyhazují, ale zajímají. Dále se můžete ve workshop zóně účastnit například bubnování pro děti nebo pro dospělé, om chantingu nebo jógy.

Volba krále čajmanů

Jako v minulých ročnících Čajomír festu, i letos můžete neomezeně ochutnávat množství rozličných čajů z celého světa a následně vybrat svého favorita. Letos však byl představen nový systém pro volbu Krále čajmenů. Funguje následovně: Každý návštěvník dostane keramický žeton, vyrobený brněnským keramikem Janem Jánským, a dá ho svému oblíbenému čajmanovi. Žetony slouží jak k volbě krále čajmanů, tak jako finanční příspěvek pro čajovny. Na konci festivalu si každá čajovna může vyměnit své žetony za peněžní příspěvek (1 žeton = 5 Kč).

Seznam festivalových čajoven je opět pestrý a na každého tak čeká opravdu široká paleta chutí čaje daná jak druhem čaje, tak jeho původem a způsobem přípravy.

Detailní program festivalu je dostupný na webových stránkách akce.

Tea Master Cup 2017

Čajomír Fest bude také ve znamení soutěže Tea Masters Cup 2017 a bude místem, kde poznáme dva vítěze posledních dvou nominačních kol do světového klání – jedná se o kategorie Tea Mixology a Tea Degustation. Vyhlášení vítězů proběhne v hlavním sále v 18 hodin.

Tea Mixology (hlavní sál, začátek v 10 hodin)

Přijďte se přesvědčit, že čaj je nápojem nekonečného pole možností. Připravit se dá na mnoho způsobů a je ideální součástí mnoha čajových drinků. Soutěžící má za úkol v této části soutěže připravit 2 typy nápojů. První nápoj je nazýván povinným a bude připraven za podmínek daných organizátory a za použití jimi stanovených ingrediencí. Druhým typem bude volný nápoj připravený dle receptury soutěžícího. Hodnoceny budou organoleptické vlastnosti (smyslové posuzování), technika přípravy a prezentace, vzhled, synergie mezi jednotlivými komponenty a praktický potenciál = replikovatelnost.

Tea Degustation (hlavní sál, začátek v 16 hodin)

V této části soutěže se prověří dovednosti čajové degustace tím, že soutěžící budou muset správně rozpoznat jednotlivé čajové vzorky označené původem (země, region, plantáže) a datem sklizně. Degustace bude rozdělena do dvou částí – předběžné a konečné. Soutěžící si musí v průběhu první části zapamatovat chuťové a aromatické charakteristiky 10 čajových vzorků (stejného typu, tedy s podobnou úrovní oxidace a bez jakýchkoliv látek určených k aromatizaci). V konečné fázi soutěžící musí určit pět vzorků čaje vybraných náhodně hlavním komisařem ze vzorků prezentovaných v průběhu předběžné fáze.

Více informací o nominačních kolech Tea Masters Cup 2017 najdete zde!

Projekt komunitní čajové zahrady

Na Čajomír Festu bude všem milovníkům čaje představen unikátní projekt komunitní čajové zahrady, jehož cílovou vizí je horská čajová zahrada, kam kdykoliv můžete dojet a sbírat vlastní čaj a sami si jej zpracovat. A nejen to! Bude se zde dát také meditovat, popíjet čaj a žít atmosféru Semi-Svaneti. Čajová zahrada má být také místem se zázemím jak technickým, tak lidským (bydlení, venkovní kuchyň). Navíc s možnostmi workshopů na různé techniky zpracování čaje – od Medvěda a jiných mistrů.

Ruku k dílu může přiložit každý a způsobů pomoci je opravdu mnoho:

JednotlivecSpecialistaSkupinaČajovna
  • Přiložit ruku k dílu – třeba teď je potřeba pár lidí na prezentaci projektu na Čajomír Festu. Připojit se ke stavařům/správcům v Gruzii nebo koordinátorům tady. Potřebujeme od šikovných rukou tesaře po hlavu architekta.
  • Šířit informace.
  • Finančně podpořit – zakoupením trička Zahrady (500), darem (libovolné), symbolickým pronájmem jednoho keře (1000), předplacením čaje z první sklizně (1500/kg).
  • Daruj produkt – buď bude použit nebo vydražen.
  • Daruj službu – třeba navrhni konstrukci čajového altánku, postav pec na vypalování keramiky, pomož s marketingem.
  • Přijet pomoc s výstavbou.
  • Složit se na pronájem jednoho aru (10000 na tři roky).
  • Zaštítěním skupiny, která se skládá na ar.
  • Šířením informací / pozváním na přednášku v září.
  • Předplacením čaje.

Fotografie focená ze zahrady u Medvěda v červnu

Více se o projektu můžete dozvědět na facebooku Petra Siče.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky používají plugin Akismet, který filtruje SPAM. Zde se můžete dočíst, jak tento plugin nakládá s vašimi osobními údaji.