Zimní bylinkové osvěžení s rakytníkem, zázvorem a jablkem

Zima je tu a s ní i nové bylinkové recepty. Pokud už zvesela mícháte směsi z nasbíraných bylinek, které jste ukořistili ve volné přírodě nebo na své zahradě, zkuste je doplnit méně tradičními složkami. Jablko a rakytník dodají zajímavou nevšední chuť a důležité vitamíny, zázvor vás pěkně zahřeje a spolehlivá rodina bylinek vás zase ochrání před nějakým tím bacilem.

Směs bylinek a sušeného ovoce se skvěle hodí hlavně pro chladné zimní dny.

Směs bylinek a sušeného ovoce se skvěle hodí hlavně pro chladné zimní dny.

V zimě máme nedostatek vitamínů a poměrně snadno prostydneme nebo podlehneme některým nemocem. Právě bylinkové čaje nám ale mohou pomoci při prevenci nebo dokonce při samotné léčbě. Pokud rádi experimentujete a objevili jste kouzlo léčivého rakytníku a skvělou chuť pálivého zázvoru, jste na správném místě. Namíchali jsme totiž pro vás směs, ve které se snoubí chuť mírně kyselých plodů rakytníku a jablka se zázvorem, léčivým květem měsíčku doplněným mateřídouškou a meduňkou, které vás skvěle naladí. Navíc se výborně hodí do směsí pro dobrý spánek.

Důležitými složkami je také rakytník, jablko a sušený zázvor.

Důležitými složkami je rakytník, jablko a sušený zázvor.

O použitých bylinkách

Do zimních směsí velice ráda kombinuji druhy léčivek, které nám připomínají horké léto, jako je tomu například v případě měsíčku lékařského. Tato bylinka se hodí pro výrobu bylinných směsí určených proti nachlazení, chřipce a virózám, ale zároveň disponuje čistícími a protizánětlivými účinky. Zároveň má i pozitivní vliv na nervy. Mateřídoušku a meduňku oceníte díky jejich vlivu na nespavost a skvěle se s nimi bojuje proti nachlazení. Nehledě na to, že mají v bylinných směsích zajímavou kořenitou chuť. Ačkoliv nepatřím mezi milovníky ovocných čajů, protentokrát jsem udělala výjimku a do směsi jsem přidala plod rakytníku a sušené jablko. Bylinné směsi dodají zajímavou lehce nakyslou chuť, která je o trošku více výraznější po mírném vychladnutí. Plody rakytníku jsou bohatým zdrojem vitamínu C, B, PP, E a mnoha důležitých minerálů. Mají protirakovinný účinek, pozitivně ovlivňují psychiku člověka, stimulují zažívání, zrychlují hojení, ale stejně tak se dají užívat při chřipce či nachlazení, při bolestech hlavy i při zánětu močových cest. Pomalu by se mohlo zdát, že neexistuje obtíž, na kterou by rakytník nepomohl. Zázvor se se sušeným ovocem i bylinkami zajímavě doplňuje hlavně díky ostré mírně pálivé chuti, díky které nás pěkně zahřeje třeba na cestách.

Doporučení při míchání směsi

Květ měsíčku směs barevně rozzáří.

Květ měsíčku směs barevně rozzáří.

Když se rozhodnete pro namíchání této směsi, určitě si pohrajte s různými poměry složek. Pokud použijete stejné množství od všech bylin, počítejte s výraznější chutí meduňky a mateřídoušky, které chuťově převládnou. Jestli očekáváte výraznější chuť ovoce, určitě navyšte poměr rakytníku, jablko je chuťově velice jemné a rakytník určitě nepřehluší ani ve vyšším poměru.

Co potřebuji na přípravu konvice bylinného nálevu o objemu 2 l:

  • 1/2 polévkové lžíce sušené meduňky
  • 1/2 polévkové lžíce natě mateřídoušky
  • 1/2 polévkové lžíce květu měsíčku
  • 1/2 polévkové lžíce kořene zázvoru
  • 1/2 polévkové lžíce sušeného jablka
  • 1/2 polévkové lžíce plodů rakytníku
Zázvor příjemně zahřeje.

Zázvor příjemně zahřeje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.